Konspekt nr 2 lekcji z przedmiotu muzyka do klasy V
Hasła programowe:
recytowanie rytmiczne tekstów z zastosowaniem różnych środków wyrazu
rytmizacja tekstów i układanie do nich melodii
polska muzyka ludowa różnych regionów
granie utworów instrumentalnych na instrumentach melodycznych za pomocą szyfru muzycznego i nie tylko
Temat: Czym jest dla mnie Polska na podstawie piosenki „Polska”. Utrwalenie Mazurka Dąbrowskiego i pieśni pt. „Płynie Wisła”.
Cele: Zapoznanie uczniów z piosenkami: „Polska” i „Płynie Wisła”. Przypomnienie Hymnu Polskiego „Mazurek Dąbrowskiego”. Wprowadzenie pojęcia muzyczna volta. Kształcenie poczucia rytmu i słuchu muzycznego.
Formy: Śpiew, słuchanie i ćwiczenia mowy
Metody: Słowno - dźwiękowa ( dyskusja, słuchanie), praktyczno - słowna, twórcza, aktywna
Środki dydaktyczne: Podręcznik do przedmiotu Muzyka , kaseta magnetofonowa, pianino
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Czas trwania: 45 minut
Bibliografia :
1. Maria Tomaszewska - podręcznik „Muzyka do klasy V”, wydawnictwo M. Rożak, Gdańsk 1999 r.
Lp. |
Przebieg lekcji muzyki |
Uwagi |
1.
2.
3.
4. 5.
6.
7. 8. 9. 10.
|
Rozmowa na temat wycieczek klasowych, rodzinnych po ziemi ojczystej Poznanie piosenki pt. „Polska”
Przypomnienie nazewnictwa solmizacyjnego i literowego
Utrwalenie tateizacji - cyfrowego zapisu nut Śpiewanie nazwami solmizacyjnymi czterech początkowych taktów piosenki Rytmizacja wiersz pt. „A jak Ciebie” M. Konopnickiej - próby ułożenia melodii i rytmu Wysłuchanie z taśmoteki piosenki „Polska” Przypomnienie piosenki „Płynie Wisła” Utrwalenie „Mazurka Dąbrowskiego” Konkurs klasowy na piosenkę polską |
podręcznik „Muzyka” Maria Tomaszewska wydawnictwo M. Rożak
w grupach
ćwiczenie 1 s. 9 ćwiczenie 2 s. 9
ćwiczenie 3 s. 9 dla chętnych
ćwiczenie 4 s. 9
podręcznik s. 86
dla chętnych uczniów |
opracowała : mgr Maria Dziadzio