Scenariusz zajęć świetlicowych
Temat: Warto mieć przyjaciół.
Grupa wiekowa: 8 - 10 lat
Czas trwania: ok. 60 minut
Cel ogólny: uświadomienie sobie przez dzieci znaczenia przyjaźni w życiu człowieka oraz cech dobrego przyjaciela.
Cele operacyjne:
uczeń:
wie, kto to jest przyjaciel
rozumie, że warto wchodzić z ludźmi w przyjacielskie relacje
potrafi wymienić pożądane cechy i umiejętności przyjaciela
przeżywa pozytywne doświadczenia społeczne oraz sytuacje wzmacniające poczucie własnej wartości
Metody: słowne, waloryzacyjne, praktycznego działania
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa,
Środki dydaktyczne: magnetofon, kaseta z piosenką „Opowieść o przyjaźni”, papierowe koło z napisem „przyjaciel”, małe karteczki z wypisanymi różnymi cechami i zachowaniami ludzi oraz czyste, pisaki, arkusze szarego papieru z sylwetkami chłopca i dziewczynki, kartony, plansze z niedokończonymi zdaniami
Przebieg zajęć:
Część wstępna.
„Iskierka przyjaźni” - Prowadzący staje z dziećmi w kręgu. Wszyscy biorą się za ręce, prowadzący wyjaśnia zasadę zabawy i ściska lekko dłoń dziecka stojącego z prawej strony. „Iskierka” obiega cały krąg i wraca do nauczyciela.
„Dla każdego coś miłego”. Każde z dzieci odrysowuje na kartonie swoją dłoń i wpisuje imię. Kartony przypina się magnesami do tablicy lub dzieci chodzą z nimi po sali i wpisują sobie nawzajem w narysowanych dłoniach to, co chciałyby powiedzieć miłego właścicielowi kartonu. Nauczyciel również może uczestniczyć w zabawie.
Zajęcia właściwe.
Dzieci słuchają piosenki „Opowieść o przyjaźni” (sł. i muz. A. Budzyńska).
Nawiązując do treści piosenki, nauczyciel prowadzi z dziećmi rozmowę o przyjaźni. Zadaje pytania „Kto to jest przyjaciel?”, „Czy warto mieć przyjaciół?”, „Jak znaleźć i utrzymać przyjaźń?”.
Prowadzący prosi, aby dzieci zamknęły na chwilę oczy i przypomniały sobie lub wyobraziły swojego najlepszego przyjaciela. Prosi, aby uczniowie skupili się na tych cechach i zachowaniach, które najbardziej lubią i cenią u swoich przyjaciół.
Prowadzący zaprasza dzieci do stolika, na którym leży papierowe koło z napisem „przyjaciel”. Na sąsiednim stoliku znajdują się małe karteczki, na których zostały wypisane pozytywne i negatywne cechy i zachowania ludzi oraz czyste kartki. Nauczyciel prosi, aby uczniowie wybrali te karteczki, na których znajdują się pożądane cechy, umiejętności i zachowania przyjaciela. Mogą też na czystych karteczkach wypisać inne cechy, które nie zostały wymienione. Dzieci odczytują głośno napisy na wybranych kartkach, a następnie układają je wokół papierowego kółka tak, aby powstało słońce (karteczki tworzą promienie).
Nauczyciel prosi, aby każde z dzieci zastanowiło się, czy i jakie cechy i umiejętności dobrego przyjaciela posiada. Zaprasza, by uczniowie podeszli do arkuszy szarego papieru i wpisali je w sylwetkę chłopca lub dziewczynki.
Zakończenie.
Nauczyciel rozdaje dzieciom plansze ze zdaniami niedokończonymi i prosi o ich uzupełnienie. Prosi też uczniów o informacje zwrotne na temat zajęć - odpowiedzi na pytania: co ci się podobało w dzisiejszych zajęciach?, czego się nauczyłeś?, czego nie chciałbyś powtórzyć? Następnie dziękuje za udział w zajęciach. Na pamiątkę dzieci zabierają ze sobą uzupełnione zdania oraz narysowane dłonie z wpisami od kolegów i koleżanek.
Opracowała: Ewa Szamik
Zał.1
Przykładowe napisy na kartki do słoneczka:
CZĘSTO SIĘ OBRAŻA
|
MA CIEKAWE ZAINTERESOWANIA
|
JEST WESOŁY
|
POTRAFI SIĘ DZIELIĆ |
POMAGA W TRUDNYCH SYTUACJACH
|
MOŻNA NA NIM POLEGAĆ |
POTRAFI DOCHOWAĆ TAJEMNICY
|
DOTRZYMUJE SŁOWA |
UMIE POCIESZYĆ SMUTNEGO KOLEGĘ
|
UWAŻA, ŻE JEST NAJMĄDRZEJSZY NA ŚWIECIE |
KŁAMIE
|
PRZEZYWA INNYCH |
WYŚMIEWA SIĘ Z INNYCH
|
JEST DOBRY |
MA CIEKAWE POMYSŁY
|
JEST MAŁOMÓWNY I SKRYTY
|
JEST PRAWDOMÓWNY
|
JEST SZCZERY I OTWARTY
|
OBMAWIA I PLOTKUJE
|
MYŚLI TYLKO O SOBIE |
JEST KOLEŻEŃSKI
|
JEST PONURY |
JEST MIŁY
|
JEST ZAZDROSNY |
ZAŁ.2 - ZDANIA NIEDOKOŃCZONE
Uzupełnij według wzoru:
Chcesz, by Cię lubiano, polub innych.
Chcesz, by Cię słuchano,…………………………………………………..
Chcesz, by Cię rozumiano,…………………………………………………
Chcesz, by Cię podziwiano,……………………………………..................
Chcesz, by Ci pomagano,………………………………………..................
Chcesz, by się do Ciebie uśmiechano,…………………………..................
Chcesz, by inni byli dla Ciebie mili………………………………………..
Chcesz mieć przyjaciela,…………………………………………………...