KONSPEKT ZAJĘĆ
(Lekcja plastyki)
(Szkoła Podstawowa Specjalna)
Temat:” Latające zwierzątka „
Cele :
- integrowanie zespołu klasowego
- utrwalanie pojęć związanych ze stosunkami przestrzennymi
- wyrabianie koordynacji ruchowej i sprawności manualnej
- umie uważnie słuchać i stosować się do poleceń
- potrafi współpracować w zespole bez rywalizacji
Wykorzystane metody: tańce i zabawy integracyjne, : aktywizujące, wspierające rozwój, stymulujące rozwój, korygujące, usprawniające kompensacyjne
Formy: zbiorowa, zespołowa, indywidualna
Środki dydaktyczne: balonik, kartki A-4 dla każdego ucznia, farbki i przyrządy do malowania, plastelina, nożyczki, dziurkacz, nitka, listewk
Czas trwania zajęć: 2 godz. dydaktyczne
Przebieg zajęć:
1. Zabawa integrująca. (Przy żywej muzyce). Dzieci chodzą w kółko i reagują na polecenia: dzieci
- wesoło machają rękami
- wesoło machają nogami
- kręcą bioderkami
- odbijaj balonik
2. Dzieci otrzymują kartki, farbki, przybory do malowania. Nauczyciel prezentuje dzieciom na czym będą polegać zadania. Delikatnie maluje swój palec, odciska go na kartce i tak powstaje ślad, który wykorzystamy do dalszych celów. Wszystkie dzieci wspólnie wykonują motylka, pszczółkę,pająka. Można je malować w dowolny sposób - kredkami, farbkami, mazakami. Oczy wyklejamy plasteliną.
3. Wspólny taniec przy żywej muzyce. Dzieci wykonują polecenia: dzieci:
- latają wesoło jak motylki
- podskakują radośnie jak pajączki
- bzykają jak pszczółki
4. Tworzenie kącika latającego.
Dzieci wycinają dokładanie swoje zwierzątka. Nauczyciel pomaga dzieciom w robieniu dziurkaczem dziurek, przez które przeplatamy nitkę tak, aby można było powiesić nasze latające stworki na listewce przy suficie. Tak powstaje kącik latających zwierzątek.
Dzieci wypowiadają się na temat pracy i wrażeń z nią związanych.
5. Relaksacja Dzieci kładą się wygodnie na dywanie. Po ciężkiej pracy będą odpoczywać przy muzyce relaksacyjnej.
6. Zakończenie zajęć. Podziękowania za miłą współpracę. Pochwały dla dzieci za zdolności manualne, techniczne.
Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki, ocena