SCENARIUSZ ZAJĘĆ PLASTYCZNYCH
Zagadnienie plastyczne - Układ symetryczny wieloosiowy kl. III
Blok tematyczny: Poznajemy dorobek kultury ludowej.
Temat dnia: Ludowa wycinanka - kształtowanie kompozycji symetrycznych wieloosiowych.
Czas trwania: 60 min
Technika: wycinanie i łączenie elementów.
Cele operacyjne: (dziecko)
- poznaje pojęcie kompozycji symetrycznej wieloosiowej;
- wskazuje na rodzaje rytmów w pracach plastycznych i utworach muzycznych;
- wykonuje kompozycję rytmiczną;
- umie organizować warsztat własnej pracy, celowo dobierać i ekonomicznie wykorzystywać środki materiałowe.
Metody/sposoby realizacji:
- metoda praktyczna;
- metoda oglądowa/oparta na obserwacji; (pokaz)
- metoda waloryzacyjna; (impresyjna i ekspresyjna)
- metoda zabawy
Forma pracy: indywidualna, niezróżnicowana, jednolita.
Środki dydaktyczne: wycinanki ludowe, papier biały i kolorowy, nożyczki, klej, muzyka ludowa, wytwory sztuki ludowej (rysunki strojów regionalnych).
Przebieg zajęć:
1. Percepcja utworów muzycznych.
Wysłuchanie przez uczniów nagrań (polka, oberek, kujawiak, przyśpiewki ludowe)
Obserwowanie i określanie składu wykonawczego, charakteru i nastroju słuchanych utworów. Rozpoznawanie i określanie dwu- i trzyczęściowej budowy utworów wokalnych i instrumentalnych oraz charakterystycznych cech oberka, polki i kujawiaka)
- kto wykonał ten utwór?
- wymień instrumenty muzyczne, które były wykorzystywane przez artystów ludowych.
1.1. Ruch z muzyką.
Zapoznanie dzieci z podstawowymi krokami tanecznymi oberka lub kujawiaka.
Kształtowanie umiejętności rozplanowania ruchu w przestrzeni krokami w czasie wyznaczonym przez rytm.
- wspólne wykonanie tańca.
2. Oglądanie strojów regionalnych (rysunki, plansze)
Charakterystyka strojów ludowych damskich i męskich za szczególnym zwróceniem uwagi na kolorystykę, wzór, motyw (rytm).
3. Pokaz różnych wycinanek (wytworów sztuki ludowej)
4. Kompozycja symetryczna wieloosiowa - wyjaśnienie pojęcia
5. Podanie tematu i wyjaśnienie techniki
6. Wyróżnianie symetrii w pracach dzieci i określenie jej rodzaju.
Wskazywanie kompozycji symetrycznych w wytworach przyrody i w otoczeniu dziecka.
7. Wystawa i ocena prac.
Po wykonaniu pracy i uporządkowania stanowiska organizujemy mini wystawę, na której wszyscy uczniowie prezentują swoje prace.
Podczas prezentacji nauczyciel przypomina zagadnienie jakim w danym dniu zajmowała się klasa. Odnosząc się do techniki wykonania przytacza poprawnie wykonane oraz najciekawsze prace.
Podstawą do oceny jest postęp w zdobywaniu wiedzy, umiejętności, aktywność i zapał, jaki wykazał uczeń w trakcie pracy, inicjatywa i pomysłowość, sprawność działania i umiejętność organizowania pracy.
Wyrazem oceny będzie nie tylko stopień, ale również pochwała, wyróżnienie pracy na wystawie klasowej lub szkolnej.
1