KONSPEKT ZAJĘĆ
1. Temat zajęć: ZASADY - zbędne czy konieczne?
2. Cele zajęć:
Po zajęciach wychowanek powinien:
- uświadomić sobie potrzeby istnienia zasad w życiu.
- rozumieć znaczenie słowa "zasada";
- rozumieć konieczność istnienia i przestrzegania zasad w życiu;
- umieć wymienić najważniejsze zasady obowiązujące w domu rodzinnym, szkole, jego życiu osobistym;
- umieć wyjaśnić sens poszczególnych zasad.
3. Uczstnicy: 20 osobowa drużyna
4. Miejsce: teren obozu
5. Czas trwania: 1h
6. Metody i formy:
- gra
- pogadanka
- miniwykład
- praca indywidualna
- praca w grupach
- ćwiczenie "kryształ zasad".
7. Materiały:
- gry: chińczyk, szachy, warcaby, memory i talia kart;
- koperty z kartonikami do "kryształu zasad" (załącznik);
- duży arkusz papieru;
- karteczki (120).
TEMAT |
PRZEBIEG |
CZAS |
MATERIAŁY |
UWAGI |
I CZĘŚĆ WSTĘPNA:
|
1. Drużynowa wprowadza wychowanków w temat, aby wiedzieli jakie problemy będą poruszane i jaki cel mają zajęcia 2. Przedstawia wymagań i oczekiwania dotyczące zajęć (dyscyplina, aktywność — zaangażowanie, skupienie, otwartość, poszanowanie innych, budowanie miłej i dobrej atmosfery) |
5 min |
|
|
II CZĘŚĆ WŁAŚCIWA |
Wprowadzenie do tematu |
10 min |
|
|
Gra |
Podział uczniów na 5 grup dokonany na drodze losowania (losy to: pionki do chińczyka, królowe z szachów, pionki z warcabów, karty z talii kart, karty z memory). Polecenie drużynowej, aby obozowicze w grupach rozpoczęli grę, bez względu na znajomość (lub jej brak) zasad gry |
15min |
Gry planszowe: Chińczyk, szachy, warcaby ,talia kart, memory |
Wychowankowie nie otrzymują żadnej instrukcji gier |
Pogadanka |
- Jak wam się grało?
|
10min |
|
Drużynowa podsumowuje na podstawie tej zabawy, jak ważne są zasady w zyciu.
|
Gra |
Po uświadomieniu sobie jak istotne w naszym życiu są zasady, drużynowa zaprasza obozowiczów do gry - tym razem zgodnie z zasadami. |
15 min |
Gry planszowe: Chińczyk, szachy, warcaby ,talia kart, memory |
|
III.CZĘŚĆ KOŃCOWA
|
Podsumowanie zajęć, uporządkowanie miejsca zajęć. |
5 min |
|
|
Osoba prowadząca: Podpis opiekuna praktyki, ocena