SCENARIUSZ ZAJĘĆ PROWADZONYCH METODĄ PROF. E. GRUSZCZYK - KOLCZYŃSKIEJ.
TEMAT : Zabawa - „Zgadnij o czym myślę ?”
CEL : Klasyfikacja. Różnicowanie cech różnych przedmiotów. Próby definiowania wybranych obiektów przez podanie cech charakterystycznych. Wyodrębnienie zbiorów rzeczy , a także ich podzbiorów.
POMOCE I ORGANIZACJA ZAJĘĆ :
Na dwóch złączonych stołkach ułożone są różne przedmioty :
4 przedmioty z plastiku w różnych kolorach ( kubek , grzebień koszyczek , klocki )
5 drewnianych ( klocki , wózek drabinowy , pociąg , deska do krojenia , łyżka )
3 naczynia ze szkła ( słoik , talerzyk , wazonik )
4 metalowe przedmioty ( nożyczki , łyżka , widelec , klucz )
4 przedmioty z tkanin ( serwetka , ręcznik , szalik , czapka )
5 przedmiotów z papieru ( kostka , książeczka , pudełko , gazeta , serwetka )
PRZEBIEG :
1. Dzieci siedzą na krzesełkach. Pani prowadzi zabawę w zgadywanie. Zamyka oczy. Jedno dziecko wybiera przedmiot , pokazuje je innym i odkłada na miejsce na stole.
Nauczycielka próbuje odgadnąć , jaki to przedmiot zadając pytania :
- czy jest to przedmiot ze szkła ? -nie-
- czy jest to przedmiot z drewna ? - nie-
-czy jest to przedmiot metalowy ? -tak-
- czy to służy do jedzenia ? -tak-
- czy jest to łyżka ? -tak-
2. Zabawę powtarzamy kilka razy z udziałem dzieci.
3. W taki sam sposób będziemy bawić się w parach. Każda para dostanie karteczki papierowe i kredki. Jedno dziecko z pary wybierze przedmiot , drugie odgaduje. Aby nie było nieporozumień , wybrany przedmiot należy narysować. Zabawę powtarzamy.
4. Zakończenie zajęcia - odłożenie przedmiotów na stałe miejsce.
Zorganizowanie kółeczka - zabawa improwizowana przy śpiewie ....................................................................................................................................................................