Ewelina Brol
III KZ i WP
Scenariusz zajęć zintegrowanych dla klasy pierwszej
dn. 05.12.2008 r.
Temat dnia: Urządzenia techniczne i ich przeznaczenie.
Zapis w dzienniku: Rozmowa na temat różnych urządzeń. Instrukcje obsługi. Urządzenia techniczne, których nie można obsługiwać bez pomocy dorosłych. Rozwiązywanie zadań z treścią. Rozkład liczby 9 na składniki. „Mój wynalazek dla leniucha”- praca w grupach.
Cele ogólne:
poznanie różnych urządzeń technicznych oraz ich zastosowania
kształtowanie umiejętności wykonywania poleceń zgodnie z instrukcją
doskonalenie techniki czytania
rozwijanie umiejętności bezpiecznej obsługi urządzeń technicznych
kształtowanie umiejętności rozkładania liczby 9 na składniki
doskonalenie umiejętności dodawania i odejmowania w zakresie 9
Cele szczegółowe:
poprawnie dopasuje części układanki w całość
dokonuje syntezy wyrazów
wykonuje polecenia zgodnie z instrukcją
rozwiązuje zadania z treścią
rozkłada liczbę 9 na składniki
dodaje i odejmuje w zakresie 9
wymienia nazwy urządzeń technicznych
wskazuje urządzenia, które nie mogą być obsługiwane bez udziału osoby dorosłej
współpracuje w grupie
stosuje się do zasad bezpieczeństwa podczas obsługi urządzeń elektrycznych
wykona model robota
Metody pracy:
podające: polecenia, objaśnienia, rozmowa, odczyt
eksponujące: ekspozycja
programowe: z użyciem podręcznika
praktyczne: pokaz z objaśnieniem, pokaz z instruktażem, ćwiczenia przedmiotowe, metoda projektów
problemowo-aktywizujące: gra dydaktyczna
Formy pracy:
indywidualna jednolita
zbiorowa jednolita : z cała klasą
grupowa
Środki dydaktyczne:
gra dydaktyczna dla każdej pary dzieci
urządzenia techniczne i elektryczne: żelazko, mały robot kuchenny, sokowirówka, aparat fotograficzny, telefon
instrukcja obsługi robota kuchennego
owoce do wyciskania - pomarańcze
kartki z sylabami nazw urządzeń dla każdego dziecka
karty pracy dla dzieci
„kolorowe liczby” dla każdej pary dzieci
ilustracje jabłek dużych i małych
kolorowe tasiemki do tworzenia zbiorów
cukierki - po 9 dla każdego dziecka
koszulki z cyframi od 0 do 9
ilustracje urządzeń technicznych
plansza z zasadami bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych
karty pracy - cz. II, str. 73-74
podręcznik „Ja, Ty - My”
czyste kartki do zapisywania działań
Przebieg zajęć:
I. Część wstępna:
Powitanie dzieci
Rozdanie dzieciom gry dydaktycznej, w którą będą grały w parach oraz załączonej instrukcji.
- zadaniem dzieci jest ułożenie puzzli oraz przyporządkowanie ich do trzech grup: zwierzęta, owoce ( lub warzywa), urządzenia (lub przedmioty)
II. Część właściwa:
Krótka rozmowa z dziećmi:
- Czy łatwo było zagrać w grę?
- Co wam w tym pomogło?
- Dlaczego instrukcje ułatwiają życie?
Demonstracja kilku urządzeń technicznych.
- omówienie ich działania i przeznaczenia.
Podział urządzeń na dwie grupy (umieszczanie ilustracji urządzeń na przygotowanej wcześniej planszy):
a) urządzenia, które mogę obsługiwać samodzielnie
b) urządzenia, przy których potrzebuje pomocy dorosłych
Czytanie przez prowadzącą instrukcji robota kuchennego.
- zadaniem dzieci jest zapamiętać jak najwięcej szczegółów na temat jego używania.
Pytania:
- Do czego służy to urządzenie?
- Jakie czynności można nim wykonywać?
- Czy jest bezpieczny w użytkowaniu? Dlaczego?
Układanie nazw urządzeń technicznych z sylab - praca w parach
Tworzenie zasad bezpiecznej obsługi urządzeń elektrycznych - wskazanie na właściwe i nieodpowiednie zachowania podczas pracy z urządzeniami, o czym należy pamiętać (umieszczanie gotowych zdań z zasadami na planszy zawieszonej na tablicy).
Uzupełnianie kart pracy.
Przerwa śródlekcyjna.
Utrwalenie liczby 9 poprzez elementy żywej matematyki i zabawy matematyczne:
a) Ćwiczenia w porównywaniu różnicowym:
-Rozdanie dzieciom cukierków, każdemu dziecku po 9.
- Policzcie wszystkie cukierki. Ile ich jest?
-A teraz odłóżcie 3 cukierki w lewą stronę. Ile teraz jest cukierków?
- ile cukierków jest po lewej, a ile po prawej stronie ?
- O ile więcej cukierków jest po prawej stronie?
- dołóżcie 2 cukierki. Ile jest teraz?
b) Ćwiczenia w rozkładaniu liczby 9 na składniki
- 10 dzieci wychodzi na środek. Każde otrzymuje koszulkę z jedną cyfrą
- dzieci ustawiają się w kolejności rosnącej i odliczają
- następnie ustawiają się parami, tak by każda para tworzyła liczbę 9
- każda para dzieci mówi głośno z jakich liczb utworzyła liczbę 9.
Umieszczenie na tablicy ilustracji jabłek (9) i dwóch pętli.
-Pytanie: Jak można rozłożyć te jabłka do dwóch pętli?
- podanie propozycji par liczb i zapisanie ich pod ilustracjami
Rozdanie mniejszych jabłek, pętli i kartek dzieciom.
- Polecenie: Spróbujcie w parach jeszcze inaczej rozłożyć jabłka w pętlach.
- Za każdym razem zapisujcie swoje propozycje par na kartkach. W następujący sposób 9 = 2 i 7, 9 = 1 i 8, itp.
- Czytanie przykładów par liczb.
- Pytanie: Jaki znak można wstawić w miejsce „i”?
Rozdanie kolorowych liczb i kartek dzieciom -> badanie składu liczby 9 - praca w parach.
- ułóżcie liczby od najmniejszej do największej.
- następnie spróbujcie uzupełnić brakujące miejsca tak, by powstał kolorowy dywanik.
- jak inaczej można zapisać liczbę 9 ? Zapiszcie na kartkach.
- czytanie przykładów działań
Rozwiązywanie kart pracy rozdanych przez prowadzącą.
Przerwa śródlekcyjna.
Praca techniczna dzieci jako utrwalenie tematu o urządzeniach -„Wynalazek dla leniucha”
- wyjaśnienie dzieciom zadania.
- podział na grupy 4 - osobowe.
- wyjęcie potrzebnych materiałów
- tworzenie robota z kartonów, pudełek i innych materiałów
- wymyślanie w grupie imienia dla robota oraz czynności, którą wykonuje
- wystawa prac
III. Część końcowa:
Krótka rozmowa z uczniami jako podsumowanie:
- Co było tematem dzisiejszych zajęć?
- Co się najbardziej podobało?
- Co było trudne?
Pożegnanie się z dziećmi.