Marek Biesiada 08-13.12. 2008
Konspekt lekcji historii
w klasie: I B, I C, II B, III B, III C
TEMAT: MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW CZŁOWIEKA. DYSKRYMINACJA W ŻYCIU CODZIENNYM.
Cele dydaktyczno-wychowawcze.
rozbudzenie poczucia szacunku wobec inności
zauważenie problemów dyskryminacji w otoczeniu
Metody:
praca pod kierunkiem nauczyciela
rozmowa nauczająca,
opowiadanie,
praca w grupach
Środki dydaktyczne:
Załącznik nr 1: fragment tekstu z „Pierwsze kroki. Jak uczyć o prawach człowieka”, Amnesty International 1997 r., red. A. Legan, E. Soboń.
Załącznik nr 2: karty sytuacji
Tok lekcji:
Czas |
Zagadnienia realizowane podczas lekcji |
Środek dydaktyczny |
Czynności nauczyciela |
Czynności uczniów |
Uwagi |
||
1:00 |
Czynności organizacyjno - porządkowe. |
|
|
|
|
||
4:00 |
|
|
Rekapitulacja wtórna: |
|
|||
|
|
|
|
Odpowiadają wyznaczeni uczniowie |
|
||
0:30 |
|
|
Zapisanie tematu lekcji na tablicy. |
Uczniowie zapisują temat lekcji do zeszytu. |
|
||
|
|
|
TEMAT: Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka. Dyskryminacja w życiu codziennym. |
|
|||
1:00 |
Wprowadzenie do tematu lekcji. |
|
Nauczyciel opowiada: 10 grudnia jest dniem Praw Człowieka. Jest to ważny dzień ponieważ w tym dniu w 1948 roku w Paryżu ONZ uchwaliła Powszechną Deklarację Praw Człowieka. Deklaracja jest prawem międzynarodowym, do którego przestrzegania zobowiązane są wszystkie państwa należące do ONZ. |
Uczniowie słuchają |
|
||
5:00 |
1. Tolerancja i dyskryminacja. |
Plansze z napisami TOLERANCJA i DYSKRYMINACJA
|
Nauczyciel zadaje pytania uczniom:
Nauczyciel wyjaśnia uczniom jaki jest związek z w/w słowami z prawami człowieka. Wyjaśnia także:
|
Uczniowie słuchają |
|
||
|
2. Praca z tekstem |
Załącznik nr 1: fragment tekstu z „Pierwsze kroki. Jak uczyć o prawach człowieka”, Amnesty International 1997 r., red. A. Legan, E. Soboń. |
|
|
|
||
3:00 |
a) czytanie opowiadania |
|
Nauczyciel prosi uczniów o wysłuchanie opowiadania (załącznik nr 1): |
Uczniowie słuchają |
|
||
12:00 |
b) rozmowa z uczniami o treści tekstu |
|
Nauczyciel zadaje pytania:
|
Odpowiadają zgłaszający się uczeń
|
|
||
5:00 |
c) wspólne wnioski na temat opowiadania |
|
Nauczyciel przedstawia następujące problemy:
|
Odpowiadają zgłaszający się uczeń |
|
||
8:00 |
2. Praca w grupach |
Załącznik nr 2: karty sytuacji
|
Nauczyciel dziali klasę na 5 - 5 osobowe zespoły i rozdaje karty sytuacji. Po zapoznaniu się z sytuacjami uczniowie przedstawią swoje sytuacje na forum klasy w formie scenki. |
Uczniowie przedstawią swoje sytuacje na forum klasy w formie scenki. |
|
||
5:00 |
Podsumowanie. |
|
Rekapitulacja pierwotna |
|
|||
|
|
|
Nauczyciel zadaje pytania:
Nauczyciel dokonując podsumowania całej lekcji przedstawia:
|
Odpowiadają zgłaszający się uczniowie. |
|
||
|
|
|
Zadanie pracy domowej |
|
|||
|
|
|
Na podstawie swoich obserwacji oraz informacji znalezionych w mediach napisz wypracowanie o przypadkach nietolerancji i dyskryminacji jakie mają miejsce w Polsce. |
|
|
Uwagi:
Jeśli w klasie są osoby, należące do mniejszości, należy uważać, by w czasie scenki nie urazić ich uczuć.
Propozycja:
Te zajęcia mogą być zachętą do poruszenia problemu niepełnosprawności. Warto zastanowić się nad problemami osób niepełnosprawnych w środowisku szkolnym i lokalnym.
Znajdźcie w waszej okolicy organizacje zajmujące się sprawami osób niepełnosprawnych, pomóżcie im w pracy poprzez wolontariat, czy akcje publiczne.
Zastanówcie się nad przeszkodami życia codziennego, które oczekują na osoby niepełnosprawne w waszej szkole (schody, wysokie krawężniki), zajmijcie się tym problemem na zebraniu szkolnego samorządu.