W krolestwie liter f, Polski


Scenariusz zajęcia otwartego dla rodziców, w grupie dzieci 6 i 5 letnich z zakresu edukacji polonistycznej.

Temat zajęcia: W królestwie liter - wprowadzenie litery f małej i wielkiej, drukowanej i pisanej na podstawie zagadek i opowiadania H. Zdzitowieckiej „Tęcza w kropli wody”.

Cele ogólne:

Cele operacyjne:

dziecko:

Metody: rozmowa, pokaz, zadania stawiane do wykonania

Formy: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: lista z nazwiskami dzieci, piłka, koperty z zadaniami, rysunki korali dla rodziców, wyrazy z brakującymi literami, kartoniki z nazwą sprzętu lub zabawki z sali, kartoniki z sylabami, zagadki, obrazki przedstawiające rozwiązanie zagadek, koła w kolorze czerwonym i zielonym, karty pracy.

PRZEBIEG:

Wprowadzenie:

  1. „Sprawdzenie listy obecności „-nauczycielka wypisuje imiona wszystkich dzieci na tablicy, zadaniem dzieci jest wykreślić swoje imię. Na końcu dzieci wspólnie odczytują kogo brakuje.

  2. Wymień nazwę” -

Dzieci ustawione w kole. Nauczycielka rzuca piłkę do dzieci. Dziecko, które złapie piłkę słucha jaką głoskę wymienia nauczycielka, następnie wymienia nazwę przedmiotu rozpoczynającą się daną literą (nauczycielka wykorzystuje wszystkie poznane dotąd litery).

Cześć właściwa:

Nauczycielka zwraca się do dzieci:

Bardzo często rodzice opowiadają wam bajki. Zwykle zaczynają się one jak?

D: Za górami........itd. Na pewno znacie wiele takich bajek. Ja też wam dzisiaj coś opowiem, ale to nie będzie bajka. Moja opowieść zaczyna się tak: (opowiadanie z Internetu o smoku i Małgosi, która mówiła nie chce mi się)

Dzieci kolejno szukają kopert z zadaniami ukrytych na całej sali. Muszą odszukać najpierw kopertę z cyfrą 1, potem 2 itd. Podczas odszukiwania muszą też określić położenia koperty np., na szafie, pod kwiatkiem. Rodzice otrzymują kartki z narysowanym sznurem korali i polecenie kolorowania kolejnych korali, jeżeli ich dziecko prawidłowo rozwiązało zadanie.

  1. Zadanie I. „Gdzie jest litera?”

-nauczycielka rozdaje dzieciom wyrazy ,w których brakuje liter zadaniem dzieci jest odgadnięcie brakujących liter i uzupełnienie tych wyrazów o te litery.

Sami widzicie to nic trudnego, czy zaglądamy do zadania drugiego. Zadanie drugie znajduje się nad drzwiami.

  1. Zadanie II. „Znajdź słowo”

Dzieci otrzymują po jednym kartoniku z nazwą sprzętu lub zabawki z sali. Szukają przedmiotu, którego nazwę otrzymały i umieszczają przy nim kartonik. N - lka sprawdza poprawność wykonanego zadania.

Zadanie 3 znajduje się na tablicy z literami, na literce „z”.

Zabawa ruchowa „Rób to co mówię”

(np., podskocz tyle razy, ile sylab ma wyraz burak, itd.)

  1. Zadanie III. Kolejka sylabowa”

Tworzenie wyrazu do wylosowanej sylaby. Dziecko losuje sylabę spośród talii. Zadaniem dzieci jest: dopowiedzieć do wylosowanej sylaby dalszą część w wyniku czego powstanie wyraz np.: ko - za,

mo - tyl, ry - ba,

Bardzo dobrze sobie poradziliście. W nagrodę otrzymujecie koral trzeci-zielony. Koperta z zadaniem 4 jest w kąciku lalek, w wózku, pod kołderką.

  1. Wprowadzenie litery F dużej i małej, drukowanej i pisanej na podstawie zagadek i opowiadania Hanny Zdzitowieckiej „Tęcza w kropli wody”:

  2. Zadanie IV. Rozwiązywanie zagadek z głoską „F”

Lecz Małgosia się nie przestraszyła i do zadania przystąpiła.........pod biurkiem znajdziesz ukrytą w kopercie zagadkę.

Nauczycielka czyta zagadki, dzieci rozwiązują, wskazują jaką głoską rozpoczynają się rozwiązania.

W jednym pudełku mieszka ich wiele

A do tych krążków śpieszy pędzelek

(farby

Jak się nazywa cienka i zwiewna

Sukienka dla każdego okienka?

(firanka)

Zrobi fryzurę, ładnie ostrzyże

Czy już wiesz kto?

(fryzjer)

Tuż przy ziemi niziutko,

płatki z łodyżką krótką.

Fioletowe, wesołe, bo to przecież...

(fiołek)

Nie jest skoczkiem, ma tyczkę,

przerośnie ogrodniczkę.

Zdobi działki, ogródki,

w nazwie ma trzy nutki.

(fasola)

Łatwa zagadka - krzesło dla dziadka.

(fotel)

 

I to zadanie dobrze wam poszło, otrzymujecie koral czwarty - niebieski.

- co zobaczyły dzieci w kropelce deszczu?

- jakie kolory ma tęcza?

- ile ma kolorów?

- Czym można namalować tęczę?

Nauczycielka mówi dzieciom, że Ewa i Jaś postanowili odwiedzić swojego kolegę Franka i opowiedzieć mu o tym co zobaczyli. Franek dostał właśnie farby od mamy i zastanawiał się co namalować.

- umieszczenie obrazków Franka i farb na tablicy,

- dzielenie wyrazów Franek, farba na sylaby, potem na głoski,

- określanie na jaką głoskę zaczynają się te wyrazy,

- ile głosek jest w tych wyrazach?

- budowanie schematu wyrazów Franek, farby,

- określanie rodzaju głoski „F”- wypowiadanie głoski f długo, potem krótko. Nauczycielka pyta: co możecie powiedzieć o tej głosce? (jest spółgłoską).

- pokaz małej i wielkiej drukowanej i pisanej litery f,

- zastępowanie cegiełek literami;

- kreślenie litery f w powietrzu i na dywanie.

Nauczycielka mówi: teraz musimy rozwiązać piąte zadanie, poszukajmy więc koperty. Koperta znajduje się w kąciku plastycznym, pod pudełkiem z nożyczkami.

  1. Zadanie V. Zabawa ruchowa „Zbieramy kółeczka”

Proste jest, bo zdaje je 5-ta głowa, która bardzo lubi się bawić. A oto wasze zadanie:

Po sali rozsypane są kółeczka w kolorze czerwonym i zielonym. Dzieci biegają po sali, w rytm muzyki, gdy muzyka ucichnie dzieci stają i słuchają jaki wyraz mówi nauczycielka. Nauczycielka wymawia różne wyrazy, jeżeli w wyrazie będzie głoska „f” dzieci biorą po jednym kółeczku czerwonym, jeżeli nie będzie w wyrazie głoski „f” dzieci biorą po jednym kołeczku zielonym. Następnie, każde dziecko przelicza uzbierane kółeczka
i porównują, których mają więcej, których mniej.

Szósta koperta jest obok biurka, pod dywanem.

  1. Zadanie VI. Ćwiczenia słuchowe połączone z przeliczaniem wyrazów -zabawa „Ile wyrazów słyszysz ?”Zagadki smoka

 N . czyta ciąg wyrazów .Zadaniem dzieci jest przeliczeni ich i podniesienie do góry kartonika z odpowiadającą cyferką.

Będę wam czytała po kilka wyrazów z literą „f”. Waszym zadaniem jest przeliczenie , ile wyrazów wymieniłam i pokazanie cyferki obrazującej ich liczbę np.

  1. Zadanie VII praca przy stoliku.

Praca indywidualna przy stolikach - rysowanie obrazka do zdania. Po zakończeniu rodzice kolorują koral na granatowo.

Zakończenie:

Jak widzicie, aby zdobyć korale dziewczynka musiała wykonać siedem bardzo trudnych zadań. Musiała się zmierzyć z rozwiązywaniem zagadek, przeliczaniem wyrazów, odnajdywaniem liter, podpisywaniem przedmiotów, tworzeniem wyrazów, wyróżnianiem głoski f. Za każde rozwiązane zadanie dziewczynka otrzymywała jeden koralik. Tak samo wy, możecie sprawdzić ile korali uzbieraliście.

Ale słuchajcie smok mówił, że Małgosia ma wykonać osiem zadań, a my wykonaliśmy tylko siedem. Poszukajmy ostatniej koperty. Ostatnia koperta znajduje się na półce z zabawkami, pod pudełkiem z klockami.

  1. Zadanie VIII malowanie portretu ośmiogłowego smoka.

Dziewczynka bała się bardzo, ale przystąpiła do wykonania zadania i ...................................... Dalszą część bajki, czyli jej zakończenie mają za zadanie wymyślić dzieci wraz z rodzicami w domu. Ostatni koral rodzice kolorują w domu na kolor pomarańczowo.

Nauczycielka informuje, że prace dzieci i zakończenia bajki zostaną wywieszone na tablicy w holu . Każdy może wybrać zakończenie, które najbardziej mu się podoba i przypiąć serduszko. Po tygodniu liczymy głosy. Wygra to opowiadanie, które otrzyma najwięcej serduszek.

Nauczycielka dziękuje za zajęcia.

1


