Scenariusz zajęć zintegrowanych
Klasa I
Temat: Wprowadzenie literki „s” na wyrazie „sen”.
Zapis w dzienniku: Znaczenia snu w życiu człowieka. Sen zimowy zwierząt. Wykonanie pracy plastycznej pt. „Mój sen”. Poznanie litery „s”. Spółgłoska „s” w sylabach i wyrazach. Rozmowa na temat snu Sebastiana. Budowanie zdań.
Cel główny:
Kształtowanie świadomości potrzeby snu.
Poznanie litery „s”.
Kształtowanie umiejętności pisania wyrazów z nowo poznaną literą.
Cele szczegółowe:
Wypowie się na temat ilustracji przedstawiającej sytuację, która może się zdarzyć tylko we śnie.
Wysłucha tekstu pt. „Sen”.
Wypowie się na temat treści tekstu pt. „Sen”.
Wysłucha opowieści nauczyciela o zwierzętach zapadających w sen zimowy.
Wykona rysunek pt. „Mój sen”.
Zaprezentuje i wypowie się na temat swojej pracy plastycznej.
Podzieli wyraz „sen” na głoski.
Podzieli wyraz „sen” na sylaby.
Ułoży model wyrazu podstawowego z białych cegiełek.
Zaznaczy miejsca samogłoski i spółgłosek czerwoną i niebieskimi cegiełkami.
Dopasuje litery już znane do wyrazu „sen”.
Wypowie się na temat kształtu litery „s”.
Dopasuje nowo poznaną literę do pozostałych.
Wypowie się na temat znaczenia wielkiej litery.
Wymieni wyrazy, które mają literę „s” na początku, w środku lub na końcu wyrazu.
Opowie niesamowity sen, wykorzystując jak największą ilość wyrazów zawierających głoskę „s”.
Odwzoruje za nauczycielem małą i wielką literę „s”(prawą ręką w powietrzu, prawą nogą nad podłogą, na plecach kolegi, palcem po ławce, u siebie na ręku).
Zna zapis graficzny litery „s”.
Wypowie się na temat treści tekstu pt. „Sny Sebastiana”.
Ułoży ustnie dwa zdania z czterema dowolnie wybranymi przez siebie wyrazami.
Opowie sen Sebastiana na podstawie ilustracji z ćwiczeń oraz przeczyta i podkreśli wyrazy, które pasują do tego snu.
Wypisze wyrazy, które ukryły się na koralikach.
Metody:
Problemowo - aktywizujące: praca z tekstem.
Podające: polecenia, objaśnienia, rozmowa.
Praktyczne: uzupełnienie kart pracy, zabawa ruchowa, zabawa z głoską „s”, wykonanie pracy plastycznej.
Formy:
Indywidualna jednolita
Zbiorowa
Środki dydaktyczne: karty pracy, karty z literą „s”, ilustracja przedstawiająca sytuację ze snu, podręcznik, cegiełki (białe, czerwona i niebieskie), zeszyt do kaligrafii, kartki z literami już znanymi przez dzieci i nowo poznaną.
Przebieg zajęć:
Część wstępna:
Prezentacja ilustracji przedstawiającej bajkowe przedmioty, sytuacje (mogące się wydarzyć tylko w śnie).
Rozmowa na temat ilustracji:
Co przedstawia ta ilustracja?
Gdzie możemy spotkać te postacie, przedmioty?
Część właściwa:
Wzorowe czytanie przez nauczyciela tekstu pt. „Sen”.
Rozmowa z dziećmi na temat treści tekstu pt. „Sen”:
Co dzieje się, kiedy śpimy?
Dlaczego sen jest nam potrzebny?
Nauczyciel opowiada o zwierzętach zapadających w sen zimowy i wyjaśnia, jak śpią niektóre zwierzęta.
Zabawa ruchowa - Dzieci poruszają się po klasie. Na dźwięk dzwoneczka nauczyciela kucają rysunków zapadają rysunków sen zimowy.
Wykonywanie rysunków pt. „Mój sen”.
Prezentacja prac plastycznych i wypowiedzi na ich temat przez chętne dzieci.
Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „sen”.
Podział wyrazu na głoski.
Podział wyrazu na sylaby.
Ułożenie modelu wyrazu podstawowego (białe cegiełki).
Zaznaczenie miejsca samogłoski i spółgłosek (czerwona i niebieskie cegiełki).
Dopasowanie spośród liter już znanych liter do wyrazu „sen” (e, n).
Zapoznanie dzieci z literą „s”.
Demonstracja litery „s” drukowanej i pisanej, małej i wielkiej.
Rozmowa na temat kształtu litery:
Jak wygląda ta litera?
Do czego podobna jest ta litera?
Dopasowanie nowo poznanej litery do pozostałych (s, e, n).
Wspólne głośne przeczytanie wyrazu sen.
Przypomnienie znaczenia wielkiej litery:
Jakie wyrazy piszemy z wielkiej litery?
Analiza i synteza głoskowa innych wyrazów z głoską „s”.
Wymienienie wyrazów, które mają literę „s” na początku, w środku lub na końcu wyrazu.
Zabawa z głoską „s”. dzieci wspólnie opowiadają niesamowity sen, wykorzystując jak największą ilość wyrazów zawierających głoskę „s”.
Pisanie małej i wielkiej litery „s” odwzorowują za nauczycielem:
prawą ręką w powietrzu
prawą nogą nad podłogą
na plecach kolegi
palcem po ławce
u siebie na ręku
Demonstracja przez nauczyciela na tablicy małej i wielkiej pisanej litery „s”:
Wyjaśnienie zapisu na trzy linii.
Zapis litery w zeszycie do kaligrafii.
Czytanie przez chętne dziecko czytanki w podręczniku pt. „Sny Sebastiana”.
Rozmowa na temat tekstu pt. „Sny Sebastiana”:
O czym był sen Sebastiana?
Gdzie Sebastian był?
Co widział chłopiec?
Jak mógłby zakończyć się sen Sebastiana?
Budowanie zdań. Dzieci wybierają z tekstu cztery dowolne wyrazy i układają ustnie dwa zdania z nimi.
Opowiadanie snu Sebastiana na podstawie ilustracji z ćwiczeń oraz czytanie i podkreślanie wyrazów, które pasują do tego snu (ćw. 1, str. 48).
Pisanie wyrazów, które ukryły się na koralikach (ćw. 1, str. 49).
Część końcowa:
Uzupełnienie karty ewaluacyjnej.
Zadanie pracy domowej.
Karta ewaluacyjna
Podpisz ilustracje.
Praca domowa
Rozwiąż rebusy. Napisz rozwiązania.
t
tki
tek ta