Anna Zygmuntowicz
SCENARIUSZ ZAJĘĆ ZINTEGROWANYCH W KLASIE I.
TEMAT: Zakupy na straganie.
CEL OGÓLNY: Poznanie litery „p” małej i „P” wielkiej, kształtowanie pojęć litera, głoska.
CELE OPERACYJNE: uczeń:
Wymieni podstawowe warzywa
Prawidłowo wymawia głoskę „p”
ułoży wyrazy za pomocą kolorowych kartoników z literą p, P,
zna wyrazy zaczynające się na głoskę „P”
zna treść czytanki Pt.” Na straganie”.
METODY:
słowna - rozmowa
oglądowa - dzieci oglądają ilustracje przedstawiające warzywa pokazane przez nauczycielkę, oglądają demonstrowane przez nauczyciela litery: „p” małą i „P” wielką.
FORMY ORGANIZACYJNE:
indywidualna jednolita
zbiorowa jednolita
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Ilustracje przedstawiające różne warzywa, kolorowe kartoniki, białe nakrywki, tekst do wyszukiwania poznanej litery, podręcznik, ćwiczenia.
PRZEBIEG:
1, Nauczyciel zaprasza wszystkie dzieci na dywan (dzieci siadają w kręgu), po czym na środku kładzie ilustracje przedstawiające różne warzywa, które miedzy innymi zawierają literę „p”.
2.Pytania nauczyciela do uczniów
Co przedstawiają ilustracje?
Jak wyglądają te warzywa?
Co z tych warzyw możemy zrobić?
3. Przeczytanie przez nauczyciela czytanki pt.” Na straganie”
4.Omówienie czytanki:
O czym była czytanka?
Kto robił zakupy?
Co kupiła Paulina z mamą?
Jakie warzywa wystąpiły w czytance?
5. Wyodrębnienie wyrazu podstawowego „pomidor”
6. Wszyscy uczniowie głośno powtarzają wyraz „pomidor”,
7. Uczniowie wyklaskują z ilu sylab składa się wyraz „pomidor” (po-mi-dor),
Chętne dziecko dzieli wyraz „pomidor” na głoski (p-o-m-i-d-o-r), a następnie cała klasa głośno dzieli wyraz pomidor na głoski
Wybieramy jednego chętnego ucznia i prosimy go aby ułożył na tablicy model wyrazu z białych nakrywek
Z białych nakrywek uczniowie układają model wyrazu. Następnie zastępują białe nakrywki znanymi już literami.
Nauczyciel demonstruję literę wielką literę ”P” pisaną i mała „p” pisaną oraz wielką literę „P” drukowana.
nauczyciel demonstruje literę i zadaje uczniom pytania:
Jak wygląda ta litera?
Do czego jest podobna?
Jakie znacie wyrazy, które zaczynają się wielką litera „P”?
Pokaz pisanej litery „p”, „P”. Nauczyciel na tablicy demonstruje literę małą i wielką. Następnie razem z uczniami piszę literę „p”, „P” palcem w powietrzu, na ławce, na dłoni.
14.. Pisanie litery „p” w kartach pracy.
Każdy uczeń otrzymują kartę pracy, w której musi odnaleźć wszystkie wyrazy litera „p” a następnie wypisać je w zeszycie.
Chętne dzieci czytają jakie wyrazy wypisały-sprawdzenie zadania.