W krasnalowym przedszkolu, dla dzieci różńości, do czytania


Projekt I - niwelowanie lęków separacyjnych

(rozłąka spowodowane pójściem do przedszkola)

Scenariusz zajęć edukacyjnych -

Odwiedziny w krasnalowym przedszkolu

Grupa wiekowa: 6-latki

Cele operacyjne: dziecko:

- oswaja się z nowym otoczeniem poprzez miłą, przyjazną atmosferę,

- uczestniczy w zabawach ruchowych,

- wysłuchuje bajki terapeutycznej opowiadanej przez nauczycielkę,

- pod wpływem bajki swobodnie wypowiada się na temat zalet chodzenia do przedszkola,

- poznaje imiona pozostałych osób w grupie,

- integruje się poprzez wspólną zabawę z innymi dziećmi,

- tworzy ilustrację na podstawie swych przeżyć.

Formy organizacji zajęć: zbiorowa, indywidualna

Środki dydaktyczne: sala przystrojona w leśne rekwizyty, czerwone czapeczki dla każdego dziecka, pacynka krasnala, piosenki: „Leśne krasnoludki”, „Pierwszy dzień w przedszkolu”, „Hop-hop”, muzyka relaksacyjna z odgłosami lasu, bajka terapeutyczna A. Jaszczyk, B. Kochaniak „Przygody krasnala”, kartki, przybory plastyczne.

Przebieg:

1. Witam wszystkich, a szczególnie tych ...

Stoimy w kręgu, nauczyciel podaje kolejne wersje powitania, a dzieci jeśli czują się powitane machają mu rączką:

Witam wszystkich, a szczególnie tych, którzy ...

- są po raz pierwszy w przedszkolu,

- chętnie przyszli dziś do przedszkola,

- niechętnie przyszli do przedszkola,

- mają już tutaj koleżanki i kolegów,

- wierzą w krasnoludki i chcą się przenieść do ich zaczarowanej krainy.

2. Zabawa ruchowa do piosenki „Leśne krasnoludki”

Nauczyciel rozdaje dzieciom czerwone czapeczki i zaprasza do wspólnej zabawy przy piosence. Śpiewając pokazuje określone gesty i ruchy, które powtarzają za nim dzieci.

1. W lesie wcale nie jest pusto, - grożenie palcem wskazującym

Krasnoludków jest tam mnóstwo. - rozkładamy ręce, pokazując wszystkie dzieci

Chociaż bardzo uważamy, - chodzimy na palcach

Wciąż się o nie potykamy. - naśladujemy potknięcie

Ref: Są za nami i przed nami, - dajemy ręce do tyłu i przodu

Gubią czapki z pomponami. - robimy z rąk czapeczkę nad głową

Tu się kręcą, pchają tam, - obrót, a nast. rozpychanie łokciami

I po piętach depczą nam. (x2) - chodzimy na piętach

2. Przeskakują przez strumyki, - wykonujemy przeskok

Ciągną kosze i koszyki. - naśladujemy przeciąganie liny

Przewracają się i wstają, - kucamy, a nast. wstajemy

Muchomorom się kłaniają. - wykonujemy ukłon

3. Przemykają pod krzakami - posuwamy się nie odrywając nóg w prawo i lewo

Rozpychają się łokciami. - rozkładamy łokcie

Chyba lepiej stanąć z boku, - zakładamy ręce do tyłu w geście odsunięcia

By nie zgubić się w tym tłoku. się na bok

3. Zapoznanie dzieci z krasnalem Guciem

Dzieci przeniosły się do zaczarowanej krainy krasnali, po której oprowadzać ich będzie krasnal Gucio. Wita się z przedszkolakami, opowiada o przygodach, jakie można przeżyć w jego lesie i zaprasza do wspólnych zabaw. Na początek zachęca jednak do wysłuchania opowieści, jak to kiedyś on sam musiał po raz pierwszy pójść do przedszkola.

4. Opowiadanie przez nauczycielkę bajki o „Przygodach krasnala”. W tle słychać muzykę relaksacyjną z odgłosami lasu.

5. Rozmowa na temat treści bajki

- Jak Gucio zareagował na wieść, że pójdzie do przedszkola?

- Co spowodowało, że zmienił swą decyzję?

- Dlaczego warto chodzić do przedszkola?

(burza mózgów - dzieci podają własne propozycje kierując się zdobytymi doświadczeniami lub informacjami zasłyszanymi, mogą również odwołać się do treści bajki)

6. Zabawa przy piosence „Pierwszy dzień w przedszkolu”

Krasnal zaprasza dzieci do zabawy przy piosence „Pierwszy dzień w przedszkolu”, która pomogła mu w przezwyciężeniu swojego lęku przed rozłąką z mamą. Dzieci ilustrują ruchem treść utworu:

Podskocz raz - szczęście złap

Nie płacz już - uśmiech złóż.

Przytul mocno misia, podaj rączkę pani.

Smutki zaraz miną. Łezki gdzieś odpłyną.

Podskocz raz - szczęście złap

Nie płacz już - uśmiech złóż.

W przedszkolu jest miło, tu czas szybko płynie.

Zabawki mrugają, dzieci zapraszają.

Podskocz raz - szczęście złap

Nie płacz już - uśmiech złóż.

Przytul mocno misia, podaj rączkę pani.

Smutki zaraz miną. Łezki gdzieś odpłyną.

7. Zabawa integracyjna, utrwalająca imiona „Hop, hop”

Krasnal zaczyna śpiewać piosenkę, w celu stworzenia koła. Następnie dzieci ilustrują ruchem tekst:

Chodźcie do mnie wszystkie dzieci i podajmy sobie ręce.

Zaśpiewamy kilka dźwięków, ułożymy z nich piosenkę.

Ref: Cztery kroki zrób do tyłu

Teraz jeden w prawo w bok (x2)

Jeden mały w lewą stronę,

Na dwóch nogach w przód hop, hop.

Następnie do tej samej melodii krasnal śpiewa następujące słowa:

Chciałbym poznać twoje imię, myślę, że ty moje też -

podchodzi do dziecka i zaprasza je do zabawy

Podejdź do mnie, podaj ręce, pobawimy razem się -

podaje dłonie i zaprasza na środek sali.

Gdy brzmi melodia refrenu osoby na środku dokonują prezentacji, czyli mówią swoje imiona w powstałych parach. Dziecko wybrane przez krasnala zostaje nadal w kole i teraz to ono wybiera kolejnego uczestnika zabawy. Powtarzamy ją tak długo, aż wszystkie dzieci zostaną zaprezentowane.

8. Opowieść ruchowa „Krasnale na spacerze” - w tle muzyka z odgłosami lasu

Jesteście małymi krasnalami. Obudziliście się rano w swoim łóżeczku, przetarliście oczy, ziewnęliście, no i oczywiście mocno się przeciągnęliście. Następnie wyglądacie przez okienko i widzicie na dworze piękną, słoneczną pogodę. Wstajecie więc z łóżka i szybko się ubieracie. Postanawiacie pójść na spacer do lasu.

Najpierw idziecie na palcach, ostrożnie, z ciekawością się rozglądacie. Następnie zaczynacie śmiało maszerować, wysoko unosząc kolana i wymachując rączkami. W końcu wesoło podskakujecie.

Tak docieracie do polany, na której rośnie drzewo z pięknymi, kolorowymi liśćmi. Chcecie ich nazbierać na bukiet dla mamy. Wyciągacie w górę prawą i lewą rękę, ale nie możecie dosięgnąć, trzeba więc podskoczyć. Niestety krasnoludek jest za mały.

Nagle zrywa się silny wiatr. Najpierw delikatnie, a potem z coraz większą siłą szarpie gałęziami drzewa, aż spadają wszystkie liście.

Biegacie po całej polanie i zbieracie listki z ziemi. Powstaje piękny, jesienny bukiet. Niektóre listki kładziecie na rączce i próbujecie w nie dmuchać, jak wiatr.

Kiedy już znudziliście się tą zabawą, wyruszacie dalej. Wkrótce spotykacie inne krasnoludki i zaczynacie się z nimi witać: rączkami, kolankami, plecami, głowami, a nawet nosami. Postanawiacie, że w dalszą podróż wybierzecie się pociągiem.

9. Pociąg z imionami

Dzieci stoją w rozsypce. Nauczyciel z pacynką krasnala jest lokomotywą. Jeździ, jeżeli kogoś dotknie, to ta osoba staje się wagonem, a grupa za maszynistą rytmicznie (wolno, wolno, szybko, szybko, szybko) wypowiada jej imię. Zabawę kontynuujemy do momentu, aż wszystkie dzieci będą wagonami i utworzymy jeden pociąg. Jest to podróż powrotna do przedszkola.

10. Działalność plastyczna dzieci

Po powrocie z krainy przygód dzieci przelewają swoje odczucia za pomocą dowolnych techniki plastycznej na kartkę papieru.

L. Bzowska, R. Kownacka, M. Lorek, A. Sowińska Z zabawą i bajką w świecie sześciolatka, Kraków 2005; A. Jaszczyk, B. Kochaniak „Czarodziejski pyłek”, czyli metafora i bajka we wspomaganiu rozwoju małego dziecka, Kraków 2006; A. Kornacka, B. Bleja - Sosna, A. Rydzewska - Walichniewicz Rymowana gimnastyka dla smyka, Toruń 2007.


