52.
Chodźcie tak jak ja
MATERIAŁY: niepotrzebne
CEL: samoświadomość, ćwiczenie ekspresji, wprowadzenie
do ćwiczeń ruchowych
PRZEBIEG:
uczestnicy stają w kręgu, pozostawiając dużo miejsca w środku. Jedna z osób wychodzi na środek i spaceruje pr2ez pewien czas tak, jak to robi naturalnie. Inni w tym czasie obserwują ją i starają się opisać jej sposób poruszania się. Ważne, żeby komentarze były konstruktywne i analityczne (np.: twoje ramiona są proste, dłonie masz sztywne). Następnie wszyscy zaczynają chodzić dookoła, starając się naśladować osobę w środku. Warto trochę przerysować różne cechy szczególne ruchu, unikając jednak karykaturowania. U cze-stnicy powinni wczuć się w daną osobę, doświadczyć, jak może czuć się ktoś, kto porusza się w taki sposób
53.
Odgrywanie ról
MATERIAŁY: kartki i długopisy
CEL:
PRZEBIEG:
wprowadzenie do improwizacji, interakcje grupowe, ćwiczenie wyobraźni, zabawa
uczestnicy mają napisać na kartkach krótkie charakterystyki różnych zawodów czy ról społecznych. Następnie dzielą się na małe grupy i każda z nich dostaje zestaw opisów. Na ich podstawie grupy układają krótkie scenariusze, dzielą się rolami i odgrywają scenki
62
54.
Gra w przymiotniki
MATERIAŁY: niepotrzebne
CEL: uczenie się spontaniczności, ćwiczenie wyobraźni,
zabawa, improwizacja
PRZEBIEG: jedna z osób opuszcza pokój, pozostałe wybierają jakiś przymiotnik, np. powolny. Kiedy osoba wraca, musi odgadnąć ten przymiotnik, prosząc innych, aby się zachowywali „w ten sposób" (ktoś podaje powoli rękę). Jeśli ktoś nie chce lub nie może tego wykonać, może powiedzieć: nie chcę tego robić (mówiąc powoli). Odgadujący wykonuje zadanie tak długo, aż zgadnie albo się podda
WARIANTY: prowadzący podaje przymiotniki, np. nerwowy i wszyscy zaczynają się właśnie tak poruszać po pokoju (to dobry sposób na podniesienie aktywności w grupie, wprowadzenie do aktywnych gier lub psychodramy)