WYKORZYSTANIE RYWALIZACJI W DOSKONALENIU TECHNIKI RZUTÓW


Konspekt

Dyscyplina: KOSZYKÓWKA

TEMAT: WYKORZYSTANIE RYWALIZACJI W DOSKONALENIU TECHNIKI RZUTÓW

Klasa: VI/chłopcy

Ilość uczniów:16

Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna

Czas: 45'

Przybory: piłki do kosza, chorągiewki, szarfy

CELE GŁÓWNE LEKCJI

  1. Umiejętności: uczeń potrafi wykonać prawnie technicznie rzut do kosza

  2. Motoryka: uczeń jest zdolny do wykonania jak największej ilości rzutów w najkrótszym czasie

  3. Wiadomości: uczeń wie ile trwa mecz piłki koszykowej

  4. Akcent wychowawczy: uczeń dba o bezpieczeństwo kolegów


Imię i nazwisko prowadzącego; WOJCIECH WINDYS

TOK LEKCJI

ZADANIA SZCZEGÓŁOWE

DOZOW.

UWAGI ORGAN.-METOD.

1. Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć

  1. Zbiórka w dwuszeregu

  2. Powitanie grupy

  3. Sprawdzenie obecności oraz gotowości do zajęć

3'

Sprawdzenie odpowiedniego stroju itd.

2. Motywacja do zajęć w lekcji

  1. Podanie tematu oraz głównych zadań lekcji

1'

Niećwiczący siadają na ławce

3. Rozgrzewka

  1. Zabawa ożywiająca „Berek z kozłowaniem”

  2. Ćwiczenia kształtujące z piłką

  • w truchcie podrzut piłki w górę - krążenia RR i chwyt piłki

  • skip A,C RR z przodu z piłką

  • w truchcie przekładanie piłki na wysokości bioder dookoła prawej i lewej strony ciała

  • w marszu przekładanie piłki między nogami

  • postawa rozkroczna RR w górze z piłką, boczne skłony T

  • kozioł piłki miedzy nogami, rzut z tyłu chwyt z przodu

  • siad rozkroczny - toczenie piłki dookoła T i NN

  • kozłowanie piłki z pozycji leżenia tyłem do siadu prostego

  • siad równoważny - krążenia piłki dookoła wyprostowanych NN

  • podskoki ze skrętem T, RR z przodu z piłką

11'

1 piłka na ćwiczącego (16)

-ustawienie w szeregu na bocznej linii boiska

-ustawienie w rozsypce

4. Część główna

  1. Samodzielne doskonalenie rzutów do kosza

  2. „Rzucaj szybko i celnie”

Podział na 4 drużyny, ustawienie w rzędach na linii rzutów wolnych, ostatnia osoba idzie pod kosz z piłką na sygnał pierwsi ćwiczący oddają rzut do kosza po którym następna osoba natychmiast otrzymuje piłkę od ćwiczącego pod koszem. Po upłynięciu określonego czasu (30s) zmiana zawodnika pod koszem

  1. „21 punktów”

Drużyny j.w. - 1 piłka na drużynę; ćwiczący z wyznaczonej linii rzucają do kosza. Po rzucie uczeń biegnie po piłkę i jeżeli rzut był niecelny stara się rzucić spod kosza. Zbiera piłkę podaje następnemu w drużynie przechodząc na koniec rzędu. Za celny rzut z półdystansu wykonany z wyskoku - 3pkt, z miejsca - 2pkt, z „dobitki” - 1pkt. Wygrywa drużyna, która szybciej zdobędzie 21 pkt.

  1. „Po trafieniu zmiana podającego”

Podział na 2 drużyny. Na sygnał pierwsze osoby z rzędów biegną w stronę kosza, otrzymują piłkę od zawodnika stojącego pod koszem i wykonują rzut z biegu. Po celnym trafieniu zawodnik rzucający zmienia zawodnika podającego. Natomiast po rzucie niecelnym zawodnik wraca na koniec rzędu i czeka na swoją kolejną próbę. Kolejny ćwiczący może startować gdy poprzedni minie linie startową. Wygrywa drużyna w której szybciej wszyscy spełnią funkcję podającego

  1. „Wyścig rzędów”

4 drużyny na sygnał pierwszy U startuje do chorągiewki wykonując krążenia piłki wokół bioder, następnie kozłuje i wykonuje rzut z biegu, jeśli nie trafi „dobija” z miejsca tak długo aż rzut będzie celny , następnie zbiera piłkę i toczy ją do chorągiewki gdzie zatrzymuje się na jedno tempo i podaje piłkę rzutem do następnego ćwiczącego

  1. „Konkurs rzutów wolnych”

Ustawienie w rzędzie na linii rzutów wolnych - 4 piłki . Ćwiczący kolejno wykonują rzuty do kosza, po czym jak najszybciej zbierają piłkę i wracają do rzędu i czeka na swoją kolejkę. Osoba która trafi głośno liczy punkty. Konkurs toczy się w określonym czasie np. 3 min. Wygrywa osoba która zdobędzie największą liczbę punktów

  1. gra szkolna

25'

Podział na cztery drużyny

-podania muszą być celne, szybko wykonane

-każda drużyna wyznacza kapitana który będzie liczył punkty

-drużyna która przegrała wykonuje zadanie karne

-wygrywa drużyna która szybciej i dokładniej wykona zadanie

- cztery drużyny

5. Uspokojenie organizmu

1. Zabawa uspokajająca „trzymaj-puść”

2'

6. Część organizacyjno- porządkowa

  1. Uprzątnięcie sali

  2. Omówienie zajęć

  3. Zachęcenie do gry w kosza w czasie wolnym

3'


