Agata Chudyka
Studia
Podyplomowe
grupa B
Konspekt zajęć zintegrowanych dla dzieci przedszkolnych w grupie integracyjnej.
Nazwa programu nauczania: ,,Œwiat Przedszkolaka".
Oœrodek tematyczny : ,, W poszukiwaniu wiosny.'' ( 5 zajęć).
Cele ogólne oœrodka : -
- przezwyciężenie obaw przed nowš sytuacjš,
- oœmielenie i zwiększenie otwartoœci
- odkrywanie własnych możliwoœci ruchowych,
- rozwijanie wszechstronnej stymulacji dziecka (połšczenie
wrażeń dotykowych, wzrokowych, słuchowych i ruchowych
- rozwijanie inwencji twóczej dziecka.
- rozbudzanie u dziecka postawy szacunku dla œwiata
przyrody,
- odkrywanie postawy badawczej,
- rozbudzanie umiejętnoœci aktywnej obserwacji na
na podstawie własnych doœwiadczeń dziecka,
- twórcze przyjmowanie postawy badawczej przez
- dziecko.
Cele operacyjne (dziecko):
P - jest otwarte na propozycje zabaw proponowanych
przez nauczyciela,
T - potrafi poruszać się przy muzyce,
T- potrafi posługiwać się pędzlem,
W- doprowasza rozpoczętš pracę do końca.
K- rozpozvaje charakterystyczne cechy poszczególnych
pór roku i kojarzy je z nazwš,
P- zna nazwy wiosennych kwiatów, okreœla ich wyglšd,
P- rozumie znaczenie słów: przedwioœnie, marzanna,
przysłowie.
T - tworzy twórczš improwizację ruchowš do muzyki
relaksacyjnej.
(cele - terapeutyczne - T; poznawcze -P; wychowawcze - W;
kształcšce - K )
Metody pracy: m. waloryzacyjne ( ekspresja muzyczna i słowna i ruchowa m. R.R.Weroniki Sherbron,
impresyjna - malowanie technikš mokre w mokrym.'
m. problemowa - elementy ,,burzy mózgów'',
ćwiczeniowa - układanie wyrazów,
m. podajšca - wersz, pokaz.
Forma pracy; grupowa - wieopoziomowa cicha
- indywidualna
- zbiorowa
Œrodki dydaktyczne: magnetofon, płyta CD z muzykš relaksacyjnš, pędzle. farby plakatowe. podkładki i fartuszki ochronne. blok rysunkowy, symbole i sylwety, kartoniki z literami, wiersz z podręcznika ,,Wesoła szkoła'', parasol.
PRZEBIEG ZAJEĆ:
Słuchanie wiersza pt: .Żegnaj zimo.''
,,- Œniegu z lodem już nie chcemy!
- Nie, nie chcemy!
- Mrozu też, bo wcišż marzniemy,
- Oj, marzniemy!
- Więc, schowajmy łyżwy, sanki...
- Na strych sanki!
- Pożegnajmy też bałwanki
- Czeœć bałwanki !
- Już tej zimy mamy dosyć!
- Mamy dosyć!
- Może wiosnę czas zaprosić!
- Tak, zaprosić!
- Lecz, czy ona przybyć zechce?
- Pewnie zechce!
- Ale zima odejœć nie chce?
- Jak to, nie chce?
- Wcišż tu siedzi wstrętna panna
- Jaka panna ?
- Nazywajš jš Marzanna
- Ach! Marzanna,
- Mamy doœć bogini zimy!
- Co zrobimy?
- Hen, za morze wypędzimy!
- Utopimy!
- Niech więc kukłę porwie rzeka
- Bystra rzeka...
- Wiosna tylko na to czeka!''
3. Omówienie wiersza - Co by było gdyby...zima nas nie opuœciła?
4. Przedwisenne zagadki - ( z gazetki przedszkolnej)
5. ,, Pierwsze kwiaty'' - pokaz wyglšdu i omówienie nazw i charakterystycznych cech pierwszych wiosennych kwiatów.
6. Improwizacja ruchowa do muzyki relaksacyjnej pt: ,,Kwiaty rosnš
7.Wykonanie ćwiczeń ruchowych ( wybrane elementy) metodš Ruchu Rozwijajšcego Weroniki Sherbo pt: Budzenie się wiosny -
inspirowane opowieœciš twórczš nauczyciela.
a) ćwiczenia do poznania własnego ciała
- wyczuwanie brzucha, pleców i poœladków,
- nóg i ršk,
- twarzy,
- całego ciała
b) ćwiczenia ,, z'' w parach (partner aktywny i partner bierny)
- opieranie się o partnera
- kołysanie ',,walka zimy z wiosnš
- prowadzenie œlepca
c) ćwiczenia ,,przeciwko''
- paczka
d) ćwiczenia ,,razem''
- wstanie z siadu prostego opierajšc się o partnera
- kołyska
e) ćwiczenia ,,razem'' w grupie
- tworzyy słoneczko - ,,słonko wita wiosnę,
f) ćwiczenia twórcze do muzyki relaksacyjnej
wg pomysłowoœci dzieci.
8. Układanie z liter nazw wiosennych kwiatów - 6 latki
dzieci młodsze oraz dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych - rysowanie na dużym arkuszu papieru wiosennych kwiatów.
9. Osłuchanie sięi nauka w/w wiersza - wg zainteresowania dzieci
- powtarzamy wszyscy razem,
- utrwalanie treœci w formie dialogu: chłopcy - dziewczynki,
- w parach.
10. Zabawa ruchowa z szybkš reakcjš na sygnał dżwiękowy pt: ,,Budzi się œwiat"
11. Wykonanie pracy plastycznej - lepienie z plasteliny wiosennych kwiatów.
- pokaz pracy,
- omówienie sposobu jej wykonania,
- rozdanie materiałów i przystšpienie do pracy - zachęty i pochwały nauczyciela,
- prace higieniczno-porzšdkowe w sali po pracy plastycznej,
- wykonanie wystawki dla rodziców,
- samoocena wykonanych prac.