Projektlki Stropowej


Zebranie obciążeń:

L.p.

Nr warstwy

Nazwa warstwy

Obciążenie charakteryst. [kN/m2]

γf>1

γf<1

Obciążenie obliczen. f>1) [kN/m2]

Obciążenie obliczen. f<1) [kN/m2]

1

19

płyta lastrico

0,66

1,3

0,8

0,858

0,528

2

6

płyta żelbetowa

3,75

1,1

0,9

4,125

3,375

3

8

izolacja z foli

0,05

1,2

0,9

0,06

0,045

4

26

płyta z wełny mineralnej twardej

0,1

1,2

0,9

0,12

0,09

5

13

gładź wyrównawcza

0,84

1,3

0,8

1,092

0,672

6

32

tynk cementowy

0,57

1,3

0,8

0,741

0,456

gsdmax

[kN/m2]

gsdmin

[kN/m2]

6,996

5,166

Obciążenie na 1[m2]

a [m]

Obciążenie na 1[mb]

qsd

15

[kN/m2]

2,45

qsd

36,75

[kN/m]

gsdmin

5,166

[kN/m2]

2,45

gsdmin

12,657

[kN/m]

gsdmax

6,996

[kN/m2]

2,45

gsdmax

17,14

[kN/m]

Przyjęto dwa najbardziej niekorzystne schematy obciążenia belki, które prowadzą do wystąpienia maksymalnych momentów i sił tnących w przęśle bądź nad podporą w pobliżu wspornika.

Wyznaczenie efektywnej długości belki

eff1 = 6,2 + 6,2 ∙ 2,5% + 0,125 = 6,48 [m]

leff2 = 1 + 0,125 = 1,125 [m]

0x01 graphic

Schemat I

OBCIĄŻENIA:

0x08 graphic

gsd,min qsd + gsd,max

(C) (A) (B)

Równania równowagi:

MB = 0

0x01 graphic

0x01 graphic

RA = 190,079 [kN]

Y = 0

0x01 graphic

0x01 graphic

RB = 173,368[kN]

Wyznaczenie momentów gnących:

a) dla wspornika - liczona jak dla pręta C - A; x (0;1,125)m

0x01 graphic

0x01 graphic

M(x = 0) = 0 [kNm]

M(x = 1,125) = -8,009[kNm]

b) dla przęsła - liczona jak dla pręta B - A; x (0;6,48)m

0x01 graphic

0x01 graphic

M(x = 0) = 0 [kNm] M(x = 3,22) = 278,868 [kNm] = Mmax­ M(x = 6,48) = -8,009 [kNm]

MOMENTY:

0x01 graphic

Wyznaczenie sił tnących:

a) dla wspornika - liczona jak dla pręta C - A; x (0;1,125)m

0x01 graphic

0x01 graphic

V(x = 0) = 0 [kN]

V(x = 1,125) = -14,269[kN]

b) dla przęsła - liczona jak dla pręta B - A; x (0;6,48)m

0x01 graphic

0x01 graphic

V(x = 0) = -173,368 [kN] V(x = 3,22) = 0 [kN] V(x = 6,48) = 175,840 [kN]

TNĄCE:

0x01 graphic

Schemat II

OBCIĄŻENIA:

0x08 graphic
qsd + gsd,max

gsd,min

(C) (A) (B)

Równania równowagi:

MB = 0

0x01 graphic

0x01 graphic

RA = 106,898 [kN]

Y = 0

0x01 graphic

0x01 graphic

RB = 35,746 [kN]

Wyznaczenie momentów gnących:

a) dla wspornika - liczona jak dla pręta C - A; x (0;1,125)m

0x01 graphic

0x01 graphic

M(x = 0) = 0 [kNm]

M(x = 1,125) = -34,102[kNm]

b) dla przęsła - liczona jak dla pręta B - A; x (0;6,48)m

0x01 graphic

0x01 graphic

M(x = 0) = 0 [kNm] M(x = 2,83) = 50,476 [kNm] = Mmax­ M(x = 6,48) = -34,102 [kNm]

MOMENTY:

0x01 graphic

Wyznaczenie sił tnących:

a) dla wspornika - liczona jak dla pręta C - A; x (0;1,125)m

0x01 graphic

0x01 graphic

V(x = 0) = 0 [kN]

V(x = 1,125) = -60,626[kN]

b) dla przęsła - liczona jak dla pręta B - A; x (0;6,48)m

0x01 graphic

0x01 graphic

V(x = 0) = -35,749 [kN] V(x = 2,83) = 0 [kN] V(x = 6,48) = 46,271 [kN]

TNĄCE:

0x01 graphic

Wymiarowanie belki ze wzgl. na zginanie.

Przyjęto beton B37 o fcd = 20 [MPa] i stal klasy A-II o f­yd = 310 [MPa] . Przekrój belki projektowany jako teowy. Maksymalny moment wywołany obciążeniami obliczeniowymi wynosi Msd = 278,868 [kNm].

0x08 graphic

Przyjęto stopień zbrojenia ρ = 0,9% → zastępczy stopień zbrojenia

dla ρ' = 0,3% z tablic odczytano wartość współczynnika A = 0,044.

Wstępne wyznaczenie wysokości użytecznej przekroju d:

Z tablicy 3.10 str. 153 odczytano wartość stosunku l­eff / d = 20,8.

Ponieważ jest to wartość wyznaczona dla beton B25 i ρ = 1% to wartość tę należy aproksymować za pomocą wzoru:

0x01 graphic

to 0x01 graphic

Wstępne wyznaczenie szerokości ściskanej półki belki teowej b­eff:

- korzystając z poniższego wzoru wstępnie otrzymaliśmy:

0x01 graphic

0x01 graphic
- wynik odrzucono.

Wstępnie przyjęto stosunek:

eff / d = 1,2

podstawiając tę wartość to wcześniejszego wzoru otrzymujemy jego nową postać

0x01 graphic

→ d = 1,2 ∙ d = 0,72 [m].

Przy poczynionych założeniach bw > beff/3 = 0,20 [m].

Ze wzgl. na ścinanie musi być spełniony warunek:

0x01 graphic
- warunek spełniony.

Przyjęto: hf = 0,08 [m]; h = 0,75 [m]; a­s = 0,08 [m]; d = 0,67 [m]; b­eff = 0,60 [m];

bw = 0,20 [m].

Sprawdzenie typ przekroju:

Wartość momentu możliwego do przeniesienia przez samą półkę górną teownika:

MRd =  fcd ∙ beff ∙ heff ∙ (d - 0,5heff)

MRd = 20000 ∙ 0,60 ∙ 0,08 ∙ (0,67 - 0,5 ∙ 0,08) = 604,8 [kNm]

Ponieważ MRd > Msd, więc zadana belka ma charakter belki pozornie teowej.

Korzystając z zależności:

Msd = 278,868 =  fcd ∙ beff ∙ xeff ∙ (d - 0,5xeff) → xeff = 0,036 [m]

As1 ∙ f­yd = fcd ∙ beff ∙ xeff

0x01 graphic

Przyjęto 520 o As1 = 15,71 [cm2].

Sprawdzenie stopnia zbrojenia:

0x01 graphic

Wymiarowanie ze wzgl. na moment działający nad podporą A

Wartość momentu nad podporą Msd = 34,102 [kNm]

Ponieważ włókna dolne będą ściskane więc możemy zastosować wzór:

Podstawiając za b­w = 0,2 [m], as = 0,06 [m], d = 0,69 [m] otrzymamy:

Msd = 34,102 =  fcd ∙ bw ∙ xeff ∙ (d - 0,5xeff)

eff = 0,012 [m]

As1 ∙ f­yd = fcd ∙ bw ∙ xeff

0x01 graphic

Przyjęto 120 o As1 = 3,14 [cm2]. Podjęto decyzję o odgięciu jednego pręta dolnego w strefie podporowej.

Wymiarowanie belki ze wzgl. na ścinanie:

Siła tnąca w punkcie podparcia A od strony przęsła wynosi Vsd = 175,84 [kN]

Wyznaczenie odcinków pierwszego i drugiego rodzaju.

W tym celu należy obliczyć wartość siły V­Rd1 i VRd2:

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

przyjęto do dalszych obliczeń k = 1.

W przęśle, w pobliżu podpory A, rozciągane są włókna górne. W tej strefie zbrojenie konstrukcyjne stanowi pręt 120, o As1 = 3,14 [cm2]. Maksymalna siła tnąca w podporze A wynosi TA = 175,84 [kN].

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

VRd1<Vsd - warunek nie został spełniony. Wniosek: w pobliżu podpory A wystąpi odcinek drugiego rodzaju.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Powyższy stosunek jest większy od 2, więc celowym okazało się jego wcześniejsze odgięcie.

Odcinek lt podzielono na:

lt1 = sa + d - a2 + sb

Przyjęto:

sa = 0,05 [m]

sb = 0,1 [m]

lt1 = 0,05 + 0,67 - 0,06 + 0,1 = 0,76 [m]

lt2 = d - a2

lt2 = 0,67 - 0,06 = 0,61 [m]

lt2 = lt - lt1 - lt2 = 1,76 - 0,76 - 0,61 = 0,39 [m]

Na pierwszym odcinku o lt1 = 0,76 [m] jest pręt odgięty  20 i strzemiona. Na drugim odcinku o lt2 = 0,61 [m] i odcinku trzecim lt3 = 0,39 [m] będą same strzemiona.

ctg  = lt1/z = 0,76/0,603 = 1,26; s2 = lt1 = 0,76 [m]

Nośność pręta odgiętego ze wzgl. na ścinanie wynosi:

0x01 graphic
Ponieważ VRd32 > 0,5Vsd, to strzemiona muszą mieć nośność nie mniejszą

niż 0,5Vsd = 0,5 ∙ 175,84 = 87,92 [kN]. Przyjęto, że będą to pręty 6 o Asw1 = 0,57 [cm2]

ze stali A-I o fyd = 210 [MPa].

Rozstaw strzemion wyznaczy się ze wzoru:

0x01 graphic

0x01 graphic

Odcinek drugi:

Miarodajna siła tnąca w odległości 0,76 [m] od miejsca podparcia belki jest równa

0x01 graphic

0x01 graphic

Miarodajna siła tnąca w odległości 1,37 [m] od miejsca podparcia belki jest równa

0x01 graphic

0x01 graphic

Pierwsze strzemię oddalone będzie o 5 [cm] od lica ściany.

Podjęto decyzję aby na długości odcinka lt1 i lt3 zastosować rozstaw strzemion s1 = 9 [cm],

a na długości lt2 zastosować rozstaw s1 = 6 [cm], daje to na odcinku = 183 [cm] łączną liczbę strzemion równą = 25.

Teraz należy obliczyć wartość siły przenoszonej przez betonowy krzyżulec ściskany - VRd2­.

0x01 graphic

0x01 graphic

ctg = 1,26 →  = 39,11° → cos  =0,776

0x01 graphic

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

VRd2 = 680,06 [kN] > Vsd = 175,84 [kN]

Stopień zbrojenia strzemionami:

0x01 graphic

0x01 graphic
- warunek spełniony.

W przęśle, w pobliżu podpory B, rozciągane są włókna dolne. W tej strefie zbrojenie konstrukcyjne stanowią pręty 520, o As1 = 15,71 [cm2]. Maksymalna siła tnąca w podporze B wynosi TB = 173,367 [kN].

0x01 graphic
- przyjęto ρ­L = 1,0%

0x01 graphic

0x01 graphic

VRd1<Vsd - warunek nie został spełniony. Wniosek: w pobliżu podpory A wystąpi odcinek drugiego rodzaju.

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Powyższy stosunek jest równy 2-nie jest konieczne stosowanie prętów odgiętych w tej strefie.

Ponieważ odcinek lt:

lt1 > 0x01 graphic

więc konieczne jest jego podzielenie na dwa odcinki

lt1 = 1,24 [m]

lt2 = 0,1 [m]

Na pierwszym odcinku o lt1 = 1,24 [m] jak i na drugim odcinku o lt2 = 0,1 [m] będą same strzemiona.

ctg  = lt1/z = 1,24/0,603 = 2,06 - przyjmujemy ctg = 2

s1 = lt1 = 1,24 [m]

Przyjęto, że będą to pręty 6 o Asw1 = 0,57 [cm2] ze stali A-I o fyd = 210 [MPa]. Rozstaw strzemion wyznaczy się ze wzoru:

0x01 graphic

0x01 graphic

Odcinek drugi:

Miarodajna siła tnąca w odległości 1,24 [m] od miejsca podparcia belki jest równa

0x01 graphic

0x01 graphic

Pierwsze strzemię oddalone będzie o 5 [cm] od lica ściany.

Podjęto decyzję aby na całej długości = 1,36 [m] oddalonej o 0,05 [m] zbroić strzemionami o rozstawie 8 = [cm]. Liczba strzemion na danym odcinku = 18.

Teraz należy obliczyć wartość siły przenoszonej przez betonowy krzyżulec ściskany - VRd2­.

0x01 graphic

0x01 graphic
- ze wzgl. na brak prętów odgiętych w tej strefie

ctg = 2 →  = 26,56° → cos  =0,894

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

VRd2 = 509,41 [kN] > Vsd = 173,367 [kN]

Stopień zbrojenia strzemionami:

0x01 graphic

0x01 graphic
- warunek spełniony.

Na wsporniku, w pobliżu podpory A, rozciągane są włókna górne. W tej strefie zbrojenie konstrukcyjne stanowi pręt 116, o As1 = 2,01 [cm2]. Maksymalna siła tnąca w podporze A wynosi TA = Vsd = 60,626 [kN].

0x01 graphic
0x01 graphic

0x01 graphic

Ponieważ VRd1 > Vsd więc nie jest konieczne specjalne zbrojenie strzemionami na wsporniku. Przyjęto strzemiona montażowe o rozstawie smax = min{0,5d;400mm}

smax = min{0,5∙0,67 = 335mm;400mm}

s = 330 [mm] = 0,33 [m]

Sprawdzenie ścinania na styku półka - środnik.

Dla danej belki odległość pomiędzy miejscami gdzie M = Mmax i Msd = 0 została obliczona metodą dokładną i wynosi

l0 = 3,22 [m] = 2∆x → ∆x = 1,61 [m]

Moment w odległości ∆x = 1,61 [m] od podpory jest równy:

0x01 graphic

M(x = 1,61) = 210,14 [kNm] M(x = 3,22) = 278,868 [kNm] = Mmax­

Średnia wartość siły tnącej na długości ∆x = 1,61 [m]

0x01 graphic

V(x = 1,61) = -86,61 [kN] → Vsd = (-173,368-86,61)/2 = - 129,99 [kN]

Wyznaczenie wartości 

0x01 graphic

Średnia wartość siły tnącej na metr bieżący x:

0x01 graphic

Sprawdzenie nośności krzyżulców betonowych:

0x01 graphic

0x01 graphic

warunek spełniony.

Sprawdzenie nośności zbrojenia (przyjęto zbrojenie 6 o Asf = 0,28 [cm2]; sf = 0,08 [m]

0x01 graphic

Wniosek: nie nastąpi rozwarstwienie pomiędzy środnikiem a półką.

Sprawdzenie nośności belki ze względu na złożony stan naprężeń w miejscu podpory A:

0x01 graphic

0x01 graphic

Ponieważ VRd32 > 0,5Vsd, to dalszych obliczeń przyjmujemy VRd32 = 0,5Vsd = 87,92 [kN].

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

VRd3 = VRd31 + VRd32 = 117,89 + 87,92 = 205,81 [kN]

Przy czym spełniony jest warunek VRd3 ≤ 2VRd31 = 235,78 [kN].

0x01 graphic

0x01 graphic

0x01 graphic

Warunek nie spełniony. Podjęto decyzję o dołożeniu 2ø12 to As1 = 3,14 + 2,26 = 5,40 [cm2]

0x01 graphic

0x01 graphic

Warunek został spełniony.

Sprawdzenie ugięcia:

leff / d = 6,48/0,67 = 9,67 ≤ leff/d max = 20,8 - warunek spełniony.

Sprawdzenie zarysowania:

Dla stopnia zbrojenia 0x01 graphic
i granicznej wartości rozwarcia rys wlim = 3 [mm] i0x01 graphic

odczytano ømax = 24 [mm] > ø = 20 [mm] - warunek spełniony.

0x01 graphic



Wyszukiwarka

Podobne podstrony:
belka stropowa, Projekt domku
BUD OG projekt 15b Przykłady obliczania stropów
Wykonastwo stropów z płyt WPS na belkach stalowych Przykładowy przekrój stropu, Projektowanie Budo
inny projekt, Rysunek stropodachu
projekt o narkomanii(1)
!!! ETAPY CYKLU PROJEKTU !!!id 455 ppt
Wykład 3 Dokumentacja projektowa i STWiOR
Projekt nr 1piątek
Projet metoda projektu
34 Zasady projektowania strefy wjazdowej do wsi
PROJEKTOWANIE ERGONOMICZNE
Wykorzystanie modelu procesow w projektowaniu systemow informatycznych
Narzedzia wspomagajace zarzadzanie projektem
Zarządzanie projektami 3
Metody Projektowania 2

więcej podobnych podstron