SCENARIUSZ ZAJĘĆ
TEMAT: " Król Maciuś I - poznajemy swoje prawa''
CELE OGÓLNE:
zapoznanie dzieci z podstawowymi prawami dziecka, które im przysługują
budzenie i wyzwalanie spontanicznej radości poprzez zabawę
CELA OPERACYJNE:
zna wybrane prawa dziecka
zna warunki potrzebne do prawidłowego wzrostu roślin
potrafi odczytać symbole
wypowiada się na określony temat
naśladuje ruchy zwierząt
bawi się wesoło z rówieśnikami
potrafi narysować twarz wyrażającą radość lub smutek
POMOCE: dwa kwiatki ( okazały ,zielony- mały , uschnięty); symboliczne ilustracje praw; strój króla; rysunek drzewa; liście w kształcie serduszek; rysunki twarzy ( smutna- wesoła); kredki; karton; magnetofon
PRZEBIEG ZAJĘCIA:
Porównywanie dwóch kwiatów doniczkowych. Określanie przez dzieci warunków w jakich wzrastały oba kwiaty. Uświadomienie w ten sposób dzieciom znaczenia słowa " prawo'', jako tego czego mogą wymagać i żądać od innych.
Rozmowa na temat ilustracji przedstawiających w symboliczny sposób prawa dziecka. Dzieci nazywają prawo odczytując symbol:
prawo do zabawy ( zabawka)
prawo do miłości ( serduszko)
prawo do radości ( uśmiechnięta buzia)
prawo do tajemnicy ( koperta ze znakiem?)
prawo do nauki ( książka)
prawo do mieszkania ( rysunek domu)
Zabawa przy piosence pt." Ugi- bugi''- prawo do zabawy.
Opowiadanie nauczycielki ( przebrana za króla) z wykorzystaniem fragmentu książki J. Korczaka " Król Maciuś I''
rozmowa na temat opowiadania
utrwalenie poznanych treści:
Dlaczego króla Maciuś był smutny?
O czym marzył?
Co robił z dziećmi w ogrodzie?
Co mu sprawiło radość?
Zapoznanie z nową zabawą pt." Przyjdź do mnie jak…”
Przebieg: N-kl (król)- "zapraszam wszystkie dzieci, które lubią się bawić''
Dz.- " Królu, jak mamy do ciebie przyjść?
N- lka- np. jak zajączki ( powtarzanie zabawy z naśladowaniem różnych zwierząt)
Wysłuchanie wiersza " Prawa dziecka''
Nikt mnie siłą nie ma prawa zmuszać do niczego,
a szczególnie do zrobienia czegoś niedobrego.
Mogę uczyć się wszystkiego co mnie zaciekawi,
I mam prawo sam wybierać w co się będę bawić.
Nikt nie może mnie poniżać, krzywdzić, bić, wyzywać
I każdego mogę zawsze na ratunek wzywać.
Nikt nie może moich listów czytać bez pytania
Mam taż prawo do tajemnic i własnego zdania.
Mogę żądać, żeby każdy uznał moje prawa
A gdy różnie się od innych to jest moja sprawa.
Wypowiedzi dzieci, wyjaśnienie poszczególnych wersów przez nauczycielkę.
Zabawa przy piosence pt." Podajmy sobie ręce'- jako realizacja prawa do radości.
" Drzewko zaufania''- dzieci wymieniają osoby, którym ufają, proszą o pomoc- zawieszanie symbolicznych serc na drzewie. Przeliczanie serc- uświadomienie dzieciom, że w ich otoczeniu jest tyle osób im życzliwych, przyjaznych, do których mogą zwrócić się o pomoc.
Analiza rysunków dwóch twarzy: wesołe i smutnej
określanie uczuć jakie one wyrażają
rysowanie przez dzieci twarzy wyrażającej aktualny nastrój dziecka
układanie rysunków wg schematu: wesoła- smutna
porównywanie liczebności