Miś przyjmuje gości
Małgorzata Barszczewska, Jadwiga Malczyk, Anna Bulica, Miejskie Przedszkole Nr 43 z Oddziałami Integracyjnymi w Częstochowie
Grupa 4 - latków
KONSPEKT DO ZAJĘĆ W GRUPIE DZIECI 4- LETNICH
Z DNIA 14.03.2002.
Temat: Miś przyjmuje gości.
Ilość dzieci: 20 dzieci w wieku 4 lat
Rodzaje niepełnosprawności:
1 dziecko z obustronnym niedosłuchem pod opieką Związku Głuchych
1 dziecko z niedosłuchem
1 dziecko z wodogłowiem
1 dziecko ze zwapnieniem mózgu
1 dziecko opóźnione w rozwoju
Czas trwania zajęć: 40 minut
nauczyciel prowadzący: mgr Jadwiga Malczyk
nauczyciel wspierający Anna Bulica
Zajęcia podsumowujące
Cele ogólne: ukazanie znaczenia witamin dla zdrowia.
Cele operacyjne dla dzieci zdrowych:
dzieci potrafią przeliczać w zakresie liczby 4
potrafią określać liczebność zbioru: mniej, tyle samo
Cele operacyjne dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych
dzieci potrafią określać: dużo, mało
nazywają kolory: zielony, żółty
Pomoce:
emblematy misiów
gotowe elementy warzyw, owoców
kartoniki z liczbami obrazkowymi
obręcze
kaseta z muzyką
ilustracje „potworków wirusów”
farby
Programy:
Promocja Zdrowia
Program nauczania: E. Gruszczyk-Kolczyńska
„Dziecięca matematyka”: E. Zielińska
„Program wychowania przedszkolnego”: H. Czerniawska
Przebieg zajęć:
Nauczyciel prowadzący: Posłuchajcie wiersza „Niedźwiadki - niejadki”:
„Żyły w lesie małe misie
siadły raz przy pełnej misie
ale żaden nie chciał jeść.
Prosi mama niedźwiedziowa,
Prosi tatuś, duży miś-
-Moi mili, jedzcie obiad,
dobry miodek mamy dziś.
Zjadła mama, zjadł i tata,
a niedźwiadki hopsa w las.
Niedźwiadki wolały iść do lasu, bawić się, niż razem przygotować i zjeść obiad.
Co musimy mieć, aby przygotować obiad? Dowiemy się z piosenki „Na marchewki urodziny”.
Dz.- Zabawa ilustrowana ruchem przy piosence „Na marchewki urodziny”
N-l wspierający: Zaprasza do zabawy dzieci z dysfunkcjami.
Dz.-Siedzą w 4 grupach, wewnątrz obręczy leżą warzywa (sałata, marchew, kapusta itd.)
N-l prowadzący: Z tych warzyw niedźwiadki przygotowały obiad dla gości. Będę opisywała warzywa. Kto odgadnie bierze warzywo do ręki (np.: jest zielona, ma dużo liści-sałata, kapusta).
N-l wspierający: Zaprasza dzieci do poprawnego wymawiania nazw wybranych warzyw
Dz.- Rozwiązują zagadki, wybrane sprzątają z dywanu
N-l prowadzący: Rozdaje emblematy misiów i kartoniki z graficznym symbolem liczby (1-4) i tacki.
N-l wspierający: Przelicza z dziećmi ilu gości przyjdzie do misia. Kartoniki odzwierciedlają ilość gości.
N-l prowadzący: Proszę na talerzykach ułożyć tyle samo warzyw ilu przyjdzie gości (tyle samo co kół na kartonikach).
N-l wspierający: Kontroluje czy dzieci ułożyły tyle samo warzyw na tackach.
Dz.-przeliczają, Porównują kto ma więcej, kto mniej, kto ma tyle samo
N-l prowadzący: Organizuje zabawę ruchową z obręczami i warzywami: obręcze ułożone na podłodze, a w nich warzywa od 1 do 4 .
Spokojna muzyka.
Dz.- Goście w rytm muzyki spacerują, gdy muzyka milknie goście zatrzymują się przy obręczach w/g swoich kartoników. Przeliczają.
N-l prowadzący: Goście zjedli zdrowy obiad, bo spożyli dużo warzyw. Każdy, kto chce być zdrowy je dużo warzyw i owoców, bo w nich jest wiele witamin. Jeżeli nie jemy witamin (warzyw) to nasz organizm atakują „potworki-wirusy”. Pokażę wam, jak wyglądają te „potworki”.
Dz.- Oglądają różne ilustracje :potworków”.
N-l prowadzący: Przy stolikach malujemy teraz te „potworki”.
N-l wspomagający: Zwraca uwagę na prawidłowe trzymanie pędzla oraz na rozpoznawanie kolorów: zielony i żółty.
N-l prowadzący: Zabawa ruchowa „Słonko lubi owoce” przy nagraniu piosenki „Witaminki”
Dz.-„Słonko” ma apetyt na czerwone jabłuszka. Spaceruje między „dziećmi-jabłkami”, dotyka je, a one podają sobie ręce i wędrują za „Słoneczkiem”.
N-l wspomagający: Pomaga dzieciom włączyć się do zabawy.
Na zakończenie dzieci oglądają swoje prace.