KONSPEKT LEKCJI
Kalus Wioletta
Klasa II - Technik usług Fryzjerskich
4 jednostki lekcyjne
TEMAT PROGRAMOWY: Technologia fryzjerstwa
TEMAT JEDNOSTKI LEKCYJNEJ: typy urody, kształty twarzy
CELE LEKCJI:
Ogólny: typy kształtów twarzy
Operacyjne:
uczeń powinien:
na poziomie wiadomości:
zapamiętać i potrafić rozpoznać każdy kształt twarzy
zrozumieć: że odpowiednia fryzura może ukryć i korygować niektóre defekty np. odstające uszy . cienkie włosy, wysokie czoło itp.
umieć: prawidłowo zastosować odpowiedni rodzaj fryzury do danej twarzy
na poziomie umiejętności : umieć dobrać fryzurę , określić typ urody , dobrać odpowiednie dodatki i biżuterię
METODY PRACY:
Pogadanka ,, ćwiczenie, dyskusja, praca w grupach, elementy pracy z główkami treningowymi
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
główki treningowe
preparaty do stylizacji: lakier, pianka , żel
karty ćwiczeń /przygotowane przez nauczyciela/
zdjęcia fryzur
przybory : grzebień, szczotki do modelowania suszarka, prostownica
różne typy twarzy/ przygotowane przez nauczyciela/
różne rodzaje biżuterii, dodatków
REALIZACJA TEMATU LEKCJI
Ogniwo |
Struktura i treść lekcji |
Czynności nauczyciela |
Czynności ucznia |
Uwagi |
1 |
2 |
3a |
3b |
4 |
Wprowadzenie ładu zewnętrznego i wewnętrznego |
Czynności organizacyjne |
Sprawdzanie obecności uczniów |
|
Zwrócenie uwagi na BHP w klasie i zwrócenie uwagi na okrycia wierzchnie |
Powtarzanie i utrwalenie wiadomości |
Sprawdzenie wiadomości z poprzedniej lekcji i nawiązanie do bieżącej |
Pytania skierowane do uczniów |
Uczniowie odpowiadają na pytania |
|
Przyswajanie przez uczniów nowych pojęć |
Podanie tematu lekcji. Opracowanie nowego tematu wg planu |
Napisanie tematu na tablicy, podanie tematu na foliogramie lub tablicy |
Uczniowie zapisują w zeszycie temat, sporządzają notatki |
|
Kształtowanie pojęć |
Wiosna Lato Jesień Zima I czym one się charakteryzują
2. zapoznanie się z wszystkimi kształtami twarzy |
Krótki opis na tablicy poszczególnych typów urody, kształtów twarzy |
Uczniowie maja za zadanie z pośród otrzymanych ilustracji i fotografii dobrać odpowiednie fryzury do kształtu twarzy i typu urody |
Przy wyborze fryzury zwrócenie szczególnej uwagi na strukturę włosa , stan włosa.
|
Poznawanie faktów |
|
Pytania nauczyciela:
|
Podawanie przykładów - uczniowie podają, wszystkie znane przykłady |
Zwrócenie uwagi na prawidłową postawę ucznia
|
Powiązanie teorii z praktyką, kształtowanie umiejętności |
Ćwiczenia praktyczne:
Ocena |
Instrukcja do przygotowanych kart ćwiczeń zawierające typy twarzy , zdjęcia fryzur
Wspólna ocena nauczyciela i uczniów |
Ćwiczenia w grupach / w III /:
-sposobu ubierania się
-charakteru , i temperamentu |
Zwrócenie uwagi na: a)prawidłowość zastosowania fryzur do kształtu twarzy
|
Utrwalenie wiadomości i umiejętności |
Podsumowanie lekcji/ zapisanie wniosków do zeszytu. Podanie zadania domowego |
|
|
|
WYKAZ ĆWICZEŃ
Zdefiniować twarz o kształcenie romboidalnym
Zdefiniować wpływ fryzury na kształt twarzy
Dokonać analizy włosów koleżanki z ławki
UCZNIOWIE POWINNI ZNAĆ
: rodzaje kształtów twarzy
: typy urody
UCZNIOWIE POWINNI UMIEĆ
prawidłowo zastosować odpowiednie cięcie do danej twarzy
prawidłowo dokonać oceny stanu włosa
prawidłowo zastosować odpowiednie kosmetyki pielęgnacyjne