Przyjaciele zza okna - zabawy matematyczne. Scenariusz zajęć matematycznych dla dzieci 5-letnich
Temat hospitacji: Kształtowanie pojęć matematycznych
Temat zajęć: Przyjaciele zza okna – zabawy matematyczne
Data: 19.01.2010
Prowadząca: Andżelika Kamińska
Cele operacyjne:
-Rozumie i używa pojęcia określające położenie przedmiotów w przestrzeni
-Podaje poprawnie liczbę policzonych przedmiotów
-Zauważa powtarzające się sekwencje i kontynuuje występujące w danym układzie regularności
-Posługuje się prawidłowo liczebnikami głównymi i porządkowymi w dostępnym mu zakresie
-Rozwiązuje zagadki słowne
-Wie jakie ptaki spędzają zimę w Polsce i w jaki sposób człowiek może je chronić
Środki dydaktyczne: duża ilustracja karmnika, ptak na rzep dla każdego dziecka, zagadki o ptakach, ilustracja: gil, sikorka, wrona, wróbel, gołąb, ślady ptaków, koperty z zadaniami, 4 ilustracje z karmnikiem i ptaszkami, emblematy z ziarnami pszenicy dla każdego dziecka, , 4 duże ilustracje z ptaszkami na gałęziach w określonym układzie, sylwety ptaków w kopertach, bębenek, czarno-białe sylwety ptaków: wróbel, gołąb, sikorka, wrona, kredki pastele, kuleczki bibułki, kleje, wata, papier kolorowy
Przebieg:
1.Grupowe powitanie „Powitalna piosenka”
2.Wprowadzenie do tematu zajęć – nauczycielka przykleja na dywanie ślady ptaków wycięte z białego kartonu. Zadaje dzieciom pytanie: „Czy wiecie czyje to są ślady?” Następnie n– ka proponuje dzieciom rozwiązanie zagadek aby dowiedzieć się jakie ptaki pozostały w naszym kraju na zimę,
Szare piórka w zimie stroszy,
Kiedy zimą za oknem ćwierka.
Chyba już odgadłeś, chodzi o ..... wróbelka
Ptak z czerwonym brzuszkiem,
Który z tego słynie,
Że zamiast odlatywać
Przylatuje w zimie (gil)
Który to ptak, pomyślcie proszę
Podniebnym bywał listonoszem? (gołąb)
Gdy za oknem powiesisz kawałek słoniny
To ona przyleci tu zaraz w odwiedziny (sikorka)
Jaki ptak mówi i w lecie i zimie
O tym co zimą po rzece płynie (wrona)
Nauczycielka prezentuje dzieciom ilustracje przedstawiające te ptaki – dzieci opisują wygląd ptaków
3.Zabawy matematyczne
Koperta nr 1 „Ptaszki w karmniku” – na tablicy umieszczony jest karmnik. Każde dziecko otrzymuje od nauczycielki zimowego ptaszka, Zadaniem dzieci jest umieszczenie ptaszków w karmniku zgodnie z poleceniami nauczycielki
- umieść ptaszka w karmniku
- umieść ptaszka pod karmnikiem
- umieść ptaszka za karmnikiem
- umieść ptaszka obok karmnika
- umieść ptaszka nad karmnikiem
- umieść ptaszka z prawej strony karmnika
- umieść ptaszka z lewej strony karmnika
Koperta nr 2 „Nakarm wróbelka”– dzieci losują emblematy, ma których narysowane są ziarenka pszenicy. W sali w widocznych miejscach umieszczone są obrazki przedstawiające karmniki z ptaszkami. Dzieci przeliczają liczbę ziarenek na swoich emblematach. Poruszają się w rytm spokojnej muzyki po całej sali. Na przerwę w muzyce odszukują karmnik z liczba ptaszków odpowiadająca liczbie ziarenek. W ten sposób dzielimy dzieci na 4 grupy.
Koperta nr 3 „Zmarznięte ptaszki” – Dzieci podzielone są na 4 grupy. Nauczycielka przygotowuje sztalugi z dużymi ilustracjami przedstawiającymi ptaszki na drzewie. Ponadto dzieci otrzymują sylwety ptaków. Zadaniem dzieci jest umieszczenie tych ptaszków na gałęzi, ale w sposób kontynuujący przedstawiony na ilustracji ciąg, np.
-gil, gil, wróbel wróbel gil gil itd.
-sikorka gil sikorka gil sikorka itd.
-gołąb gołąb sikorka sikorka gołąb gołąb sikorka sikorka itd
-wrona wróbel wróbel wrona wróbel wróbel itd.
Zabawa ruchowa „Głodne ptaki” – dzieci biegają po sali udając małe głodne ptaki. Na dźwięk instrumentu, np. bębenka, przykucają i palcem wskazującym stukają w podłogę naśladując zbieranie ziarenek tyle razy ile razy zagrała nauczycielka.
4. Zajęcia plastyczne
Koperta 4 „Domek dla ptaków” – praca plastyczna z wykorzystaniem różnorodnego materiału: papier kolorowy, bibuła, ziarenka, kredki, kleje, wata
Andżelika Kamińska
Kraków