Scenariusz zajęć
Molestowanie seksualne – scenariusz przygotowany w celu przeprowadzenia zajęć z dziećmi w wieku 6 – 7 lat ( klasa I i II szkoły podstawowej).
1. Data i miejsce realizacji: Szkoły Podstawowe
2. Ośrodek tematyczny: „ Molestowanie seksualne dzieci”.
3. Temat: „ Nie dotykaj mnie, jeśli tego nie chcę”.
4. Placówka: dana szkoła podstawowa.
5. Czas trwania zajęć: 30 – 45 min.
6. Ilość uczestników: 10 – 15.
7. Wiek uczestników: 7 lat.
8. Cele ogólne:
Przeciwdziałanie krzywdom czynionym dzieciom poprzez zapoznanie dzieci z niedopuszczalnymi zachowania mi osób dorosłych wobec nich;
Uczenie dzieci odpowiedzialności za siebie i innych;
Uczenie dzieci umiejętność ocenienia lekkomyślnego zachowania i poradzenie sobie w sytuacji zagrożenia.
Uświadomieni dzieciom różnicy pomiędzy „ dobrą” a „złą” tajemnicą.
9. Cele szczegółowe:
Po zajęciach dzieci:
Będą potrafiły wskazać główne części ciała oraz rozpoznać, gdzie się znajdują intymne części ciała;
Będą potrafiły zdefiniować pojecie „intymności” oraz co się wiąże z tym pojęciem;
Będą znały różnice i znaczenie „ dobrej „ i „złej” tajemnicy,
Będą miały świadomość swojej intymności i zachowań, które mogą ją naruszać;
Będą wiedziały, jakie zachowania ze strony dorosłych są niezgodne z ich sferą intymną,
Będą umiały określić pojęcie „ złego dotyku”;
Będą potrafiły określić, jakie zachowania je krzywdzą i naruszają ich poczucie bezpieczeństwa;
Będą wiedziały, jakie osoby i instytucje mogą im pomóc, gdy ktoś zrobi im krzywdę.
10. Metody i formy pracy:
Rozmowa kierowana;
Twórcza ekspresja;
Praca indywidualna i grupowa;
Zabawy integracyjne.
11. Środki dydaktyczne:
Plakat tematyczny z tematem zajęć;
Piosenka „ Mam Lalę”;
Obrazki przedstawiające dane sytuacje kontaktu osób dorosłych z dzieckiem;
Obrazki do pokolorowania;
Zabawy przy piosenkach rozrywkowych.
12. Tok zajęć:
Zabawy integracyjne przy muzyce pt. ,,Wiosenne zabawy na łące” mające na celu lepsze poznanie się dzieci z częściami ciała.
Osoba prowadząca zaprasza wszystkie dzieci do wspólnego kręgu, prosi o przedstawienie się – podanie imion i rozdaje dzieciom wizytówki. Wspólna zabawa w kręgu. Osoba prowadząca prosi, aby wstały wszystkie dzieci, których imię rozpoczyna się np. literą A. Następuje wzajemne powitanie poprzez podanie dłoni itd.
Osoba prowadząca śpiewa piosenkę pt. ,,Mam lalę” (podczas śpiewu przytula lalkę, głaszcze, całuje, pokazuje miłe dotyki). Na lalce demonstruje poszczególne części ciała, także pokazuje części intymne. Po zakończonym śpiewie nauczycielka zadaje dzieciom pytanie:, W jaki sposób lubią być dotykane przez rodziców czy tez inne osoby dorosłe? Co sprawia im radość? Następnie dzieci w parach okazują sobie miłe gesty.
Następnie osoba prowadząca sygnalizuje, że dotyki nie zawsze sprawiają radość. Pyta je, jakie według nich to dotyki złe i dlaczego nich nie lubią? Pyta także dzieci o znaczenie słowa ‘ intymność” i co się z tym słowem wiąże. Osoba prowadząca prosi o zademonstrowanie dotyków: nielubianych, niechcianych przez dzieci.
Burza mózgów dotycząca pojęcia „ dobrych” i „złych „ tajemnic”. Osoba prowadząca zapisuje wszystkie propozycje.
Osoba prowadząca porusza temat dotyczący kontaktów z nieznanymi osobami dziecku. Zadaje pytanie: Czy któreś z dzieci wie, jak należy się zachować w kontaktach z nieznajomymi osobami? Dzieci otrzymują dwa znaki: pierwszy przyzwolenia - z buzią uśmiechniętą, drugi odrzucenia – buzia smutna. Słuchają uważnie wypowiedzi nauczyciela i udzielają odpowiedzi przez podniesienie wybranego symbolu na temat jak powinny się zachować podczas kontaktu z nieznana mu osoba dorosłą.
Omówienie wyników testu. Wskazanie właściwych zachowań. Określenie niebezpieczeństw wynikających z pochopnego nawiązania znajomości.
Praca z obrazkiem. Osoba prowadzącą przypina do tablicy trzy obrazki – scenki do powyższych zdań (mężczyznę częstującego dziecko cukierkami, siedzącego w samochodzie i zaczepiającego dziecko przechodzące przez jezdnię, nawiązującego kontakt przed domem dziecka). Omówienie obrazków i próby oceny postępowania osoby dorosłej i dziecka, przewidywanie następstw wydarzeń.
Kolorowanie obrazków dotyczących danych scenek.
Podsumowanie zajęć i wyciągniecie wniosków wspólnie z dziećmi.
Scenariusz zajęć
Molestowanie seksualne – scenariusz przygotowany w celu przeprowadzenia zajęć z rodzicami dzieci w wieku 6 – 7 lat ( klasa I i II szkoły podstawowej).
1. Data i miejsce realizacji: Szkoły Podstawowe.
2. Ośrodek tematyczny: „ Molestowanie seksualne dzieci”.
3. Temat: „ Zły dotyk boli przez całe życie”.
4. Placówka: Dana szkoła podstawowa.
5. Czas trwania zajęć: 45 – 60 min.
6. Ilość uczestników: niesprecyzowana
7. Wiek uczestników: niesprecyzowany
8. Cele ogólne:
Przeciwdziałanie krzywdom czynionym dzieciom poprzez zapoznanie rodziców z niedopuszczalnymi zachowania osób dorosłych wobec ich dzieci, ukazanie skutków i objawów molestowania seksualnego;
Badania dorosłych i pytania o ich dziecięce doświadczenia pokazują, że na całym świecie, co trzecia dziewczynka i co piąty chłopiec jest ofiarą molestowania seksualnego, rozumianego, jako przekroczenie granic prywatności i pozostawienia urazu na całe życie.
Uświadomieni rodzicom form molestowania seksualnego dzieci.
9. Cele szczegółowe:
Po zajęciach rodzice:
Będą potrafili zdefiniować pojecie molestowania seksualnego oraz jego rodzaje;
Będą potrafili wskazać symptomy ( objawy), jakie wykazuje molestowanie seksualne;
Będą znali konsekwencje psychiczne i fizyczne, jakie ponoszą dzieci molestowane seksualnie;
Będą mieli świadomość, kiedy dorosły ma obowiązek zaprzestania działania i dostosowania się do żądań dziecka;
Będą potrafili wskazać znaczenie intymności dla dziecka;
Będą potrafili przekonać dziecko, aby zwracało się o pomoc i jak jej udzielić, gdy zachodzi podejrzenie, ze jest molestowane seksualnie;
Będą potrafili scharakteryzować osobę, która może być sprawcą m molestowania seksualnego;
10. Metody i formy pracy:
Rozmowa kierowana;
Twórcza ekspresja;
Praca indywidualna i grupowa;
Prezentacja tematu.
11. Środki dydaktyczne:
Plakat tematyczny z tematem zajęć;
Prezentacja „ Molestowanie seksualne”;
Materiały dotyczące przemocy seksualnej oraz jej form;
Broszury i materiały informacyjne.
12. Tok zajęć:
Rozmowa z rodzicami na temat zjawiska molestowania seksualnego dzieci;
Wykład zawierający prezentację „ Molestowanie seksualne”: prezentacja zjawiska, formy przemocy seksualnej, symptomy behawioralne, konsekwencje psychologiczne, charakterystyka sprawców przestępstw seksualnych itp.
Dyskusja w grupach na temat molestowania seksualnego dzieci przez osoby bliskie i niespokrewnione z dzieckiem;
Ćwiczenia w grupach mające na celu wskazanie konsekwencji psychicznych dla dziecka molestowanego seksualnie;
Zapoznanie z broszurami i materiałami informacyjnymi na temat przemocy seksualnej;
Odpowiedzi na potencjalne pytania zadawane przez rodziców;
Zapoznanie rodziców z instytucjami udzielającymi pomocy dziecku molestowanemu seksualnie.
Podsumowanie zajęć i wyciągniecie wniosków wraz z uczestnikami zajęć.