MATEMATYCZNY PLAC ZABAW -scenariusz zabaw dla dzieci 6 letnich
Metoda;czynnościowa
Forma;zespołowa,grupowa,indywidualna
Cele ogólne ;-nabywanie umiejętności dodawania i odejmowania ,
-rozpoznawanie i rozumienie znaków „+ i –„
-liczenie w zakresie 10
Cele operacyjne;dziecko-liczy tak daleko jak potrafi,
-dodaje i odejmuje w zakresie 10 w sferze manipulacyjnej i pamięciowej,
-rozpoznaje i rozumie symbole + i -,
-zna cyfry 1-10,
-potrafi słuchać,współpracować z innymi,
-potrafi opanować emocje,szczególnie o zabarwieniu negatywnym.
-czyta wyrazy i rozumie ich treść.
Pomoce;obrazki liczbowe,plakietki z zapisanymi działaniami matematycznymi w postaci dodawania,klamerki,klamerki cyfrowe,sznurek do zawieszenia plakietek,koski do gry,drewniane patyczki-kolorowe,kosz,tarcze do gier ze strzałką,plansze wędkarskie,rybki oznaczone znakami liczbowymi i cyfrowymi,wędki magnetyczne,rzemyki i koraliki,plansze logico-primo wraz z kartami pracy.
Przebieg;
1.Zabawa z kostką-odtwarzanie liczby wyrzuconych oczek,dokładanie,odkładanie,wyznaczanie wyniku poprzez dodawanie i odejmowanie,przeliczanie,odgadywanie zmian ilościowych w działaniach.
2.Zagadki obrazkowo-liczbowe-losowanie kartoników liczbowych z kosza,odnajdywanie zapisu cyfrowego,ustalanie wyniku-wykorzystanie klamerek cyfrowych-przyporządkowywanie obrazów liczbowych do kartoników z zapisem matematycznym w postaci operacji dodawania,zawieszonych na linie w sali,oznaczanie sumy poprzez przypięcie klamerki z odpowiednim znakiem graficznym liczby..
3.”Matematyczny plac zabaw”
-nauczycielka informuje dzieci,że znalazły się na nietypowym placu zabaw,gdzie zamiast karuzeli i huśtawek znajdą inne zabawki i kąciki- dzieci oglądają niezwykłe kąciki i wybierają interesujacą dla siebie zabawę|dzieci mogą zmieniać plac zabawy,po zakończonych czynnościach|
*JEZIORO-wędkowanie
pomoce; wedki magnetyczne,plansze z wpisanymi działaniami matematycznymi w postaci dodawania i odejmowania,kartonowe rybki ze spinaczami,oznaczone cyframi.
-dzieci otrzymuja plansze |wrysowany kształt wiaderka z wpisanymi operacjami dodawania i odejmowania|,rozwiązują działania czynnościowo lub w pamięci,odszukują wynik-łowią na wędkę odpowiednią rybkę i umieszczają w wiaderku.
*WYŚCIG SAMOCHODOWY
pomoce;plansza z wrysowaną trasą wyścigu w formir spirali-meta oznaczona jako garaż,małe samochodziki,tarcza podzielona na kilka pól z cyframi od 0 do 5 ,poprzedzonych znakiem + lub -.
Dzieci kręcą strzałką tarczy wyznaczającą szybkość poruszania się auta np.+3,przesuwają samochód do przodu o 3 pola,-1 cofają się do tyłu o 1 pole,0-oznacza stop.Wygrywa to dziecko,które pierwsze dotrze do garażu.
*NASZYJNIK DLA KOLEŻANKI
pomoce;tarcza ze strzałką –jak w powyższej zabawie,rzemyki,koraliki w różnych kolorach,klamerki.
Dzieci otrzymują rzemyki z pięcioma koralikami ,zabezpieczone klamerką przed zsunięciem.
Nawlekają korale zgodnie z wskazaniami strałki;np.+2 dokładają koraliki,0-stop,-2 zsuwają odpowiednia liczbę korali.Wygrywa to dziecko,które pierwsze zakończy naszyjnik.
*STOI NA STACJI LOKOMOTYWA
pomoce; plansze z wrysowaną lokomotywą i wagonikami, na których wpisane są działania matematyczne np.2+4,8-4,10-5 itp, kartonowe, kolorowe koła-z jednej strony znajduje się cyfra| wynik dodawania lub odejmowania| ,z drugiej litera, obręcz umieszczona w przeciwległym rogu sali, w której ułożone są koła.
Zadaniem dzieci jest ułożenie kół w wagonikach zgodnie z działaniami a następnie odwróceniu kółek i odczytaniu hasła-co wiezie pociąg?