Malwina Stawisińska 243024 nauczanie biologii i chemii
1. Temat:
Wzory i nazwy soli.
2. Cele:
Uczeń :
podaje definicję soli
podaje budowę ogólą soli
zapisuje wzór soli
podaje nazwy soli na podstawie ich wzoru
3. Metoda nauczania: poszukująca
4. Środki dydaktyczne: podręcznik, sole dostępne na pracowni
5. Ogólny plan lekcji z bilansem czasowym:
Czynności organizacyjne: 5 minut
- sprawdzenie obecności
- wprowadzenie atmosfery pracy
Część nawiązująca: 5 minut
- Pytam uczniów czy znają jakąś sól.
- Wyjaśniam, że sól, którą znają ma wzór NaCl i nazwę chlorek sodu.
Część właściwa: 30 minut
1. Sole są to związki chemiczne zbudowane z kationów metali lub kationu NH+ oraz anionów reszt kwasowych.
Sól o nazwie chlorek sodu jest zbudowana z kationów Na+ i anionów Cl- (reszty kwasowej kwasu solnego).
Wzór ogólny soli ma postać :
Mx Ry
x- oznacza wartościowość reszty kwasowej i ilość atomów metalu,
y- wartościowość metalu oraz liczbę anionów reszt kwasowych.
Wzór sumaryczny ustalamy za pomocą wartościowości pierwiastków i wartościowości reszty kwasowej. Wartościowość pierwiastków odczytujemy z układu okresowego natomiast wartościowość reszty kwasowej równa się ilości atomów wodoru we wzorze danego kwasu.
2. Każda reszta kwasowa ma określoną wartościowość.
Rodzaj kwasu | Nazwa kwasu | Nazwa soli | Wartościowość reszty kwasowej |
---|---|---|---|
Kwasy beztlenowe | chlorowodorowy | chlorek | I |
siarkowodorowy | siarczek | II | |
Kwasy tlenowe | siarkowy(IV) | siarczan(IV) | II |
siarkowy(VI) | siarczan(VI) | II | |
azotowy(V) | azotan(V) | I | |
węglowy | węglan | II | |
fosforowy | fosforan(V) | III |
Nazwy soli kwasów beztlenowych mają końcówkę –ek natomiast tlenowych –an.
Prezentuje uczniom sole dostępne na pracowni i opisuje ich właściwości.
3. Otrzymywanie soli:
wodorotlenek metalu + kwas -> sól + woda
NaOH+ HCl -> NaCl+ H2O
metal + kwas -> sól+ wodór
Zn+ 2HCl -> ZnCl2+ H2
tlenek metalu + kwas -> sól + wodór
ZnO+ H2SO4 -> ZnSO4+ H2O
wodorotlenek metalu + tlenek niemetalu -> sól+ woda
2NaOH+ SO2 -> Na2SO3+ H2O
Zadanie1.
Podaj poprawną nazwę soli. (3 przykłady na lekcji i 3 do domu)
NaCl- chlorek sodu MgNO3- azotan(V) magnezu Na2SO4- siarczan(VI) sodu
KCl- chlorek potasu Al2 (SO4)3- siarczan(VI) glinu AgBr- bromek srebra(I)
Zadanie 8/61
Oblicz masę cząsteczkową podanych soli. (2 na lekcji i 2 w domu)
CaCl2- 110u Ni(NO3)2- 135u
CuCO3- 123u (NH4)3PO4- 124u
Zadanie 2.
Podaj wzór sumaryczny soli. (4 na lekcji i 4 w domu)
chlorek potasu- KCl chlorek wapnia- CaCl2
bromek srebra(I)- AgBr fosforan(V) magnezu- Mg3(PO4)2
węglan magnezu- MgCO3 siarczan(VI) sodu- Na2SO4
azotan(V) potasu- KNO3 siarczan(IV) sodu- Na2SO3
Część podsumowująca: 5 minut
Z podanych pierwiastków ułóż możliwe sole:
Sód i chlor- srebro, węgiel i tlen-
Magnez, azot i tlen- żelazo, fosfor i tlen-
Bar i siarka- wapń, azot i tlen-
Praca domowa:
Ułóż rebus chemiczny z hasłem fosforan(V) miedzi(II).