Scenariusz zajęć w I klasie Szkoły Podstawowej numer 6 imienia ks. Piotra Skargi w Jarosławiu.
08.12 Karolina Polak
Temat dnia: U jak ul
Cele ogólne:
zapoznanie z drukowaną literą „u” „U”,
prezentacja pisanej litery „u”, „U”,
doskonalenie słuchu fonematycznego,
określenie cech spółgłoski „U”
ćwiczenia sprawności grafomotorycznej,
Cele szczegółowe-dziecko:
identyfikuje poznane litery z odpowiadającymi im głoskami,
rozpoznaje graficzny obraz litery „u”, „U” i identyfikuje go z głoską „U”
czyta wyrazy w zakresie poznanych liter,
podejmuje próby samodzielnego rozwiązywania problemów
odpowiada na pytania związane z tekstem
potrafi określić różnice między obrazkami
bierze udział w dramie
Metody pracy:
metody oparte na słowie: opowiadanie, pogadanka, opis, dyskusja
metody oparte na obserwacji i pomiarze: pokaz
metody oparte na praktycznej działalności uczniów: zajęć praktycznych
metody aktywizujące: problemowa
Formy pracy na zajęciach:indywidualna i zbiorowa
Pomoce dydaktyczne: wiersz L. Długosza „Dzień w kolorze śliwkowym”
Przebieg zajęć
Rozszyfrowanie pojęcia „agroturystyka”.
Nauczyciel nawiązuje do miejsc letniego wypoczynku. Być może któreś dziecko spędzało lato na wsi w ośrodku agroturystycznym i może opowiedzieć o nim pozostałym uczniom. Jeśli nie, uczniowie próbują rozszyfrować, co kryje się pod tym pojęciem. Pomocną okaże się ilustracja w podręczniku :
-co przedstawia ilustracja, jaki napis widnieje przy wejściu, jakie widać budynki, kto przyjeżdża do gospodarstwa agroturystycznego, czy to gospodarstwo może być w mieście, w jaki sposób można spędzać czas gospodarstwie, kto pracuje na wsi-jakie zawody mogą być wykonywane
-jaką porę roku przedstawia ilustracja, po czym można ją poznać że to późna jesień, dlaczego to miejsce jest takie puste i smutne.
Wysłuchanie fragmentu wiersza „Dzień w kolorze śliwkowym”
Uczniowie słuchają fragmentu wiersza i zapamiętują ten fragment wiersza, który zgodny jest z ilustracją.
Ćwiczenie wyobraźni
Uczniowie zastanawiają się, jak mogłoby wyglądać gospodarstwo latem
Opisywanie pasieki
Uczniowie opisują jak wygląda pasieka na ilustracji w podręczniku
Wprowadzenie litery u
Uczniowie wykonują następujące ćwiczenia:
wyróżnianie głoski u w wyrazie ULA KURA LUSTRO
wyszukiwanie innych wyrazów z głoską u w nagłosie, śródgłosie i wygłosie,
wyszukiwanie w klasie przedmiotów, w których nazwach słyszymy głoskę u
czytanie globalne wyrazu podstawowego (Ula i jego analiza słuchowa zgodnie ze schematem okienkowym,
podział wyrazu podstawowego na sylaby,
czytanie globalne wyrazów z podręcznika: Lena, okulary, krokodyl,
układanie wyrazów z literą l do różnych modeli okienkowych
– wyróżnianie małej i wielkiej litery u w wyrazach
– szukanie imion zaczynających się głoską U, np. nazywanie dzieci na obrazku:
– pokaz przez nauczyciela wzoru liter U drukowanej i pisanej,
– pokaz przez nauczyciela pisania liter u bez liniatury,
– pisanie liter u w powietrzu, na ławce,
– pisanie po śladzie i samodzielnie liter u w dużej i małej liniaturze,
– samodzielne pisanie liter u w zeszycie
Kolorowanie uli
Czytanie tekstu z literami „u” „U”
Uczniowie czytają tekst zróżnicowany pod kątem trudności. Po przeczytaniu próbują, powiedzieć czego dotyczył tekst czytanki.
Pisanie litery u w zróżnicowanej liniaturze.
Pisanie wyrazów z literami „u” w ćwiczeniach.