KONSPEKT ZAJĘĆ DYDAKTYCZNYCH
Temat zajęć: W sklepie spożywczym – wizyta w sklepie.
Data: 19.02.2013r
Grupa: II, 3- latki
Prowadzący zajęcia: …
Cele ogólne:
klasyfikowanie przedmiotów według przeznaczenia,
wzbogacanie wiedzy o otaczającym świecie.
Cele szczegółowe:
Dziecko:
potrafi odpowiadać na zadawane pytania,
potrafi zgłaszać się, gdy ma coś do powiedzenia,
wie, co kupuje się w sklepie spożywczym,
potrafi klasyfikować.
Metody:
słowna - rozmowa kierowana, opowiadania, objaśnienia i instrukcje,
oglądowa – przykładu.
Formy pracy:
zbiorowa
indywidualna
Środki dydaktyczne:
piłka
PRZEBIEG ZAJĘĆ
I Wprowadzenie do tematu zajęć
Wszyscy są , witam was zaczynamy już jest czas.
Jestem ja, jesteś Ty jeden, dwa, trzy.
II Realizacja założonych celów
Dzieci tworzą koło. W środku koła nauczyciel z piłką rozpoczyna zdanie: W sklepie spożywczym można kupić... i rzuca do któregoś dziecka piłkę. Zadaniem dziecka jest podanie nazwy przedmiotu, który można kupić w sklepie. Jeśli zgadnie - ono wchodzi do środka i zadaje podobne pytanie rzucając piłkę do wybranego kolegi.
Nauczyciel mówi: Czy w sklepie spożywczym można kupić… buty. Zasady jak wyżej.
Dzieci podążają do kącika tematycznego. Nauczyciel stoi za ladą sklepu spożywczego. Objaśnia jak grzecznie kupić wybrany towar w sklepie. Chętne dzieci odgrywają scenki wg. schematu:
Dzień dobry!
Dzień dobry!
Słucham.
Poproszę …(chleb, makaron, mleko).
2 zł
Dziękuję, do widzenia!
Dziękuję, do widzenia!
III Podsumowanie zajęć
Biegną po bułki – zabawa ruchowa z elementami biegu. Dzieci swobodnie poruszają się na sali. Na hasło: Zapraszam do piekarni! - dzieci ustawiają się w kolejce przed nauczycielem. Na hasło: Bułek brak! - wracają do swobodnego biegu.