Konspekty - Jaka jest moja pamięć? |
---|
Haki Zakładkowy mechanizm zapamiętywania Ja, moje dziecko i zagrożenia Niebezpieczeństwa czyhające na moje dziecko Przemoc rodzi przemoc. To ode mnie zależy przyszłość mojego dziecka |
I temat zajęć: "Jaka jest moja pamięć?-ćwiczenia testowe"
Cele:
Uczeń po odbytych zajęciach:
Wiedza:
- wie w jaki sposób działa pamięć i jakie są jej rodzaje
- wie w jaki sposób może ćwiczyć swoją pamięć
- potrafi wykorzystywać własne możliwości intelektualne
- zna techniki dzięki którym może szybciej i trwalej zapamiętać przyswajany materiał
- zdaje sobie sprawę z funkcjonalności i prostoty używania danej techniki
Postawy:
- jest gotowy do korzystania z poznanej techniki zapamiętywania w różnych sytuacjach życia codziennego
Metoda: miniwykład, ćwiczenia skojarzeniowe, ćwiczenia pamięciowe, ćwiczenia testowe
Forma: grupowa i indywidualna
Czas trwania: 45 minut
Środki dydaktyczne: test pamięci, kartki,długopisy
Literatura: Harry Lorayne "Superpamięć dla uczących się"
Przebieg :
1. Powitanie
2. Przedstawienie uczniom tematu i celu zajęć
3. Miniwykład na temat funkcjonowania mózgu i naszej pamięci
W jakim celu organizowane są te zajęcia? Otóż w szkołach przede wszystkim mówi się co mamy zapamiętać, nie mówi się jednak jak mamy to zrobić. W związku z czym każdy z nas wypracowuje sobie własne metody zapamiętywania, często pracochłonne i mało skuteczne. Warto w każdym momencie swojego życia ćwiczyć swoją pamięć, aby przez długie lata utrzymywać się w dobrej formie intelektualnej.
Co to jest pamięć?
Pamięć- to zdolność kodowania, gromadzenia i odtwarzania informacji.
Pamięć-to zagadka, bo zbyt mało wiemy na temat mózgu, który uchodzi za siedzibę pamięci. Nasz mózg składa się z półkul mózgowych: prawej i lewej.
Lewa półkula odpowiada za procesy umysłowe związane ze słowami, myśleniem logiczno - matematycznym, analizą i porządkowaniem zdarzeń oraz mową.
Prawa półkula natomiast wykazuje aktywność w dziedzinie wyobraźni, fantazjowania, myślenia obrazami i kolorami, rytmem, muzyką i emocjami.
Zwykle dominującą półkulą jest lewa, natomiast półkula prawa wykazuje mniejszą aktywność. Udowodniono również, że pobudzając do współpracy słabszą półkulę z półkulą dominującą wzrasta sprawność intelektualna..
Właśnie współpraca obydwu półkul mózgowych stanowi klucz do metod szybkiego uczenia się i naszej pamięci.
Chodzi w nich o uaktywnienie pracy całego mózgu i włączenie w procesy pamięciowe prawej półkuli.
Mamy kilka rodzajów pamięci, lecz dla naszych potrzeb wystarczy podział na pamięć krótko-i długotrwałą.
Pamięć krótkotrwała rejestruje docierające informacje na krótko nawet tylko na kilka sekund. Informacje te ulegają szybko zapomnieniu, jeśli nie przekażemy ich do pamięci długotrwałej.
Przekazywanie informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej to:
- porządkowanie informacji do zapamiętania,
- powtarzanie informacji,
- kojarzenie, czyli łączenie informacji już znanych z nowymi,
- wyobrażanie czyli tworzenie w swojej wyobraźni obrazu treści, którą zapamiętujemy.
Te elementy, które wymieniłam są to filary procesu uczenia się, które wykorzystujemy przy przekazywaniu informacji z pamięci krótkotrwałej do pamięci długotrwałej.
Do innych czynników wpływających na procesy zapamiętywania i odtwarzania należy:
- motywacja i zainteresowanie tematem do zapamiętania /dlatego bez wkuwania zapamiętujemy nazwiska naszych idoli/.
- Nasz dotychczasowy poziom wiedzy z tej dziedziny, a przede wszystkim nasz stan emocjonalny i zdolność koncentracji uwagi w chwili zapamiętywania i odtwarzania.
Jeśli do zapamiętywania zaangażowane były obydwie półkule, zapamiętanie staje się
skuteczniejsze, trwalsze i co za tym idzie, nawet przy wzburzeniu emocjonalnym potrafimy odtworzyć przynajmniej niezbędną ilość potrzebnych informacji.
Musimy pamiętać o tym, że na funkcjonowanie pamięci oprócz różnic indywidualnych,
w tym poziomu inteligencji, wpływa wiek.Po osiągnięciu pełnego rozwoju mózgu w wieku 20 lat, w miarę starzenia się
zmniejsza się ilość komórek mózgowych. Po osiągnięciu 40 lat człowiek traci około 100 tysięcy komórek mózgowych dziennie.
Pod koniec życia masa szarych komórek zmniejsza się od 10 do 30%, lecz znacznie wolniej
u ludzi pracujących intensywnie umysłowo. Jednocześnie stwierdzono, że podczas pracy mózgu wykorzystujemy tylko 15% jego możliwości. Tak więc olbrzymie zasoby mózgu pozostają niewykorzystane.
Poprzez ćwiczenia można je w niewielkim stopniu uruchomić i wówczas spadek intelektualny na przestrzeni życia będzie nieznaczny.
Dlatego m.in. dzisiejsze zajęcia mają na celu wdrożyć nas do pracy nad własnym umysłem, pamięcią, intelektem, abyśmy już teraz mogli w pełni wykorzystać nasze możliwości intelektualne, a w przyszłości nie mieć problemów z pamięcią, bo wiadomo, że "trening czyni mistrza".
Na kolejnych zajęciach będziemy poznawać i uczyć się zapamiętywać ważne informacje różnymi technikami, m.in. będzie to: łańcuchowa metoda skojarzeń, haki, System cyfrowo literowy, zakładkowy mechanizm zapamiętywania itp. Opanowanie ich jest ważne
z tego względu, że warto w każdym momencie naszego życia ćwiczyć swoją pamięć, aby przez długie lata utrzymywać się w dobrej formie intelektualnej.
4. Testy pamięciowe-wykonanie ćwiczenia.
5. Analiza ćwiczenia przez wszystkich uczniów na forum grupy
6. Rundka-podsumowanie zajęć-co wyniosłem z dzisiejszych zajęć?
TEST PAMIĘCIOWY
ZADANIE TESTOWE NR 1
Przeczytaj i spróbuj zapamiętać (kolejność nie odgrywa roli) listę następujących słów, przeznaczając na tę czynność 2 minuty:
1. lotnisko 8. busola
2. waga 9. szuflada
3. smalec 10. toster
4. rynna 11. rabarbar
5. więzienie 12. kalkulator
6. pączek 13. trybuna
7. arytmia 14. automat
15. uliczka
Za każdy właściwie przypomniany wyraz przyznaj sobie 1 punkt.
Maksimum punktów = 15.
ZADANIE TESTOWE NR 2
Przeczytaj i spróbuj zapamiętać w podanej kolejności listę następujących słów, (przeznaczając na tę czynność 2 minuty (wcześniej pozycje od 1 do 15 zapisz sobie na kartce).
1. wieża 8. farba
2. probówka 9. woźny
3. narzuta 10. korale.
4. piasek 11. goryl
5. denaturat 12. sanitariusz
6. rybak 13. barak
7. stołówka 14. jaśmin
15. torba
Przyznaj sobie 1 punkt za każde przypomniane słowo i 1 punkt za każde słowo znajdujące się na właściwej pozycji. Maksimum punktów = 30.
ZADANIE TESTOWE NR 3
Poniżej podane jest 5 liczb. Przeznacz na zapamiętanie każdej z nich 30 sekund. Po tym okresie zakryj liczbę i odtwórz ją z pamięci, zapisując na kartce najwierniej, jak jesteś w stanie. Z pozostałymi liczbami uczyń to samo. Oto liczby do zapamiętania:
1) 276905
2) 518233076
3) 847001937524
4) 375920631749681
5) 703846195226
Za każdą prawidłowo przypomnianą liczbę (każda jej cyfra musi być na
właściwym miejscu przyznaje sobie jeden punkt (pomimo, że stopień trudności jest różny, ale to dla zachęty). Maksimum punktów = 5.
ZADANIE TESTOWE NR 4
Poniżej podane jest liczba 10 osób lub instytucji i należących do nich numerów telefonicznych. Przeznacz 5 minut na zapamiętanie tych dziesięciu połączeń: osoba, numer telefonu.
1. stomatolog 24-18-06
2. elektryk 37-99-24
3. adwokat 15-28-39
4. mechanik samochodowy 22-46-75
5. urząd pocztowy 68-33-60
6. weterynarz 49-50-27
7. tapicer 17-47-82
8. pralnia chemiczna 35-19-45
9. kwiaciarnia 42- 75-91
10. biuro turystyczne 31-84-13
Przyznaj sobie 2 punkty za każde prawidłowe skojarzenie: osoba numer, telefonu. Maksimum punktów = 20.
ZADANIE TESTOWE NR 5
Przeczytaj i spróbuj zapamiętać 5 dat następujących uroczystości łącznie z osobami, których one dotyczą. Przeznacz 3 minuty na zapamiętanie wszystkich połączeń: osoba, data uroczystości.
1. imieniny ojca 19 listopada
2. data urodzenia babci 11 kwietnia 1932
3. rocznica ślubu 3 lipca
4. imieniny sąsiadki 14 lutego
5. data urodzenia matki 24 października 1943
Przyznaj sobie po 2 punkty (dla zachęty) za każde prawidłowe skojarzenie: osoba, data uroczystości. Maksimum punktów = 10.
ZADANIE TESTOWE NR 6
Zapamiętaj następujące 5 czynności zaplanowanych w tygodniowym rozkładzie. Przeznacz na to 2 minuty.
1. środa 14:00 odebranie dziecka ze żłobka
2. poniedziałek 10:15 wizyta u dentysty
3. czwartek 9:30 spotkanie z prezesem spółdzielni mieszkaniowej
4. wtorek 17:00 wyjście do kina
5. piątek 12:30 przegląd samochodu
Przyznaj sobie 1 punkt za każde prawidłowo przypomniane połączenie: czynność, zaplanowany termin. Maksimum punktów = 5.
Opracowała: Agnieszka Masłyk