KONSPEKT LEKCJI WOK DLA KLASY I GIMNAZJUM
TEMAT: Klasycyzm w architekturze, rzeźbie, malarstwie i muzyce.
Czas realizacji tematu: 45 minut
CELE LEKCJI:
Po skończonych zajęciach uczeń:
a) Potrafi wyjaśnić genezę słowa „klasycyzm”
b) Potrafi wymienić cechy klasycyzmu
c) Podejmuje próbę samodzielnej analizy obrazów i rzeźb
d) Umie wskazać charakterystyczne elementy klasycyzmu w architekturze
Zna podstawowe pojęcia: portyk, tympanon, pilaster, fasada, weduta, plafon
METODY I FORMY PRACY:
Prezentacja multimedialna
Pogadanka
ŚRODKI DYDAKTYCZNE:
Prezentacja multimedialna
Laptop i rzutnik multimedialny
PRZEBIEG ZAJĘĆ:
Nauczyciel zapoznaje uczniów z tematem i etapami jego realizacji. Przedstawia uczniom cele lekcji.
Nauczyciel uruchamia prezentację multimedialną pt. „Klasycyzm w architekturze, rzeźbie, malarstwie i muzyce.”
Spis treści prezentacji:
Ramy czasowe: XVIII wiek
Klasycyzm – z języka łacińskiego „classicus” – doskonały, pierwszorzędny, wzorowy, wyuczony
Tło historyczne to rozwój oświecenia w Europie
Wzorowanie się na sztuce starożytnej Grecji i Rzymu w architekturze, malarstwie, rzeźbie, ale i stroju
Statyka zamiast dynamizmu,
Spokój, harmonia, idealizm
Uwypuklenie cnót obywatelskich – tematyka moralizatorska i propagandowa
Ważniejszy kształt niż barwa
Używanie silnego strumienia światła
ARCHITEKTURA:
Teatr Wielki w Warszawie
Belweder
Zamek Ujazdowski w Warszawie
Łazienki Królewskie
Brama Brandenburska w Berlinie
Kapitol
Panteon i Łuk Triumfalny w Paryżu
Pałacyk Petit Trianon w Wersalu
Pałac Namiestnikowski
Cechy architektury klasycyzmu: powrót do antyku, zwarty plan budowy, kolumnady, portyki ze zwieńczeniem w kształcie tympanonu, harmonia i symetria, oszczędne zdobnictwo, wznoszono budynki użyteczności publicznej, kościoły zwieńczone kopułą
RZEŹBA:
Dwaj wybitnie przedstawiciele rzeźby klasycystycznej: Antonio Canova i Bertel Thorvaldsen.
Antonio Canova – rzeźbił głównie posągi i grupy mitologiczne np. „Trzy Gracje”, „Perseusz z głową Meduzy”, „Dedal i Ikar”, postacie współczesne stylizowane na mityczne np. Napoleon przedstawiony jako Apollo, a jego siostra Paulina Borghese jako Wenus.
Bertel Thorvaldsen – tematyka mitologiczna, historyczna i religijna, pomniki i popiersia np. pomniki: Mikołaja Kopernika i ks. Józefa Poniatowskiego.
Le Brun – rzeźby zdobiące Zamek Królewski w Warszawie.
Rzeźba: statyka, harmonia, głównie nawiązanie do mitologii, pomniki i popiersia.
MALARSTWO:
Słynni malarze: Jacques Louis David, Bernardo Bellotto (Canaletto), Marcello Bacciarelli
J. L. David – „Śmierć Marata”, ‘Przysięga Horacjuszy”, „Portret konny St. Kostki Potockiego”, „Śmierć Sokratesa”, „Koronacja Napoleona”, „Leonidas pod Termopilami”.
Canaletto – weduty przedstawiające Warszawę, obrazy o tematyce historycznej np. „Elekcja Stanisława Augusta”, „Wjazd Jerzego Ossolińskiego do Rzymu 1633”.
Marcello Bacciarelli – plafony na Zamku Królewskim w Warszawie, poczet królów polskich, malarstwo portretowe: „Portret St. Augusta w stroju koronacyjnym”, „Portret Apolonii Poniatowskiej z synem Stanisławem”.
Cechy malarstwa: wzniosłość, chłodny koloryt, miękki światłocień, kontur, proporcjonalność, harmonia, tematyka mitologiczna, religijna, rozwój portretu.
2. W trakcie przedstawiania dzieła danego artysty nauczyciel dokonuje opisu, zwraca uwagę na ważne szczegóły w obrazie, ewentualnie omawia historię obrazu.
MUZYKA:
Trzech wybitnych wiedeńskich kompozytorów: Wolfgang Amadeusz Mozart, Ludwig van Beethoven, Józef Haydn.
Józef Haydn – cechy twórczości: nieoczekiwane zmiany nastroju, stosowanie rzadkich tonacji molowych, tworzył: symfonie, oratoria i msze.
Wolfgang Amadeusz Mozart – stworzył ponad 50 symfonii, koncerty fortepianowe, msze, opery.
Ludwig van Beethoven – koncerty fortepianowe, kwartety smyczkowe, symfonie, w tym najbardziej znana IX Symfonia, opery.
W trakcie przedstawiania poszczególnych klasyków wiedeńskich, w tle puszczone zostają fragmenty ich najbardziej znanych utworów.
Podsumowanie najważniejszych informacji z lekcji: wymienienie twórców oświeceniowych i ich najważniejszych dzieł, przypomnienie cech klasycyzmu w architekturze, rzeźbie i malarstwie.