Konspekt zajęć z edukacji polonistycznej w grupie 6-latków
Temat zajęć : Dobre maniery
Cel główny:
Cele szczegółowe:
- zna zwroty grzecznościowe i rozumie ich stosowanie
- wie, kiedy należy stosować zwroty grzecznościowe.
- stosuje formy grzecznościowe odpowiednio do danej sytuacji,
- odkłada zabawki na właściwe miejsce w sali.
- podnosi rękę, kiedy chce się wypowiedzieć,
- stara się nie przeszkadzać kolegom w czasie ich wypowiedzi,
- stosuje się do poleceń nauczyciela.
- uważnie słucha czytanego tekstu
- potrafi uporządkować cyfry,
- poprawnie czyta wyrazy
- dokonuje analizy sylabowej wyrazów
Metody:
- pogadanka
- ćwiczebna
- opowiadanie
- zadań stawianych dziecku
Formy:
- indywidualna jednolita
- zbiorowa jednolita
- grupowa
Środki dydaktyczne:
- liście tajemniczego drzewa z wyrazami
- kartoniki z cyframi i hasłem
- kosz z zabawkami
- kartoniki z cyframi i pytania do teleturnieju
- medale
Przebieg:
1. Rozmowa z dziećmi o tym, z kim i jakimi słowami należy się witać. Opisanie sytuacji, w których należy mówić „dzień dobry”, „do widzenia”, „cześć”.
2. Dzieci siedzą na dywanie. Nauczycielka prosi o uważne wysłuchanie opowiadania.
Pewnego dnia Ania i Bartek wybrali się do parku na spacer. Bardzo lubili te wspólne wycieczki, bo zawsze spotykało ich coś miłego. Tego dnia była piękna pogoda, świeciło jasno słońce, było ciepło i przyjemnie. Szli sobie jak zawsze swoją ulubiona alejką, aż nagle Ania powiedziała:
Bartek, czy ty też widzisz to dziwne drzewo, które tam stoi nad stawem? Chłopiec zaczął się uważnie rozglądać po parku i pytać: gdzie, gdzie?
O tam – Ania wskazała drzewo ręką – chodź podejdziemy bliżej, dobrze mu się przyjrzymy , bo ja nigdy go tu nie widziałam. Teraz i Bartek zauważył drzewo . Był bardzo zaskoczony jego obecnością w parku . Ciekawe, jak to drzewo się nazywa . Jest takie olbrzymie i wspaniałe. Jego liście nie przypominają żadnych innych.
Gdy tak stali podszedł do nich starszy pan z laseczką.
-Czy podoba wam się to drzewo ?- zapytał.
-Tak, tak, nigdy wcześniej go tu nie widzieliśmy. Skąd się ono wzięło? Ciekawe, jak nazywa się to drzewo?
No cóż – westchnął tajemniczy pan- to drzewo tu rośnie od bardzo dawna, tylko wy go chyba do tej pory nigdy nie widzieliście.
3. Poszukiwanie nazwy drzewa z opowiadania. Nauczyciel rozkłada na dywanie liście pochodzące z tajemniczego drzewa. Zadaniem dzieci jest odczytanie wyrazów znajdujących się na nich, następnie podzielenie ich na sylaby i głoski. Za pomocą wyrazów wymyślają nazwy dla drzewa.
- na pierwszym listku jest napisane - dziękuję,
- na drugim - przepraszam,
- na trzecim - poproszę,
- na czwartym - do widzenia,
- na piątym - dzień dobry,
- na szóstym – do zobaczenia,
- na siódmym - jak miło,
- na ósmym - jest mi przykro
Dzieci próbują odgadnąć podając różne odpowiedzi (drzewo dobrych słów ,czarodziejskich słów).
4. Układanie nazwy drzewa. Rozdanie dzieciom kartoników w kolorze pomarańczowym , uporządkowanie cyferek od 1 do 6, a następnie odwrócenie ich- odczytanie wyrazu.
1 2 3 4 5 6
d r z e w o
podobnie postępujemy pozostałymi kartonikami:
w kolorze żółtym:
1 2 3 4 5 6 7 i niebieskim: 1 2 3 4 5 6
d o b r y c h m a n i e r
Odczytanie tytułu ,przypięcie do tablicy.
Wyjaśnienie dzieciom pojęcia - maniery.
5. Zabawa ruchowa: „Powitanie różnymi częściami ciała”.
Uczniowie dobierają się w pary. Na sygnał nauczyciela witają się wskazaną częścią ciała (ręka, noga, głowa, plecy)
6. Zabawa dydaktyczna: „Co trzeba powiedzieć”. Nauczyciel przedstawia sytuacje, w których trzeba użyć jednego ze zwrotów grzecznościowych.
Tomek nie ma ołówka, ale Kasia ma dwa i jeden mu pożycza – Tomek powinien powiedzieć Ani DZIĘKUJĘ. Ania podając długopis – PROSZĘ.
Marta przyniosła batonik i dała połowę Zuzi. Zuzia powinna powiedzieć DZIĘKUJĘ.
Natalka płacze, podchodzi do niej Ania i podaje jej chusteczkę mówiąc PROSZĘ. Natalka powinna powiedzieć DZIĘKUJĘ.
Tomek idzie drogą, wypadł mu z kieszeni długopis. Podniósł go Kuba i mu oddał. Tomek powiedział DZIĘKUJĘ.
Kamil biegł szybko i potrącił Michała. Powinien powiedzieć PRZEPRASZAM...
7. Zabawa dydaktyczna: „Kosz z zabawkami”. Dziecko otrzymuje z kosza zabawkę. Próbuje odgadnąć przy pomocy dotyku, jaka to zabawka, a następnie odkłada ją na właściwe miejsce w sali.
Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że kulturalne zachowanie to nie tylko stosowanie zwrotów grzecznościowych, ale również grzeczne zachowanie, pomaganie sobie nawzajem oraz dbanie o porządek w sali.
8. Teleturniej pt. "Jak się zachować?"
Dzieci zostają podzielone na dwa zespoły. W pojemniku są przygotowane kartoniki z cyframi od 1-10. Każdy zespół kolejno losuje kartonik z cyfrą i nauczyciel zadaje pytania odpowiednie do wylosowanej cyfry.
Pytania:
1. Czy można rozmawiać przy spożywaniu posiłków? (NIE)
2. Czy kłócenie się z koleżanką wskazuje na dobre zachowanie? (NIE).
3. Czy Jaś dobrze postąpił ustępując pani miejsca w autobusie? (TAK).
4. Gdy spotkasz sąsiada na chodniku, to co wtedy mówisz? (DZIEŃ DOBRY).
5. Czy możesz zrywać kwiaty, które są pod ochroną? (NIE).
6. Wrzucając papierek do kosza postępujesz dobrze? (TAK).
7. Gdy dostajesz cukierka od mamy, co mówisz? (DZIĘKUJĘ).
8. Czy możesz zabrać koleżance jej ulubioną lalkę? (NIE).
9. Gdy masz brudne ręce, to siadasz do posiłku? (NIE, IDĘ JE UMYĆ).
10. Gdy sprawisz przykrość koledze, to co należy zrobić? (PRZEPROSIĆ).
Po zakończeniu turnieju dzieci w nagrodę otrzymują medale z hasłem "ZNAM ZASADY DOBREGO ZACHOWANIA".
9. Podsumowanie i zakończenie zajęć.