Aneta Kołecka
Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska
SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH
TEMAT: Fundusze inwestycyjne.
TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum
PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości
CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut
CEL OGÓLNY: Uczeń zna zasady inwestowania w fundusze inwestycyjne.
CELE SZCZEGÓŁOWE:
Uczeń potrafi:
wyjaśnić pojęcia: fundusze inwestycyjny, jednostki uczestnictwa funduszy inwestycyjnych, towarzystwo funduszy inwestycyjnych,
rozróżnić rodzaje funduszy inwestycyjnych,
opisać działanie funduszu inwestycyjnego,
określić sposób nabywania i odkupienia jednostek funduszy inwestycyjnych,
dokonać analizy poszczególnych funduszy inwestycyjnych pod względem możliwości uzyskania zysku z inwestowania.
METODY KSZTAŁCENIA:
- pogadanka;
- praca z komputerem;
- studium przypadku.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: komputer, schemat, materiały przygotowane przez nauczyciela.
PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:
Wprowadzenie - nauczyciel informuje uczniów co to jest fundusz inwestycyjny, jak i jaka jest jego rola w gospodarce.
W formie pogadanki nauczyciel przedstawia bardzo ogólnie informację o funduszach ze względu na ich dostępność, określa co to jest jednostka uczestnictwa, co stanowi jej wartość, oraz co to jest certyfikat inwestycyjny.
Wykorzystując załącznik nr 1 nauczyciel prezentuje krótką charakterystykę funduszy rynku pieniężnego, fundusze papierów dłużnych: obligacji, zrównoważonych i akcyjnych.
Uczniowie odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Na jakie odpowiedzieć inwestor jeżeli decyduje się inwestować w fundusze ?” Najcelniejsze z nich są zapisywane na tablicy
Nauczyciel zadaje pytania czy są pobierane opłaty i podatek od funduszy, w jaki sposób ?
Korzystając z załącznika nr 2 nauczyciel podaje przykład pobierania i podatku.
Nauczyciel podaje strony internetowe , gdzie można zdobyć informację o funduszach oraz przedstawia przykładowe informację zawarte na podanych stronach.
Korzystając ze strony internetowej: http://info.mbank.com.pl/indywidualny/inwestycje/sfi/ nauczyciel wyjaśnia zasady nabywania i odkupienia jednostek Funduszy Inwestycyjnych.
Podsumowanie - nauczyciel wraz z klasą wymieniają wady i zalety funduszy inwestycyjnych. Nauczyciel przypomina, że wybór funduszy musi być uzależniony od czasu oszczędzania i indywidualnych skłonności do ryzyka.
Załącznik nr 1
Załącznik nr 2
Dysponujesz środkami w wysokości 1000 PLN. Planujesz zakup ING Subfundusz Gotówkowy gdzie cena za jednostkę wynosi 228,94 PLN. Dokonaj obliczeń na zgodnie z poleceniami, wartości zaokrąglaj do 2 miejsc po przecinku.
Ile jednostek uczestnictwa uda Ci się zakupić?
Po pół roku planujesz sprzedać swoje jednostki uczestnictwa. Cena za jednostkę wynosi 256,55 PLN. Oblicz zysk brutto ze sprzedaży.
Od zysku pobierany jest podatek w wysokości 19%. Oblicz wysokość podatku i zysk po opodatkowaniu.
Towarzystwo Funduszy Inwestycyjnych pobiera opłatę za transakcje dokonywane na rynku FI za ich pośrednictwem. Opłata pobierana jest od zysku pomniejszonego o wartość podatku, opłata wynosi 1%. Oblicz zysk netto z inwestycji.
1000 / 228,94 = 4,37
4,37 * 256,55 = 1121,12
1121,12 – 1000 = 121,12
121,12 * 19% = 23,01
121,12 – 23,01 = 98,11
98,11 – 1% = 97,13 PLN