Scenariusz zajęć polityka kadrowa

Aneta Kołecka

Konsultacja: mgr Joanna Grzelewska

SCENARIUSZ ZAJĘĆ EDUKACUJNYCH

TEMAT: Polityka kadrowa przedsiębiorstw.

TYP SZKOŁY/KLASA: Klasa 3 Technikum

PRZEDMIOT/MODUŁ: Podstawy przedsiębiorczości

CZAS TRWANIA ZAJĘĆ: 45 minut

CEL OGÓLNY: Uczeń potrafi omówić zasady polityki kadrowej przedsiębiorstwa.

CELE SZCZEGÓŁOWE:

Uczeń potrafi:

METODY KSZTAŁCENIA:

- pogadanka;

- burza mózgów,

- wykład.

ŚRODKI DYDAKTYCZNE: kartki i długopisy, karty pracy, materiały przygotowane przez nauczyciela.

PRZEBIEG ZAJĘĆ EDUKACYJNYCH:

  1. Wprowadzenie – nauczyciel w formie pogadanki pyta uczniów co rozumieją pod pojęciem polityka kadrowa przedsiębiorstwa. Nauczyciel omawia podstawowe pojęcia dotyczące polityki kadrowej przedsiębiorstw.

  2. Nauczyciel dzieli klasę na 4 grupy. Każdej z nich rozdaje jedno zadanie z załącznika
    nr 1. Przedstawiciel grupy prezentuje wyniki na forum klasy.

  3. Po każdej z wypowiedzi uczniów, nauczyciel wyjaśnia co było poprawne, a co nieco mijało się z rzeczywistością. Podaje uczniom poprawne rozwiązania zadań, a także rozwija każde z nich o dodatkowe informacje.

  4. Nauczyciel w postaci wykładu omawia zjawisko fluktuacji w przedsiębiorstwie.

  5. Uczniowie otrzymują od nauczyciela karty pracy (załącznik nr 2). Uczniowie w parach wypisują wady i zalety niskiej i wysokiej fluktuacji w przedsiębiorstwie.

  6. Podsumowanie – nauczyciel zadając wybranym uczniom krótkie pytania, sprawdza co zapamiętali z lekcji.

  7. Praca domowa – nauczyciel zgodnie z załącznikiem nr 3 zadaje uczniom pracę domową.

Załącznik nr 1

Zadanie 1

Spróbuj wymienić i nazwać poszczególne etapy rekrutacji pracowników z punktu widzenia pracodawcy. Wymień wszystkie możliwe rozwiązania w kolejności ich wykonywania przez potencjalnego pracodawcę.

Zadanie 2

Spróbuj wymienić w jaki sposób pracodawca może prowadzić szkolenia pracowników. Staraj się opisać każdy z przykładów jednym zdaniem.

Zadanie 3

Wymień sposoby, które może wykorzystać pracodawca w celu motywowania pracowników. Pamiętaj, że dzielą się one na płacowe i pozapłacowe.

Zadanie 4

Spróbuj wymienić sposoby oceniania pracowników. Napisz jak często Twoim zdaniem powinno odbywać się ocenianie i co daje ono każdej ze stron.

Załącznik nr 2

Karta pracy

  NISKA FLUKTUACJA WYSOKA FLUKTUACJA
PRACODAWCA ZALETY  
WADY  
PRACOWIK ZALETY  
WADY  

Złącznik 3

Na podstawie przedstawionego poniżej opisu stanowiska pracy i profilu idealnego kandydata, przygotuj treść ogłoszenia prasowego dotyczącego oferty pracy dla tego stanowiska.

OPIS STANOWISKA – Specjalista ds. transportu.

ULOKOWANIE W STRUKTURZE ORGANIZACYJNEJ – Dział Transportu w pionie Dyrektora Handlowego.

CEL STANOWISKA – Administrowanie systemem planowania i kontroli środków transportu dla pełnego wykonania zleconych zadań transportowych; optymalne wykorzystanie taboru.

PODSTAWOWE ZADANIA:

– wystawianie dziennych zleceń wyjazdów dla kierowców w oparciu o program komputerowy nadzorujący stany magazynowe oraz pozwalający na koordynację przewozów,

– rozliczanie kart drogowych, w tym paliwa i godzin pracy kierowców,

– zgłaszanie rezerw w wykorzystaniu taboru, w tym pustych przelotów,

– planowanie napraw okresowych i doraźnych taboru.

ZAKRES ODPOWIEDZIALNOŚCI/UPRAWNIENIA:

– koordynacja pracy kierowców i samochodów,

– utrzymywanie współczynnika gotowości taboru na poziomie powyżej 0,9,

– dotrzymywanie terminów przeglądów i remontów okresowych,

– dysponowanie premią w wysokości 10% płacy zasadniczej w odniesieniu do kierowców za nie przekroczenie limitów zużycia paliwa.

Sposób wykonania ćwiczenia

Aby wykonać ćwiczenie, powinieneś:

1) wyszukać w literaturze przedmiotu informacje o sposobie przygotowania ogłoszenia prasowego dotyczącego oferty pracy (możesz także samodzielnie zapoznać się z podobnymi ogłoszeniami o pracę),

2) zredagować treść ogłoszenia,

3) zaprezentować rezultaty w postaci przygotowanego dokumentu – może być napisany odręcznie.

