SCENARIUSZ ZAJĘĆ W KLASIE II C
Nauczyciel prowadzący - Renata Marszałek, nauczyciel wspomagający - Urszula Świderska
Temat: Poznajemy tajemnice powietrza.
Umiejętności:
W zakresie tego standardu uczeń:
- zna, bada i wyjaśnia właściwości powietrza;
- układa i pisze wnioski z doświadczeń;
- podejmuje próby rozwiązywania stawianych przed nim problemów;
- wie, że powietrze jest potrzebne do życia wszystkim mieszkańcom Ziemi (roślinom, zwierzętom, ludziom);
II. Postawy:
W zakresie tego standardu uczeń:
- zgodnie i twórczo współpracuje w grupie;
- wykazuje aktywną postawę w czasie zajęć;
- jest tolerancyjny wobec kolegów;
- chętnie pomaga innym;
III. Metody: problemowa, działań praktycznych.
IV. Formy pracy: Indywidualna, indywidualna zróżnicowana, grupowa.
V. Środki dydaktyczne: balony, gąbki, naczynia z wodą, świeca, kamień, waga ze słomki, monety, perfumy, pojemniczki do robienia baniek mydlanych, karta pracy.
VI. Cele rewalidacyjne: doskonalenie koordynacji ruchowej i wzrokowo-ruchowej.
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Czynności organizacyjno-porządkowe: przygotowanie do zajęć, podział na grupy (dzieci losują kolorowy balonik), powitanie. Dzieci zajmują miejsce zgodnie z kolorem na ławce. Przypomnienie zasad w grupie.
Rozwiązanie rebusów:
Każda z grup otrzymuje do rozwiązania rebus. Rozwiązaniem rebusów jest hasło: powietrze.
Odczytanie wiersza Jadwigi Dybosławskiej pt. „Gdzie jest powietrze?”
Omówienie treści wiersza.
„Gdzie jest powietrze?”
Gdzie to powietrze pytają dzieci?
Czy ktoś odpowiedź potrafi sklecić
Jak poznać - i to od razu
Kto żyje (lub nie) bez tego gazu?
Czy białe chmurki bez jego dmuchu
Byłyby ciągle w białym bezruchu?
Czy wiatr mógłby sobie po polach hasać,
gdyby nie jego niewidoczna, a wielka klasa.
Rozdaje z wdziękiem banki mydlanej
siłę do życia (oraz ochotę)
wszystkim zwierzątkom małym i dużym,
tym z gór skalistych i tym z kałuży.
Żyjącym w glebie i oceanach
nawet w tej wodzie, co leci w kranach
W wodzie pytacie? Tak oczywiście.
Ono jest wszędzie na naszej Ziemi
i dzięki niemu, my też żyjemy.
A razem z nami roślin tysiące
w olbrzymim lesie i barwnej łące.
A, że nie widać? No cóż moi drodzy.
Wielka to klasa być tak niezbędnym
a ciągle o tym wszystkim nie bębnić.
Szanuj więc jego czystość i zapach.
To będzie już twoja - powietrzna klasa.
Każda z grup otrzymuje kartę pracy z instrukcjami dotyczącymi wykonania doświadczeń związanych z powietrzem. Po wykonaniu poszczególnych doświadczeń uczniowie zapisują wnioski.
Doświadczenie I „Czy powietrze istnieje?”
Każda z grup otrzymuje kolorowe baloniki, które należy nadmuchać. Następnie z nadmuchanego balonika trzeba powolutku wypuszczać powietrze, rozciągając jego końcówkę.
WNIOSEK: W balonie jest powietrze, które wydaje odgłosy piszczenia, syczenia.
Doświadczenie II „Czy powietrze waży?”
Na wadze zrobionej ze słomki i włóczki dzieci umieszczają balony. Z jednej strony balon nadmuchany, a z drugiej nienadmuchany. Ich zadaniem jest obserwowanie co się dzieje z balonami. Który jest cięższy, a który lżejszy.
WNIOSEK: Balon nadmuchany jest cięższy i przechylił wagę ku dołowi.
Doświadczenie III „Czy powietrze się rusza?”
Nauczyciel rozpyla w powietrzu perfumy. Proponuje, aby każda grupa, która poczuje zapach klasnęła w ręce.
WNIOSEK: Poszczególne grupy w różnych odstępach czasu poczują zapach. Świadczy to o tym, że powietrze jest w ciągłym ruchu.
Zajęcia rewalidacyjne:
Dzieci dobierają się parami. Jedno z nich puszcza bańki mydlane. Drugie na polecenie nauczyciela próbuje zniszczyć bańki palcem wskazującym prawej ręki, następnie palcem wskazującym lewej ręki, a potem na przemian (lewym, prawym). W zabawie następuje zmiana ról.
WNIOSEK Z ZABAWY: Powstające podczas dmuchania bąbelki to powietrze.
Doświadczenie IV „Czy powietrze jest wszędzie?”
Do miski z wodą kładziemy gąbki. Później zanurzamy je w wodzie i ściskamy dłonią. Pojawiają się bąbelki.
WNISEK: Gąbka utrzymuje się na wodzie, bo w środku ma powietrze. Ściskając gąbkę obserwujemy jak bąbelki powietrza wydobywają się z niej.
Doświadczenie V „Czy powietrze jest w wodzie?”
Do pojemnika z wodą wrzucamy szybko, energicznie monety. Obserwujemy, że pojawiają się bąbelki powietrza.
WNIOSEK: Powietrze jest w wodzie.
Doświadczenie VI „Czy powietrze jest czyste?”
Doświadczenie przeprowadza nauczyciel ze względu na bezpieczeństwo. Nad zapaloną świeczką przystawia kamień (wapień). Dzieci obserwują co się dzieje. Po pewnej chwili kamień jest okopcony.
WNIOSEK: Powietrze nie jest czyste, dymy z fabryk, spaliny osiadają na budynkach, roślinach, murach, chodnikach itp, pozostawiając brudne ślady.
Podsumowanie zajęć:
Na arkuszach papieru grupy przyklejają rebusy i karty pracy. Każda grupa na balonie zapisuje jedną cechę powietrza. Następuje odczytanie wniosków z poszczególnych doświadczeń przez jedną osobę (kapitana wytypowanego z grupy).
Zakończenie zajęć.
Karta pracy
DOŚWIADCZENIE
Nadmuchaj balonik, a następnie staraj się rozciągając jego końcówkę wypuszczać z niego powietrze. Co się dzieje?
WNIOSEK:
……………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………….
DOŚWIADCZENIE
Umieść nadmuchany balon z jednej strony wagi, a po przeciwnej umieść balon nienadmuchany. Co zauważyłeś?
WNIOSEK:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
DOŚWIADCZENIE
Gdy poczujesz zapach perfum to klaśnij w ręce. Dlaczego każda grupa czuje zapach w innym czasie?
WNIOSEK:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Doświadczenie
Połóż gąbkę na powierzchni wody, a potem ściśnij ją dłonią. Co się dzieje?
WNIOSEK:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Doświadczenie
Wrzuć do pojemnika z wodą energicznym ruchem monety. Co się stało?
WNIOSEK:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………
Doświadczenie
Zaobserwuj co się stało z kamieniem, który był trzymany nad palącą się świeczką.
WNIOSEK:
………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………………