Konspekt
otwartej lekcji muzyki w klasie 4c (integracyjnej)
Temat: Bawimy się i muzykujemy przy piosence pt. „Sarna”.
Treści programowe:
Wiedza niezbędna do rozumienia muzyki
Śpiew, muzykowanie na instrumentach, działanie muzyczno- ruchowe
Cele lekcji:
Wiadomości
Uczeń zna pojęcia rytm i puls
Umiejętności
Uczeń:
rozróżnia rytm i puls
potrafi wyklaskać rytm i puls znanej sobie piosenki
śpiewa piosenkę „Sarna” i gra ją na flecie
wykonuje akompaniament perkusyjny do piosenki
wykonuje ćwiczenia głosowe i zabawy wokalne
C. Postawy
Uczeń:
demonstruje odpowiednią postawę podczas śpiewania (sylwetka, oddech, dykcja)
współpracuje w grupie
Metody:
pogadanka
pokaz
granie z nut
zabawa muzyczna
śpiew
Formy:
zbiorowa
grupowa
indywidualna
Środki:
pianino
gitara
tekst i nuty piosenki
instrumenty perkusyjne
karty pracy
Przebieg zajęć:
Czynności organizacyjno-porządkowe,
przywitanie klasy,
sprawdzenie obecności i gotowości do zajęć.
Wprowadzenie do lekcji:
podanie celu i tematu lekcji.
Gra na fletach prostych:
rozegranie fletowe,
granie piosenki pt. „Sarna” w tempie podanym przez nauczycieli,
uczniowie o specjalnych potrzebach edukacyjnych grają wybrane dźwięki piosenki na ksylofonie i dzwonkach.
Ćwiczenia głosowe (oparte na materiale muzycznym piosenki).
Powtórzenie i utrwalenie piosenki poprzez ćwiczenia rytmiczne, zabawy muzyczne i inne formy wykonania utworu:
śpiew zbiorowy z akompaniamentem nauczycieli,
wykonywanie w grupach zabawy rytmicznej do piosenki:
I grupa - klaskanie rytmu piosenki,
II grupa - klaskanie pulsu utworu,
śpiewanie piosenki w podany sposób:
I wers tekstu - śpiew głośny,
II wers tekstu - śpiew w myśli.
Wykonywanie piosenki na fletach prostych z akompaniamentem pianina, gitary, bębna oraz dzwonków i ksylofonu (zmiany składu zespołu grającego).
Rozdanie kart pracy.
Zakończenie lekcji, pożegnanie, czynności porządkowe.
str. 1