marzenia, Świetlica


SCENARIUSZ ZAJĘĆ

Temat: Marzenia lekarstwem na smutek.

Cele:

Metody, formy i techniki zajęć:

Pomoce: arkusze papieru, kredki, flamastry, blok, kredki

Przebieg zajęć:

  1. Rozpoczęcie zajęć zabawą integracyjną, np. „Witam tych, którzy...” (zabawa polega na tym, że dzieci stoją w kręgu, a nauczyciel wymienia dowolną cechę, np. tych, którzy mają niebieskie oczy, zjedli śniadanie, mają psa, itp. Dzieci, które spełniają ten warunek wchodzą do środka, a pozostali im klaszczą).

  2. Opowiadamy o swoich marzeniach. Na wstępie nauczyciel prosi dzieci o to, by każde z nich kolejno dokończyło następujące zdania:

Po zakończeniu rundki dzieci zastanawiają się, czy wszystkie marzenia można spełnić,

a jeśli nie, to dlaczego.

  1. Praca w grupach trzy- lub czteroosobowych; układanie „alfabetu marzyciela” - na arkuszu papieru każda grupa pionowo drukowanymi literami pisze hasło „MOJE MARZENIA” i do każdej z początkowych jego liter należy dopisać słowa związane z tym wyrażeniem. Po wykonaniu zadania każda grupa prezentuje efekty swojej pracy.

  2. Zabawa ruchowa: „Jakie to marzenie?” Chętne dzieci starają się ruchem przedstawić swoje marzenie, a pozostali próbują odgadnąć, co to jest.

II wariant: dzieci rysują na tablicy to, o czym marzą a pozostali odgadują.

  1. Burza mózgów: dlaczego warto marzyć? Prowadzący na tablicy zapisuje podawane przez dzieci pomysły. Następnie wszyscy przyglądają się tym odpowiedziom i analizują, jakich odpowiedzi było najwięcej zastanawiają się dlaczego, itp.

  2. Interpretacja tematu zajęć - dzieci starają się uzasadnić to stwierdzenie zarówno w odniesieniu do siebie, jak i w odniesieniu do dorosłych.

  3. Zajęcia plastyczne: „Moje największe marzenie” - dzieci indywidualnie wykonują pracę, a po zakończeniu następuje omówienie i prezentacja prac.

  4. Zakończenie zajęć: nauczyciel zachęca uczniów do tego, aby nie rezygnowały z marzeń.


