SCENARIUSZ ZAJĘĆ
OPRACOWANIE: BEATA OKRÓJ 07.05.2009r.
CELE OPERACYJNE:
UCZEŃ:
poznaje znaczenie pojęcia” kultura osobista” i co charakteryzuje człowieka kulturalnego,
uświadamia, że zachowania kulturalne pomagają w codziennych kontaktach,
rozwija umiejętność zachowywania się w sposób kulturalny,
wyraża własne myśli przez słowo.
Środki dydaktyczne:
arkusze papieru, długopis, karta pracy, wydruk- „kultura osobista nasza wizytówką” .
PRZEBIEG ZAJĘĆ
Co to znaczy?
Nauczyciel prosi ucznia o napisanie, co to znaczy wyrażenie kultura osobista. Uczeń odczytuje definicję.
Dwa sposoby.
Nauczyciel rozmawia z uczniem o zachowaniach kulturalnych, niekulturalnych. Prosi ucznia o podanie przykładów na karcie pracy.
Na przykład:
zachowania kulturalne to: ustąpienie miejsca w autobusie, noszenie ubrań
stosownie do sytuacji;
zachowania niekulturalne: złość, kłótnie, obrzydzenie.
Dlaczego?
Zachowania kulturalne umilają nam życie, jednak bardzo często spotykamy się z zachowaniem niekulturalnym. Uczeń zastanawia się jakie są przyczyny takiego zachowania, od czego zależy występowanie tego zjawiska?
Na przykład:
Nikt ich nie nauczył,
Oglądają nieodpowiednie filmy naśladują złe wzory
Sami samolubni,
Chcą się popisać.
Jestem kulturalny-zabawa z kłębkiem
Uczeń otrzymuje kłębek kończy zdanie: ”jestem kulturalny, bo……”. Następnie podaje wybranej osobie.
Wzór wytworności
Nauczyciel prosi ucznia, by wskazał osobę znaną z telewizji, o której można powiedzieć, że zachowuje się w sposób wytworny. Po krótkim zastanowieniu podaje przykłady takich osób argumentując, dlaczego je wybrali, po czym poznajemy prawdziwą elegancję.
Czas na kulturę
Prowadzący rozdaje uczniowi kartkę z narysowaną tarczą zegara. Zadaniem ucznia będzie określenie czasu poświeconego na kulturalne zachowanie.
Podsumowanie
Nauczyciel przypomina o konieczności zachowywania się w sposób kulturalny w każdym momencie.
Rundka końcowa
Na dzisiejszych zajęciach dowiedziałem się …………………………………….
TEMAT: KTO TO TAKI CZŁOWIEK KULTURALNY