Konspekt zajęcia dla dzieci 4- letnich
z zakresu wychowania komunikacyjnego.
Grupa - dzieci czteroletnie.
Temat kompleksowy - Przedszkolak bezpieczny na drodze.
TEMAT : Środki lokomocji.
Cele ogólne:
rozpoznawanie i nazywanie dźwięków występujących w dużym mieście, np. sygnał karetki, klaksonu, pociągu, tramwaju, motoru, samolotu, statku, warkot silnika samochodu
wzbogacenie czynnego słownictwa o nazwy środków lokomocji
rozpoznawanie i nazywanie wybranych pojazdów lądowych, wodnych, powietrznych
Cele operacyjne:
Dziecko:
prawidłowo rozpoznaje odgłosy wydawane przez niektóre środki transportu
naśladuje odgłosy pojazdów
słucha poleceń nauczycielki
rozpoznaje i nazywa pojazdy lądowe, wodne i powietrzne
odtwarza charakterystyczne odgłosy wydawane przez: samochód, pociąg, samolot, łódkę.
wypełnia odpowiednimi elementami ilustrację
śpiewa piosenkę
rozpoznaje barwy sygnalizatora świetlnego, rozumie ich znaczenie
Metoda:
czynna - samodzielnych doświadczeń
kierowanie własną działalnością dziecka
ćwiczeń
oglądowa - pokaz
obserwacji
słowna - rozmowa
Forma :
Zbiorowa, indywidualna, grupowa.
Pomoce: ilustracja miasta, portu, lotniska, kaseta z nagraniem dźwięków pojazdów, plansza ilustrująca drogę, zbiornik wodny, niebo, klej, ilustracje pojazdów poruszających się po drodze, w powietrzu, po wodzie, krążki w kolorze zielonym, czerwonym, żółtym.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa integracyjna wprowadzająca w tematykę „ Czym podróżuję?”
Dzieci siedzą w kręgu. Witają się mówiąc : dzień dobry jestem Agata przyjechałam np. rowerem .
2. Wspólny śpiew piosenki „Dzieci i światła”
3. Rozmowa przy planszy „W mieście”
4. „Głosy dużego miasta” - słuchanie nagranych dźwięków różnych pojazdów.
Co wydaje taki odgłos?- ćwiczenia słuchowe - rozróżnianie odgłosów pojazdów, prawidłowe ich nazywanie. Umieszczenie ilustracji odpowiedniego pojazdu na tablicy magnetycznej.
3. Odgłosy pojazdów - zabawa ortofoniczna - ćwiczenie narządów mowy przez powtarzanie zgłosek.
Naśladowanie za nauczycielką odgłosów pojazdów:
pociąg - puf, puf, puf
samolot - szz,szz,szz
samochód - wrr, wrr, wrr
4. Pojazdy - zabawa ruchowa. Na umówiony sygnał dzieci naśladują ruchem, głosem sposób poruszania się samochodu, samolotu, pociągu.
5. Akumulator - zabawa uspakajająca- siad skrzyżny - wydech przy pochyleniu się do przodu i wdech przy powrocie do wyprostu. Przy wdechu dzieci wykonują ruch tułowia przypominający poruszanie się węża
6. Praca w grupach. Dzieci podzielone na trzy zespoły. Każdy zespół wybiera obrazki , które pasują do treści namalowanej na papierze, kolorują obrazki i przyklejają na ilustracji.
Arkusz z chmurami - pojazdy poruszające się w powietrzu .
Arkusz z wodą - pojazdy poruszające się po wodzie.
Arkusz z drogą - pojazdy poruszające się po drodze.
7. Dzieci w grupach wymieniają nazwy pojazdów jeżdżących, pływających, latających, uzasadniają swój wybór, przeliczają pojazdy. Plansze umieszczają na tablicy magnetycznej.
Opracowała i przeprowadziła G.Lenard -
nauczycielka Przedszkola Samorządowego nr 1 w Warce