SCENARIUSZ
TEMAT : „Jak oczyścić brudną wodę”
CELE DYDAKTYCZNE
Rozwijanie twórczej ekspresji słownej dziecka
Rozwijanie umiejętności uważnego słuchania wypowiedzi kolegów .
Poznawanie znaczenia wody w przyrodzie i dla człowieka
Rozwijanie umiejętności przeprowadzania prostych doświadczeń i wyciągania wniosków.
Wzbogacanie zasobu słownictwa dziecka.
Zachęcanie dzieci do oszczędzania wody.
CELE OPERACYJNE
Dziecko dokonuje skojarzeń do słowa „woda”
Dziecko potrafi dokonując dedukcji odpowiedzieć na pytanie „Co by było, gdyby na świecie zabrakło wody?”
Potrafi wg wskazówek nauczyciela zrobić „filtr”
Potrafi opisać efekt doświadczenia.
Wie co to jest oczyszczalnia ścieków.
Dokładnie zakręca kran po myciu rąk.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE.
Dwa przeźroczyste naczynia z czystą wodą, kawałki papieru, ciemny piasek, kawałki mydła, słoik, gumka recepturka, gaza, wata, lniana szmatka, gazik.
METODY
twórcze : „Co by było gdyby” -dedukcja, „Gwiazda skojarzeń „
czynne: zadań stawianych dziecku do wykonania
słowne: objaśnienia, instrukcje, zagadki
PRZEBIEG
Zagadka o wodzie
Służy do picia, służy do mycia.
Bez niej na Ziemi nie byłoby życia
.
Gwiazda skojarzeń do słowa „woda”
Dzieci siedząc w kręgu kolejno podają swoje skojarzenia. Starają się nie powtarzać wypowiedzi kolegów.
„Co by było gdyby.. - na świecie zabrakłoby wody.”- technika twórcza- dedukcja
Woda czysta i brudna.
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że w trakcie gdy używamy wodę, bardzo często
ulega ona zabrudzeniu. Taka woda jest niezdrowa dla ludzi zwierząt i roślin.
Ponieważ trudno zrezygnować jednak z używania wody ludzie wymyślili sposób na jej oczyszczanie - filtry. Miejsca w których oczyszcza się brudną wodę nazywamy oczyszczalniami ścieków.
Nauczycielka demonstruje dzieciom 2 przeźroczyste naczynia z wodą. Do
jednego naczynia dzieci wrzucają kawałki mydła, drobne papierki, ciemny piasek. Mieszają wodę. Opisują wygląd wody i własne odczucia przy oglądaniu jej.
Następnie dzieci pod dyktando nauczyciela przygotowują filtry
Na słoiku gumką recepturką przymocowują gazę, na nią kładą trochę waty, na to kawałek lnianej szmatki, na wierzch ponownie złożony gazik.
Wolno przelewają poło brudnej wody przez filtr. Porównują wygląd wody
brudnej i przefiltrowanej. Podają własną definicję słowa „filtr”
Nauczycielka wyjaśnia dzieciom, że prawdziwe filtry dokładniej oczyszczają brudną
wodę.
Co my możemy zrobić, aby oszczędzać wodę? - rozmowa z dziećmi.
Mycie rąk w łazience . Dokładne zakręcanie kranów.