Scenariusz zajęcia z rodzicami w grupie 5 latków
”Ekologiczne stroje karnawałowe”
Data:
Prowadzące:
Cele ogólne:
tworzenie przyjaznej atmosfery we wspólnej zabawie z rodzicami
wyrabianie i utrwalanie nawyków segregacji odpadów opakowaniowych „U źródla” jako najprostszych działań do poprawy stanu środowiska
Cele operacyjne:
segreguje odpady na poszczególne grupy
wymienia zagrożenia wód, powietrza, lasu
wykonuje z pomocą rodziców kostium karnawałowy z odpadów
rozróżnia przeznaczenie kolorowych pojemników do selektywnej zbiórki odpadów
wyjaśnia pojęcia: odpady, surowce wtórne, recykling
wyjaśnia wpływ codziennych działań każdego z nas na ograniczenie ilości wytwarzanych odpadów
prezentuje samodzielnie wykonany kostium karnawałowy
Pomoce: plansze demonstracyjne(wysypisko śmieci, odpady z gospodarstwa domowego), plakat dotyczący segregacji i recyklingu odpadów , odpady opakowaniowe: worki plastykowe, gazety, papier szary, kartony, nożyczki, klej, zszywacze, tasiemki kolorowe, łańcuchy ozdobne, wycinanka, krepina.
Przebieg zajęcia:
1. Zabawa z elem. dramy „Cebula” -tworzymy dwa koła wewnętrzne i zewnętrzne. Koła przesuwają się w podanym przez nas tempie i dwie osoby naprzeciwko witają się wg. polecenia nauczycielki
2. Słuchanie wiersza „Jurek i sznurek” (załącznik nr.1). Określanie prawidłowych zachowań ekologicznych.
3. Pogadanka na temat ustawionych pojemników w sali, holu (odpady niebezpieczne); demonstracja plakatu i planszy (wysypisko śmieci, odpady gospodarstwa domowego), zapoznanie ze słowem „recykliny” - wyjaśnienie
4. Zapoznanie z materiałami i sposobem wykonania kostiumów karnawałowych, zainspirowanie zdjęciami.
5. Zabawa ruchowa przy muzyce z wykorzystaniem gazet.
6. Twórcza praca rodzica z dzieckiem z wykorzystaniem odpadów opakowaniowych.
7. Pokaz mody, nagrodzenie brawami, podziękowanie za wspólną zabawę i wręczenie dzieciom i rodzicom kolorowych informatorów ekologicznych dotyczących segregacji odpadów w domu.