„LAS ,CZYLI ZIELEŃ , PTAKI I INNE ZWIERZAKI”.
Przyroda odgrywała ,odgrywa i będzie odgrywać znaczącą rolę w życiu człowieka. Wiedzą już o tym przedszkolaki ,ucząc się odpowiedzialności za najbliższe środowisko i przygotowując się do aktywnego i twórczego uczestniczenia w nim. Dzieci poznają też mechanizmy rządzące naturą ,wiedzą jak budująca lub destrukcyjna może być działalność człowieka. A nade wszystko dostrzegają piękno i niepowtarzalność otaczającej natury. Nauczyciel więc powinien wykorzystywać to „naturalne laboratorium” edukacyjne, jakim jest przyroda.
SCENARIUSZ:
CELE : 1.Poznawanie piękna środowiska leśnego i podstawowych zasad jej ochrony.
2.Wykorzystywanie nabytych umiejętności i wiadomości dziecka w praktyce.
CELE OPERACYJNE (dziecko):
- zna podstawowe zasady ochrony środowiska przyrodniczego,
- zna bogactwa świata fauny i flory występujące w lesie ,
- wie, jakie niebezpieczeństwa grożą w lesie i jak ich uniknąć,
- wykorzystuje nabyte umiejętności i wiadomości w praktyce (zna pojęcie liczby, klasyfikuje,
umiejętnie posługuje się liczebnikami głównymi, dodaje, odejmuje, porównuje zbiory, zna
litery i techniki czytania ze zrozumieniem, rozpoznaje i prawidłowo nazywa barwy
podstawowe i pochodne, rozwiązuje zagadki umysłowe).
METODY:
praktyczne, eksponujące (zaangażowanie emocjonalne i przeżycia), problemowe, podające.
POMOCE DYDAKTYCZNE:
list, skakanki, magnetofon, szary papier, klej, folia, rybki, ławeczka, choinki, koperty, ilustracje, chusta animacyjna, woda, miseczka, napisy, butelki, gazety.
PRZEBIEG:
List od Ekoludka (wspólnie z dziećmi odczytanie listu, który umieszczony jest na tablicy). „Nastała piękna pora roku - wiosna. Zapraszam więc Was na wycieczkę do lasu. Przed Wami wiele przygód. Życzę powodzenia. Ekoludek”
Wycieczka pociągiem do lasu (dzieci ustawiają się „w pociąg” i wyznaczonym szlakiem - kręte tory zbudowane z grubego sznurka - docierają do lasu).
Zabawa „Tak - Nie”. Ekoludek uczy zasad prawidłowego zachowania się w lesie.
Dzieci odpowiadają na pytania nauczyciela, posługując się kartkami z napisami „Tak - Nie”. (Kartki umieszczone są na tacach).
- Czy w lesie można krzyczeć?
- Czy w lesie można śmiecić?
- Czy w lesie można zrywać znane grzyby?
- Czy w lesie można zrywać nieznane grzyby?
4. „Zwodzony most” W sali za pomocą ławeczki i niebieskiej folii wytyczone zostają rzeka i most. Dzieci ustawione są po przeciwnej stronie, niż nauczycielka z sygnałem opuszczenia i podnoszenia mostu jest dźwięk dzwonka. Nauczycielka pokazuje wówczas wizytówki z imionami dzieci, które mogą przejść na drugą stronę. Muszą one szybko odczytać swoje imię i udać się ostrożnie we wskazanym kierunku.
Dzieci pokonują most wg instrukcji nagranej na kasecie magnetofonowej (przed mostem stoi magnetofon, włączamy go i słuchamy zadania).
„Witam Was!
Przed Wami kolejna misja. Musicie pokonać zwodzony most. Aby to uczynić należy:
- odczytać swoje imię na wizytówkach i wówczas przejść ostrożnie na drugą stronę rzeki
- odpisać zwierzęta żyjące w rzece, przez którą przeszliśmy po zwodzonym moście (ryby, raki, kaczki - dostrzeganie zagrożeń ze strony człowieka)
- rozwiązać zagadkę obrazkową „Co to za ptak” (fragmentaryczne odsłanianie ilustracji umieszczonej na tablicy i ułożenie z rozsypanki literowej podpisu „Bocian”)
5. Zabawy z chustą animacyjną (każde dziecko wybiera z tacy papierowe zwierzątko i zawiesza je na szyi).
- rozłożenie chusty i zajęcie stanowisk w kole
- na sygnał: na drugą stroną przechodzą następujące zwierzęta:
a) które pływają
b) które latają
c) żaby
d) motyle
- zabawy z piłką (wspólne manipulowanie chustą tak, by piłka trafiła do celu)
- zabawy z papierowymi kroplami wody (ułożenie na chuście papierowych kropel i na sygnał unoszenie chusty wraz z kroplami do góry).
6. „Bystre oko” (zabawy matematyczne). Plansze zawieszamy na sztalugach
a) wpisz brakujące liczby
b) policz serduszka w pętlach i połącz strzałką z odpowiednią liczbą
c) policz słoneczka i dokończ działanie.
+ =
7. Zabawa ruchowa „Już znam magiczną liczbę osiem” (dzieci maszerują w miejscu i śpiewają w rytmie marsza).
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest jeden [dzieci klękają na jedno kolano]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest dwa [dzieci klękają na dwa kolana]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest trzy [dzieci klękają na dwa kolana i łokciem dotykają podłogi]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest cztery [dzieci klękają na dwa kolana i dwoma łokciami dotykają podłogi]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest pięć [za pomocą umownych gestów ilustrujemy liczbę 5]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest sześć [za pomocą umownych gestów ilustrujemy liczbę 6]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest siedem [za pomocą umownych gestów ilustrujemy liczbę 7]
Już znam, już znam magiczną liczbę osiem / 2x
Tak jest osiem [za pomocą umownych gestów ilustrujemy liczbę 8]
8. „Magiczna woda”.
Dzieci siedzą w kole. Naczynie z wodą stawiamy na środku. Obserwujemy, w jaki sposób woda się uspokaja. Zachęcamy dzieci, by stopniowo też się uspokajały.
- podawanie miseczki z rąk do rąk; zwrócenie uwagi na to, by nasze ruchy były delikatne i spokojne, by nie wylać ani kropli
- dzieci zamykają oczy; nauczyciel opuszcza krople wody na ich dłonie; ten, kto poczuje dotyk kropli - może otworzyć oczy.
9. Powrót pociągiem do przedszkola.
Dzieci ustawiają się „w pociąg” i wyznaczonym szlakiem wracają z wycieczki.
10. Projektowanie kolorowej planety Ziemi.
Dzieci obserwują szary globus Ziemi. Co zrobić, by go ożywić, by był ładniejszy? Pomocą służą przygotowane środki plastyczne (farby, plastelina, kreda, itp.) Po zakończeniu prac wspólne omawianie kolorowej planety.
mgr Bogusława Kubiak
Publiczne Przedszkole nr 12
Osiedle Konstytucji 3-go Maja
67-100 Nowa Sól
tel. 0-68-470-70-37
„Zabawy z mamą i tatą”
Inspirowane przez przedszkole różnorodne formy kontaktów i aktywnej współpracy między przedszkolem a rodziną dziecka są okazją do budowania wzajemnych pomostów i lepszych relacji między rodzicem a dzieckiem i nauczycielem. Stwarzają rodzicom możliwość lepszego poznania swoich dzieci w sytuacjach niecodziennych oraz obserwacji ich na tle grupy rówieśniczej podczas zabawy czy pracy. Wspólne działania sprzyjają bliskości, wzajemnemu poznaniu i zrozumieniu potrzeb i postaw zarówno dzieci jak i dorosłych oraz integracji i aktywizacji grupy poprzez dążenie do realizacji wyznaczonych zadań.
Spotkanie rodzinne „uczą' rodziców bawić się z dziećmi i odczuwać płynącą z tego radość i satysfakcję, wzmacniają wiarę we własne możliwości oraz przybliżają im różne formy i metody pracy, stosowane przez nauczyciela w codziennej pracy z dzieckiem.
Rodzice współdziałając z dziećmi w grach, konkursach i zabawach staję się ich równorzędnymi partnerami.
Scenariusz
Cele:
- tworzenie warunków sprzyjających spontanicznej i zorganizowanej aktywności zabawowej dzieci i rodziców.
- prowokowanie różnych sytuacji wyzwalających rodzinną swobodę twórczą
- rozwijanie umiejętności współdziałania dziecka z rówieśnikami i dorosłymi w trakcie wspólnego wykonywania zadań
- wzmacnianie więzi rodzinnych
Cele szczegółowe- Dziecko potrafi:
- współdziałać z innymi, wspólnie z rodzicami i kolegami rywalizuje w konkursach i podejmuje różne zadania
- wyrażać swoje przeżycia i uczucia poprzez słowo, ruch i aktywność plastyczną
- wykorzystać w działaniu zdobytą wiedzę i umiejętności
- rozwiązać krzyżówkę, zagadki, rebusy, ułożyć obrazek z części
- przekształcać różnorodny materiał plastyczny i być kierownikiem własnej aktywności
Pomoce:
- płyty CD-R, krzyżówka, materiały i przybory do twórczości plastycznej, chusta animacyjna.
Przebieg:
Już na kilka dni przed spotkaniem rodzice przygotowali niespodzianki dla dzieci- kolorowe rożki (myszki) z cukierkami. Natomiast nauczycielki wybrały krótkie wierszyki do zainscenizowania, a zadaniem rodziców było przygotowanie ich do zaprezentowania dzieciom. Oprócz tego rodzice przygotowali kolorowe i zabawne zaproszenia dla dzieci na wspólne spotkanie oraz różne słodkie przysmaki dla swoich pociech.
1. Powitanie- wszyscy śpiewają ( muzyka z płyty CD):
„Jesteśmy dziś w przedszkolu, więc przywitamy się i ręką pomachamy i uśmiechniemy się”,
Następnie witają się z sąsiadami z obu stron, potem witają się ich własne dłonie i poszczególne palce, dotykając się nawzajem.
2. Wspólne rozwiązywanie krzyżówki- na tablicy zawieszony jest schemat krzyżówki z ponumerowanymi rzędami pól, a na tacy znajdują się odpowiadające im koperty z zdaniami. Chętne dzieci losują koperty i samodzielnie lub z pomocą rodziców odczytują zadania i wpisują ich rozwiązania.
Zadania dla dzieci:
Rozwiązanie zagadki słownej -„Zrobiona jest z desek, mieszka w niej piesek”
Rozwiązanie plątaninki:
6) Ułożenie przez dzieci pociętego na części obrazka przedstawiającego pieska- puzzle
Zadania dla rodziców:
Kalambur- rodzic przedstawia ruchem i gestem cechy wyglądu i zachowanie zwierzęcia, którego nazwę wylosował wcześniej (w kopercie), a dzieci zgadują jakie to zwierzę
Ułożenie przez rodziców zagadki słownej do wylosowanego obrazka: „jest to coś…”
Rozwiązanie rebusu: „ser (obrazek) + ce”
3. Zabawy z chustą animacyjną
- „Kogo brakuje?" - uczestnicy stoją w kręgu z zamkniętymi oczami, trzymając chustę na wysokości pasa. Prowadzący wybiera osobę (może być kilka), która wchodzi pod chustę. Następnie wszyscy otwierają oczy i odgadują kto jest pod chustą.
- „Bilard"- grupa wachluje chustą, na której jest piłeczka. Ma ona wpaść do otworu znajdującego się na środku chusty.
- „ Przebieganie pod chustą" - uczestnicy podnoszą i opuszczają chustę trzymając za uchwyty. Prowadzący mówi kto ma zmienić miejsce, np. „przebiegają ci, którzy mają niebieskie oczy, którzy mają siostrę, którzy mają czerwoną bluzkę, itp. ......"
4. Konkursy rodzinne
- Ubieranie mamy lub taty z wykorzystaniem rolki papieru toaletowego.
- Ubijanie piany z białek.
- Pokonywanie rodzinnego toru przeszkód:
(przejście po wąskiej „kładce na rzeczce”, czworakowanie w tunelu, przenoszenie dzieci przez „wysoki płot”, itp.
5. Taniec integracyjny „Czerwone jabłuszko”- popularna melodia kujawiaka.
Dzieci w parach z rodzicami w kole, idą spokojnym krokiem śpiewając:
a. Czerwone jabłuszko po ziemi się toczy,
tego chłopca kocham, co ma siwe oczy.
Ref. Gęsi za wodą- zwrot ku sobie ,rozłożenie ramion, naśladowanie skrzydeł
Kaczki za wodą- ręce na bioderka i pokręcenie nimi ku dołowi Obrót delikatnym biegiem Ręce oparte na biodrach, delikatne pochylenie ku policzkowi partnera, ku drugiemu policzkowi grożenie jednym palcem u jednej ręki i zmiana rak. Powolne kręcenie się w kółeczkach parami w jedną i drugą stroną, przytup.
Wszystko powtarzamy, zmieniają się tylko słowa:
b. Gdybym ja wiedziała, żeś ty chłopak stały ,
to by moje oczka za tobą patrzały.
Ref. Gęsi za wodą-
Kaczki za wodą-
c. Tam, gdzie woda czysta, tam koniki piją,
gdzie ładne dziewczęta, tam się chłopcy biją.
Ref. Gęsi za wodą-
Kaczki za wodą-
6. Rysowanie sylwetek dzieci- rodzice obrysowują sylwetki swoich dzieci na dużych arkuszach papieru, a następnie wspólnie z nimi ozdabiają je różnorodnymi materiałami plastycznymi tak, aby ukazać charakterystyczne cechy wyglądu dzieci. Zorganizowanie wystawy prac.
7. Program artystyczny w wykonaniu rodziców
- krótka inscenizacja wiersza Agaty Olszewskiej „Rozmowa przy obiedzie”:
„- Proszę pani, ja nie lubię surówki,
Bo w surówce mieszkają mrówki!
- Ależ Olu, co ty mówisz,
Przecież ty marchewkę lubisz.
- Nie! Nie lubię ani troszkę,
Bo to jest marchewka z groszkiem!
- Ale groszek też jest zdrowy.
- Jeść nie będę! Nie ma mowy!
- Szkoda, Olu, bo jest deser,
Pani z kuchni już go niesie.
- No już dobrze, zjem troszeczkę…
Pół marchewki i groszku kuleczkę.”
- recytacja przez rodziców wiersza M. Persaka „Kochane dzieci”:
Kochane córki, drodzy synkowie!
Bardzo prosimy, abyście co dzień pili na zdrowie:
sok marchewkowy, pomarańczowy, pomidorowy.
Jedli cytryny, chociaż wam od nich kwaśnieją miny.
A wiecie dlaczego? Żebyście byli silni i zdrowi
i do zabawy z nami gotowi!
- złożenie dzieciom życzeń i wręczenie wcześniej przygotowanych niespodzianek
Córko, synku coś wam damy,
Uśmiech w sercu, który mamy,
Kolorowe kwiatki trzy
Byście mieli miłe dni.
Narysujemy wam słonko
I motyla z biedronką.
Przyjmijcie rożki ze słodyczami
I bądźcie szczęśliwi razem z nami.
- inscenizacja bajki „Czerwony kapturek” w wykonaniu dzieci i rodziców (na podstawie tekstu ułożonego wspólnie, wykorzystanie przygotowanej wcześniej scenografii, strojów i rekwizytów)
8. Zaproszenie dzieci na poczęstunek przygotowany przez rodziców i do wspólnej zabawy przy muzyce- mini dyskoteka.
10
7
3
1
10
7
6
3
2
1
4
5
8
9
2
2.
1.
K
E
S
E
I
P
E
C
S
E
R
R
A
G
E
Z
A
K
Ł
I
P
A
Z
O
K
A
D
U
B
3.
4.
5.
6.
A
E
R
Z
G