Scenariusz turnieju ekologicznego dla dzieci sześcioletnich i uczniów klas I
Uczestnikami turnieju są dzieci w wieku przedszkolnym oraz uczniowie I klas. Każda grupa dzieci wybiera trzyosobową drużynę biorącą udział w konkursach. Drużyny zajmują miejsce przy stolikach. Każda drużyna otrzymuje ponumerowany komplet kopert z zadaniami do rozwiązania w czasie trwania konkursu ( pomoce do rozwiązania zadań są podklejone „przylepcem” umożliwiającym łatwe umieszczenie ich na tablicach) Pozostałe dzieci są kibicami.W czasie trwania konkursu kibice prezentują przygotowaną piosenkę lub wiersz o tematyce przyrodniczej.
Cele ogólne:
Uświadamianie dzieciom roli człowieka w procesie przekształcania środowiska przyrodniczego,
Kształtowanie więzi emocjonalnych z przyrodą - rozwijanie wrażliwości na jej piękno,
Kształcenie logicznego myślenia,
Zapoznanie z nowymi zabawami, grami, konkursami,
Nabywanie umiejętności współdziałania w zespole.
Cele szczegółowe:
Dziecko potrafi współpracować w zespole
Rozpoznaje i nazywa wybrane kwiaty wiosenne
Zna gatunki zwierząt zagrożonych wyginięciem
Dziecko rozumie konieczność sortowania odpadów
Metody
Praktyczne, aktywizujące
Pomoce
Zagadki, puzzle 12 elementowe, rebusy, wiersze, piosenki, inscenizacje, ilustracje,
Czas trwania: 1,5 godziny
Przebieg
! . Wstęp
Dzieci zgromadzone w ogrodzie przedszkolnym.Drużyny reprezentujące przedszkola i szkoły zajmują miejsce przy stolikach ustawionych na scenie, która jest udekorowana. Prowadząca wita uczestników zaproszonych gości. Odczytuje motto spotkania.
„ Musimy nauczyć się dbać o środowisko, w którym mamy żyć. Chodzi tylko o to, czy nauczymy się tego na czas.”(Dawid Gates)
2. Wybranie jury - Prowadząca do jury wybiera dyrektorki przedszkoli, szkół oraz przedstawiciele organu prowadzącego i nadzorującego.
3. Zapoznanie ze sposobem oceniania poszczególnych konkurencji.
Wszystkie konkurencje są punktowane przez jury. Drużyny otrzymują za prawidłowo rozwiązane zadanie jedno jabłko, które umieszczają w swoich pojemnikach ustawionych na stolikach.
II Część główna - konkursy ekologiczne.
W każdym konkursie uczestniczy jeden zawodnik z poszczególnych drużyn. Prawidłowa odpowiedź nagradzana jest jednym jabłkiem, które po konkursie zostaną zjedzone przez zawodników oraz ich kolegów.
Prezentacja przedszkola- kibice prezentują przygotowaną piosenkę lub wiersz.
1.Zadanie Domino - Każda drużyna otwiera kopertę z numerem 1, układa na tablicy domino zgodnie z kodem zamieszczonym na tablicy i odczytuje rozwiązanie.
1 4 6 2 3 5
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
|
W
|
|
I |
|
O |
|
S |
|
N |
|
A |
2. „Zawody mądrej głowy” - zagadki
Prowadząca czyta zagadki. Drużyny umieszczają ilustracje będące ich rozwiązaniem na tablicy. / koperty nr 2/
Jeszcze prawie nic nie kwitnie ani w polu ni w ogrodzie, a on już przebił śnieg i zakwitł białym dzwoneczkiem ( przebiśnieg)
Wietrzyk wiosnę niesie. Cieple są już ranki, a za wioską w lesie zakwitły fioletowe ( sasanki)
Młody góral w górach chwycił się za głowę, gdy zobaczył kwiaty kolorowe ( krokusy)
Dla niej górskie skały żadna niewygoda. Wspina się to zwierze na szczyty, jak po schodach (kozica)
Białopióry ptak, naszej Polski znak. (orzeł)
3. Rebusy
Na tablicy każdej drużyny przypięte są rysunki przedstawiające: jaskółkę, sasankę, tulipana, pandę. Drużyny otrzymują w kopertach przygotowane rebusy. / koperty nr 3/
Rozwiązany rebus umieszczają obok właściwej ilustracji.
Prezentacja przedszkoli
4. Puzzle „ zagrożone zwierzęta”
Zawodnik z drużyny otrzymuje jeden komplet puzzli. Drużyna układa puzzle, odpowiada, jakie zwierze ułożyła.
- koala
- orangutan
- tygrys syberyjski
- bocian
- żubr
5 Układanka literowa - „ fruwający przyjaciele”
Ptaki zamieszkują nasze lasy. Wymieszały swoje jaja z nazwami. Pomóż im odnaleźć właściwe jaja. Następnie odczytaj nazwy ptaków. Jajka rozcięte są wzdłuż zaznaczonej linii/
Prezentacja przedszkoli
6. Ze starego -nowe . Połącz pary
Ilustracje surowców wtórnych oraz przedmioty otrzymywane w procesie recyklingu.
Porwana gazeta - zeszyt
Stłuczona butelka - słoik
Pojemniki plastykowe - butelki plastykowe
7. Konkurs ekologiczny
Zawodnik z każdej drużyny odpowiada na dwa pytania.
Wymień jedną roślinę chronioną?
Byłeś na wycieczce w lesie - wypiłeś napój i zjadłeś batona - co zrobisz z opakowaniami?
Dlaczego nie można wypalać trawy?
Wymień jedno zwierze chronione?
Dlaczego trzeba chronić lasy?
Wymień trucicieli powietrza?
Czy można myć samochód przy rzece?
Gdzie powinno wywozić się śmieci?
Dlaczego powinniśmy oszczędzać energię elektryczna?
Prezentacja szkół
8. Podsumowanie konkursu - przeliczenie ilości zgromadzonych jabłek. Komisja ogłasza wyniki. ( w naszym turnieju wszystkie drużyny wygrywają!)
9. Złożenie uroczystego ślubowania:
- nie będę łamał gałęzi drzew, zrywał kwiatów
- nie będę łapał motyli, koników polnych ani biedronek,
- w lesie będę zachowywał się cicho
- będę zakręcał wodę podczas mycia zębów itp.
III Zakończenie
Podziękowanie uczestnikom, gościom. Wręczenie dyplomów oraz upominków. Zaproszenie do wspólnego grillowania.
Opracowała : mgr Ewa Serwińska
Nauczycielka
Miejskiego Przedszkola Nr 8 w Żarach