SCENARIUSZ ZAJĘĆ OTWARTYCH - KSZTAŁCENIE ZINTEGROWANE
opracowała: mgr Danuta Jasińska
TEMAT BLOKU: Dbamy o zdrowie i wygląd.
TEMAT DNIA: Organizujemy spotkanie dla przedszkolaków na temat "Dbamy o higienę ciała" w obecności higienistki szkolnej.
ZAPIS W DZIENNIKU: Środki higieny osobistej - utrwalenie poznanych wiadomości. Wyciąganie wniosków z przedstawionego wiersza pt. "Kotek-brudasek". Wybieranie przyborów higieny osobistej, które pomogły kotkowi doprowadzić się do porządku. Odgrywanie różnych scenek, inscenizacji o tematyce: "Kopciuszek", "Kotki czyścioszki", "Kocia banda". Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej. Układanie haseł o higienie z rozsypanki wyrazowej. Układanie i rozwiązywanie zadań w zakresie 8. Ilustracja ruchowa rymowanki "Moja Ulijanko", "Dbam o swój wygląd".
CELE OPERACYJNE: Uczeń po zajęciach potrafi:
posługiwać się pojęciami "higiena",
"higiena osobista",
wymienić czynności związane z higiena osobistą,
rozróżnić i nazywać przybory higieniczne i zna ich przeznaczenie,
opowiedzieć o pracy pielęgniarki higieny szkolnej,
wygłaszać teksty z pamięci i wyciągać wnioski,
odgrywać różne scenki identyfikując się z graną postacią,
zmieniać nastroje: płacz, śmiech, złość,
układać zdania z rozsypanki wyrazowej,
obliczać wyniki dodawania i odejmowania w zakresie 8,
dbać o higienę ciała,
być odpowiedzialnym za efekt działań artystycznych własnego zespołu,
zżyć się z młodszą grupą dzieci.
METODY: pokazu i obserwacji, drama - inscenizacja, wywiad, rozmowa
FORMY: indywidualna, grupowa jednolita, zbiorowa.
ŚRODKI DYDAKTYCZNE: rekwizyty, dekoracja, kostiumy, kaseta magnetofonowa, nagrody (dyplomy czyścioszka, saszetki szamponów, cukierki).
PRZEBIEG LEKCJI
Powitanie zaproszonych gości (dyrektora, nauczycieli, pielęgniarki higieny szkolnej, rodziców, przedszkolaków).
Zapoznanie z przebiegiem spotkania i wprowadzenie do tematu zajęć hasłem: "Dbamy o zdrowie i wygląd" umieszczonym na kurtynie teatralnej.
Przedstawienie wiersza "Kotek brudasek" - Uczniowie występują w roli Kotka, Mamy i Taty.
"Kotek Brudasek"
Kotek: Woda mi zbrzydła,
dość mam już szczotki,
wstręt mam do mydła!
Mama: Ten kotek wszystkie z nas
soki wyssie!
Od dwóch tygodni już się
nie myje, czarne ma
ręce, nogi i szyję.
Tata: Łepek ma brudny od ucha do ucha.
Czy ktoś takiego widział smolucha?
Poradźcie dzieci, pomóżcie ludzie,
przecież nie można żyć w takim brudzie!
Nawiązanie rozmowy z widownią - przedszkolakami celem uzyskania odpowiedzi na dwa pytania związane z higieną ciała:
Co trzeba zrobić z kotkiem?
Jakie przybory higieniczne pomogą kotkowi doprowadzić się do porządku?
(Nauczyciel pokazuje przybory na ilustracji przypięte na dekoracji - dzieci wymieniają ich nazwy)
Dalsza próba inscenizacji wiersza M. Konopnickiej "Mycie" celem dopełnienia pierwszej scenki (w trakcie wygłaszania tekstów kotek jest myty przez rodziców w ogromnej misce)
"Mycie"
Kotek: Aj, aj, gwałtu rety,
Tom się dostał w piękne ręce.
Od tej rannej toalety,
już się pewnie nie wykręcę.
Mama czesze, tata myje.
Aj, aj, gwałtu, ledwie żyję.
Mama: A, pfe, kotku, pfe brudasku!
Masz w futerku tyle piasku!
Umyć by się trzeba z brudu
tyle pracy, tyle trudu!
Tata: A ty wrzeszczysz, kocie bury
jakby kto cię darł ze skóry
6. Wręczenie kotkowi Brudaskowi dyplomu czyścioszka.
7. Przeprowadzenie wywiadu z pielęgniarką higieny szkolnej: Oto zestaw pytań pierwszaków:
1) Na czym polega pani praca?
2) Z jakimi dolegliwościami najczęściej zgłaszają się dzieci do gabinetu?
3) Jakie zabiegi wykonuje się w gabinecie?
4) Co to jest higiena osobista?
5) Jak należy dbać o higienę osobistą?
6) Co trzeba robić, żeby być zdrowymi silnym człowiekiem?
7) Jakimi cechami powinna być obdarzona osoba, która chce zostać pielęgniarką?
8) Czy ten zawód wykonują również mężczyźni?
9) Jaką szkołę trzeba ukończyć, żeby zostać pielęgniarką?
10) Czy ta praca sprawia pani przyjemność?
8. Zabawa kotków w pielęgniarkę higieny szkolnej - pierwszaki przebrane za koty sprawdzają czystość przedszkolaków i wręczają dyplomy czyścioszków
9. Złożenie podziękowania pielęgniarce za przybycie, wręczenie upominku i zaproszenie do obejrzenia dalszych inscenizacji.
10. Ilustracja ruchowa rymowanki: "Moja Ulijanko".
Moja Ulijanko
klęknij na kolanko,
weź się pod boczki,
chwyć się za warkoczki!
Umyj się,
uczesz się
i wybieraj
kogo chcesz
czy chłopczyka
czy dziewczynkę
czy małego przedszkolaka.
11. Inscenizacja tekstów "Kopciuszek", "Kotki czyścioszki, "Kocia banda"- wykorzystanie muzyki do układów tanecznych.
12. Konkurs wiedzy: (nagrodą za poprawną odpowiedź jest saszetka szamponu).
Jak nazywa się państwo z którego pochodzą kotki czyścioszki i kocia banda?
Jak miały na imię kotki czyścioszki?
Podaj imiona kotków należących do kociej bandy?
Czego należy przestrzegać w Kocim Raju?
Jakie przedmioty, przybory służą do higieny ciała?
Co trzeba robić, żeby być zdrowym i pięknie wyglądać?
Jak miała na imię dziewczynka z przedstawionej bajki?
Kto powtórzy słowa księcia - morał bajki "Kopciuszek"?
13. Inscenizacja ruchowa wszystkich zgromadzonych osób.
Rączki w górę wyciągamy,
dookoła się obracamy,
lewą nóżką tupnę raz
i do tego klasnę wraz.
Prawą nóżką tupnę raz
i do tego klasnę wraz.
Ręce w górę, ręce w bok,
niski przysiad, równy krok.
Marsz dookoła, gra muzyka
i skończona gimnastyka
14. Pożegnanie zaproszonych gości - kotki częstują przedszkolaków cukierkami.
15. Układanie haseł ("recepta" na zdrowie) z rozsypanki wyrazowej w czterech kolorach przez cztery zespoły kotów.
16. Przepisanie haseł do zeszytu.
17. Zabawa w sklep z przyborami do mycia, w którym płaci się podskokami lub przysiadami.
18. Układanie i rozwiązywanie zadań tekstowych w zakresie 8.
19. Zabawy ruchowe przy muzyce.
20. Podsumowanie zajęć, ewaluacja (Co podobało się najbardziej? Co podobało się najmniej?).