Scenariusz lekcji muzyki dla gimnazjum
( klasy I-III gim.) czas: 45 min.
Temat: Barok - epoka przepychu.
Cele lekcji
Wiadomości
Zapoznanie uczniów z podstawowymi zagadnieniami związanymi z epoką baroku. Wyjaśnienie pojęcia „barok” oraz wskazanie najważniejszych cech stylistycznych omawianej epoki. Wskazanie tła historycznego oraz ram czasowych wyznaczających epokę baroku. Przedstawienie zabytków kultury baroku oraz miejsc, ośrodków, w których styl barokowy odgrywał ważną rolę. Zapoznanie uczniów z pracami malarskimi Rubensa i cechami stylistycznymi jego obrazów. Wskazanie najważniejszych gatunków muzycznych oraz przedstawienie wpływu władzy na rozwój kultury i sztuki muzycznej i nie tylko. Rozpoznanie otaczających nas zabytków i elementów kultury będących świadectwami epoki baroku.
b) Umiejętności
Uczeń potrafi:
Wyjaśnić pojęcie baroku.
Wskazać cechy stylistyczne sztuki baroku.
Przedstawić ramy czasowe epoki baroku.
W aspekcie historycznym wyjaśnić wpływ Ludwika XIV na rozwój sztuki i kultury epoki baroku.
Przedstawić najważniejsze zabytki będące świadectwem epoki baroku.
Wskazać przedstawicieli oraz najważniejsze dzieła sztuki plastycznej i muzycznej epoki baroku.
Przedstawić najważniejsze gatunki muzyczne rozwijające się w baroku
Rozpoznawać sztukę baroku w otaczającej rzeczywistości.
Metoda i forma pracy
Metoda pogadanki z elementami opisu. Słuchanie wybranych utworów epoki baroku.
Środki dydaktyczne
Podręcznik: Panek W., Świat muzyki. Podręcznik dla klas 1-3 gimnazjum, WSiP, Warszawa 2004.
Stanowisko do odtwarzania muzyki.
Nagrania utworów: J. Pachelbell, Kanon.
Jan Sebastian Bach, Toccata i fuga d-moll.
Karta pracy ucznia.
Plansze lub zdjęcia związane z architekturą, sztuką baroku. Katalog obrazów Rubensa.
Przebieg lekcji
Faza przygotowawcza
Sprawdzenie obecności.
Powtórzenie wiadomości poprzez odpytanie jednej osoby z trzech ostatnich lekcji.
Wspólne zaśpiewanie przy akompaniamencie pianina lub gitary ostatnio poznanej piosenki.
Podanie tematu do zeszytu. (10 min.)
Faza realizacyjna
Wprowadzenie uczniów metodą opisu do podstawowych zagadnień związanych z tematem lekcji. Wyjaśnienie pojęcia baroku i wskazanie najważniejszych cech stylistycznych omawianej epoki. Przedstawienie sztuk, w których barok odegrał bardzo ważną rolę. Odwołanie się do wiedzy przez uczniów już posiadanej z innych przedmiotów humanistycznych i zapisanie podstawowych elementów baroku na tablicy a następnie do zeszytu.
Notatka:
Barocco - dziwaczny, bezładny, nieprawidłowy. Początkowo słowem „barok” oznaczano dekorację, ozdoby o nieregularnym i dziwacznym kształcie, potem objęło ono architekturę, literaturę, malarstwo, muzykę.
Cechy baroku:
- ozdoby o nieregularnych, dziwacznych kształtach,
- monumentalne formy,
- zdobnictwo,
- przepych,
- charakterystyczne krągłe kształty (Rubens),
- rozmach architektoniczny,
- przesadna wielkość.
Metodą pogadanki przedstawienie postaci Ludwika XIV i jego wpływu na sztukę i kulturę baroku. Wskazanie zabytków kultury będących świadectwem działania Ludwika XIV. Opierając się na wiedzy wcześniej zdobytej przez uczniów, wskazanie otaczających nas zabytków kultury powstałych w stylu barokowym (pałac w Wersalu, Wilanów pod Warszawą).
Wzorując się na twórczości Petera Rubensa przedstawienie metodą opisu cech charakterystycznych malarstwa w stylu barokowym. Omówienie prac metodą pogadanki.
Wysłuchanie utworu Jana Sebastiana Bacha Toccata i fuga d-moll. Wprowadzenie uczniów do muzyki baroku poprzez wskazanie najważniejszego kompozytora tej epoki - Jana Sebastiana Bacha. Wskazanie przez uczniów charakterystycznych cech wysłuchanego utworu.
Wskazanie ram czasowych epoki baroku muzycznego, wyznaczonych przez gatunek muzyczny, jakim jest opera, oraz twórczość Jana Sebastiana Bacha (1600 - 1750). (25 min.)
Faza podsumowująca
Zapisanie kolejnych punktów notatki do zeszytu a następnie wysłuchanie Kanonu Pachelbella.
Notatka:
Muzyka baroku:
Ramy czasowe wyznaczają nowy gatunek sztuki muzycznej i teatralnej, jakim jest opera (1600), a zamyka śmierć Jana Sebastiana Bacha (1750).
Barok odnowił wyobrażenie antycznej harmonii, wywodzące się od Pitagorejczyków. (10 min.)
Załączniki
Karta pracy ucznia
Najważniejsze zagadnienia związane z tematem lekcji Barok - epoka przepychu.
Zadanie domowe
Przedstaw przynajmniej dwa przykłady architektury i sztuki baroku, znanej ci i występującej w twoim mieście.