KONSPEKT ZAJĘĆ
CZĘŚĆ STATYCZNA
Data: 29.01.2014r.
Prowadząca: Anna Hillar
Grupa wiekowa: 4- latki
Czas trwania zajęcia: 20-25 minut
Temat dnia: Wspólne zabawy z ptakami.
Cele:
Dydaktyczne – dziecko:
- przelicza ptaszki do czterech,
- szybko reaguje na określony sygnał
- układa pięcioelementowe puzzle i nazywa przedstawionego ptaka,
- sprawnie posługuje się pędzlem,
- rozpoznaje i nazywa: łabędzia, wróbla, sikorkę, gila, sowę.
Wychowawcze – dziecko:
- współdziała w grupie,
- współpracuje w parze,
- potrafi dostosować się do poleceń nauczyciela.
Metody: słowne (instrukcja, pogadanka), czynnościowe (zadań stawianych dziecku do wykonania, ćwiczeń utrwalających).
Środki dydaktyczne: maskotka sowy, płyta CD z utworem P.Czajkowskiego, liczmany ptaszków, krążki, puzzle z ptaszkami 5-elemntowe w kopertach
CZĘŚĆ DYNAMICZNA:
Część wstępna:
Powitanie słowami „To jest Alinka, dostałam ją od…a ja mam na imię…”
- dzieci siedzą w kole podając sobie po kolei maskotkę sowy.
Krótka rozmowa na temat sowy Alinki oraz zabawa „Ptaszki”
- nawiązanie, że Alinka jest ptakiem;
Zabawa bieżna „Ptaszki do karmnika. Dzieci dobierają się trójkami. Dwoje łapie się za ręce tworząc karmnik, trzecie wchodzi ośrodka – jest ptaszkiem. Na hasło „Ptaszki” dzieci wybiegają z karmnika i biegają po sali. Na hasło „Idzie zima” ptaszki szukają sobie innego karmnika i wchodzą do środka.
Część główna:
Zabawa dydaktyczna „Liczymy ptaszki”
- każde dziecko dostaje cztery ptaszki i kładzie je przed krążkiem (który jest karmnikiem)
- „Przyleciał jeden ptaszek do karmnika żeby zjeść ziarenka, potem przyleciał jeszcze jeden ptaszek. Ile ptaszków jest w karmniku?”
- „Do tych ptaszków przyleciały jeszcze dwa. Ile teraz jest w karmniku?”
-„Nagle zerwał się wiatr i porwał jednego ptaszka w górę” (zdmuchujemy jednego ptaszka)- Ile zostało ptaszków w karmniku?
- „Jadły ptaszki ziarenka, ale było im samym smutno i zaprosiły jeszcze dwóch kolegów. Ile jest teraz ptaszków w karmniku?”
Krótka rozmowa na temat innych znanych ptaków – łabędzie.
- taniec „Łabędzie” - ilustrowanie ruchem utworu P. Czajkowskiego
Masażyk relaksacyjny
- Dzieci parami siedzą jedno za drugim, robią masażyk na plecach partnerowi i recytują z wierszyk. Potem zmiana, udział biorą wszyscy:
Słońce świeci - dłońmi robimy na plecach 2 kółka
Idą słonie - klepiemy całymi dłońmi w plecy od dołu do góry
Pędzą konie - klepiemy też od dołu tylko piąstkami
Po betonie
Płynie sobie - rysujemy 2 dłońmi wijącą się rzeczkę od góry
Kręta rzeczka pleców w dół
Przeszły panie - kłujemy lekko palcami od dołu w górę
Na szpileczkach
Z gryzącymi pieseczkami - szczypiemy lekko od dołu w górę
Pada sobie - robimy deszczyk palcami na całych plecach
Drobny deszczyk
Czujesz dreszczyk ? - łaskoczemy pod boki
Część końcowa:
Zabawa dydaktyczna w parach - układanie puzzli
- każda para dostaje kopertę z 5-elementową układanką
- po ułożeniu puzzli dzieci nazywają ptaszka
Wykonanie pracy plastycznej z chętnymi dziećmi - malowanie farbami łabędzia.