Scenariusz lekcji- nr 3
Imię i nazwisko prowadzącego- Marta Antecka
Data i godzina-……………………………….
Czas trwania zajęć- 2 godziny lekcyjne
Temat zajęć- Zdrowie fizyczne, psychiczne i społeczne.
Uczestnicy zajęć- uczniowie klasy II gimnazjum
Metody i formy pracy- burza mózgów, praca w grupach, praca indywidualna, pogadanka.
Cele szczegółowe- uczeń:
zna pojęcie „zdrowie” i wie co wpływa na jego stan;
potrafi rozróżnić pojęcia zdrowie psychiczne, fizyczne, społeczne;
wie co to jest zdrowy styl życia;
rozumie znaczenie aktywności ruchowej w życiu człowieka;
rozumie odpowiedzialność za własne zdrowie i świadome wybory.
Przebieg zajęć- część wstępna:
powitanie uczniów;
czynności organizacyjne- sprawdzenie obecności;
przedstawienie przez prowadzącego tematu i celów lekcji oraz wprowadzenie do problematyki zajęć;
Część właściwa:
zabawa w skojarzenia- każdy uczeń podaje jedno słowo, które kojarzy mu się z pojęciem „zdrowie”. Pogadanka na temat zdrowia, wyjaśnienie pojęcia „zdrowie”. Omówienie jego aspektów (zdrowie fizyczne, psychiczne, społeczne) oraz jego znaczenia w życiu;
podział klasy na 4 grupy. Każda grupa rozpisuje metodą „słoneczka” hasło: zdrowy styl życia. Po wykonaniu zadań następuje prezentacja prac poszczególnych grup. Prowadzący wspólnie z klasą na podstawie treści zawartych w wykonanych pracach uczniów grupuje odpowiedzi w kategorie: prawidłowe odżywianie, aktywność ruchowa, higiena osobista i otoczenia, wyeliminowanie uzależnień, hartowanie organizmu oraz radzenie sobie ze stresem i wyjaśnienie, że zdrowy tryb życia obejmuje bardzo wiele elementów. Prowadzący tłumaczy ponadto dlaczego te elementy wpływają korzystnie na zdrowie. Wspólnie z uczniami formułuje wnioski dotyczące zdrowego stylu życia.
Rozmowa z uczniami na temat znaczenia aktywności ruchowej w życiu każdego człowieka.
Prowadzący prosi, aby każdy z uczniów zastanowił się, ile czasu w ciągu tygodnia przeznacza na odpoczynek bierny (np. granie na komputerze, oglądanie telewizji), a ile na odpoczynek aktywny.
Część końcowa:
Prowadzący podsumowuje zajęcia.