Magdalena Wejman 06.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu
Grupa: 4-latki
Temat: Miś Anatol w przedszkolu.
Cele:
- wprowadzenie dzieci w dobry nastrój, relaksację i odprężenie
- stworzenie sytuacji sprzyjających nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych
- kształtowanie umiejętności zgodnej zabawy oraz pracy w grupach bez rywalizacji
- dziecko:
poznaje zabawy zespołowe
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
kształtuje swoją sprawność manualną
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: farby, kartki z schematem misia, opowiadanie „Nazywam się Anatol”, pacynka misia
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie - „Witam was”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wypowiada słowa: Witam wszystkie dzieci, które: (posiadają określoną cechę)”. Te dzieci, które ją posiadają machają do wszystkich rączką.
Słuchanie opowiadania „Nazywam się Anatol” z wykorzystaniem pacynki misia Anatola
Zabawa z opowiadaniem „Misio i miodek”
Klaszczą łapki dwie – klaskanie
misio bardzo cieszy się. – pokazywanie uśmiechu
„Mniam, mniam, mniam
pyszny miodek w garnku mam”. – oblizywanie się
Misio miodek je – oblizywanie raz jednej, raz drugiej łapki
i po brzuszku głaszcze się. – głaskanie się po brzuchu
jedną łapką je, drugą łapką je – oblizywanie raz jednej, raz drugiej łapki
bo ma przecież łapki dwie.
Tupią nóżki dwie – tupanie nóżkami
smutny misio „oj źle, źle!” – łapanie się za głowę i pokazanie smutnej miny
w garnku pusto i dla misia – pokazanie gestu bezradności
już nie będzie miodku dzisiaj.
Zabawa orientacyjno-porządkowa – „Zabawki”
Nauczyciel gra na dowolnym instrumencie perkusyjnym rytm do podskoków, dzieci skaczą swobodnie po sali. Kiedy muzyka milknie, postępują zgodnie z poleceniami: chodzą ciężko jak misie, tańczą lekko jak lale, turlają się jak piłki.
Zabawa kołowa ze śpiewem – „Mam chusteczkę haftowaną”
Mam chusteczkę haftowaną, co ma cztery rogi,
kogo kocham, kogo lubię, rzucę mu pod nogi.
Tego kocham, tego lubię, tego pocałuję,
a chusteczkę haftowaną Tobie podaruję.
Dzieci stoją w kole, kołysząc się i śpiewając. Jedno dziecko trzyma w ręku chusteczkę i tańczy w środku koła, wskazuje kolejne dzieci. Na koniec wybiera na swoje miejsce jedno dziecko i podaje mu chusteczkę.
„Zasypiające misie”
Podczas muzyki dzieci – misie chodzą na czworakach. Gdy muzyka cichnie – zwijają się
w kłębek i zasypiają.
Praca plastyczna – „Miś”