Magdalena Wejman 05.09.2013
Scenariusz zajęć zintegrowanych w przedszkolu
Grupa: 4-latki
Temat: Już jesteśmy w przedszkolu.
Cele:
- budowanie poczucia bezpieczeństwa, pokonywanie nieśmiałości, poczucia niepewności i przezwyciężanie strachu przed nowym otoczeniem
- stworzenie sytuacji sprzyjających nawiązywaniu kontaktów interpersonalnych
- dziecko:
poznaje zabawy zespołowe
aktywnie uczestniczy w zabawach ruchowych
kształtuje swoją sprawność manualną
Metody pracy: czynna, słowna, oglądowa
Formy pracy: indywidualna, zbiorowa
Środki dydaktyczne: kredki, kartki z schematem piłki,
Przebieg zajęć:
Zabawa na powitanie - „Witam was”
Dzieci siedzą w kole. Nauczyciel wypowiada słowa: Witam wszystkie dzieci, które: (posiadają określoną cechę)”. Te dzieci, które ją posiadają machają do wszystkich rączką.
Słuchanie opowiadania „Bartek zostaje przedszkolakiem” ilustrowanego obrazkami.
Nazywam się Bartek. Dzisiaj podobnie jak wy, jestem pierwszy dzień w przedszkolu. Kiedy musiałem pożegnać się z mamusią wcale nie płakałem. Podałem pani rękę i poszliśmy do szatni. Tam zobaczyłem swoją szafkę i zostawiłem w niej rzeczy. Potem szliśmy długim korytarzem. Na ścianach wisiały rysunki wykonane przez dzieci. Bardzo mi się podobały. Kiedy stanąłem w drzwiach sali byłem zachwycony. Tyle zabawek, popatrzcie sami. Samochody, lalki, klocki. Co jeszcze tutaj mamy?
Nauczycielka wspólnie z dziećmi przemieszcza się po sali kontynuując opowiadanie. Ogląda kącik przyrody, książki, widok z okna, zatrzymuje się przed drzwiami łazienki.
- Oto łazienka. Popatrzcie jakie małe umywalki i ubikacje. Specjalnie dla was. Każdy ma swój ręcznik. Musimy się bardzo starać żeby było tutaj zawsze czysto.
Pierwszy dzień pobytu Bartusia w przedszkolu dobiegał końca. Chłopiec starannie ustawił w swojej szafce kapcie, pożegnał panią i szybko pobiegł do czekającej na niego mamy.
- Pani specjalnie na powitanie dzieci udekorowała salę. Mamy nowe zabawki. Wszyscy opowiadali o wakacjach i poznałem nowych kolegów.
Piotruś chciał jak najprędzej podzielić się swoimi wrażeniami. Był bardzo przejęty i trochę było mu żal, że musiał pożegnać kolegów. Po powrocie do domu wyciągnął blok i farby.
- Namaluję mojego przyjaciela Mateusza - zdecydował.
- Wiesz mamusiu, Mateusz to nasz nowy kolega, tak przestawiła go pani. Muszę ci o nim opowiedzieć. Siedzimy razem podczas zajęć i posiłków. Pocieszam go kiedy jest smutny.
Mama słuchała z zaciekawieniem. Po chwili zwróciła się do syna.
- Często w nowym miejscu czujemy się samotni i zagubieni. Jest nam miło kiedy ktoś otoczy nas opieką. Może porozmawiam z mamą Mateusza i zaprosimy go do nas?
- Świetnie - pomysł bardzo spodobał się Bartusiowi.
Następnego dnia w przedszkolu podczas zabawy, Łukasz zachęcająco skiną dłonią w kierunku Bartka.
- Chodź do nas, ale bez niego - zaznaczył wskazując Mateusza.
- Jak możesz! To mój kolega i wasz także - oburzył się chłopiec.
Nagle zjawiła się pani.
- Jesteście gospodarzami sali. czy Mateusz będzie się dobrze czuł w naszej grupie?
Zapadła cisza. Jednak już po chwili wszyscy razem budowali z klocków garaże. Najokazalszy był garaż Mateusza.
- Twój jest najładniejszy - zachwycali się chłopcy przyjaźnie spogladając na kolegę.
Rozmowa kontrolowana na temat przedszkola:
- Gdzie wybrał się Bartek?
- Co to jest przedszkole?
- Po co dzieci chodzą do przedszkola?
- Co dzieci lubią robić w przedszkolu?
- Jak nazywał przyjaciel Bartka?
Zabawa ruchowa ze śpiewem „Stary niedźwiedź mocno śpi”
Nauczyciel wyznacza jedno dziecko na niedźwiedzia. Reszta dzieci łapie się za raczki, tworząc koło tak by, niedźwiedź był w jego środku. Niedźwiedź zakrywa oczy rękoma, a reszta dzieci w rytm śpiewu spaceruje do koła. Na słowa „Trzecia godzina” dzieci zatrzymują koło, a na słowa „niedźwiedź łapie” niedźwiedź łapie jedno dziecko. Złapana osoba zostaje niedźwiedziem.
Zabawa ruchowa „Figurki”
Dzieci biegają po sali. Na hasło „figurki” zatrzymują się i tworzą z ciała figurkę (stając nieruchomo w pozycji, w jakiej zastało je hasło)
Zabawa naśladowcza „Fryzjer”
Do zabawy potrzebne są krzesła (ilość o połowę mniejsza niż dzieci) rozstawione w różnych miejscach Sali. Dzieci dopierają się w pary. Część dzieci siada na krzesła i odgrywają rolę klientów salonu fryzjerskiego, a pozostali są fryzjerami. Na hasło:
- mycie- myją głowę
- ręcznik – wycierają głowę
- strzyżenie – udają obcinanie włosów
- suszenie – suszą włosy
- pożegnanie – podają sobie ręce
Zabawa integracyjna na zakończenie- „Iskierka przyjaźni”
Uczestnicy stoją w kręgu, trzymając się za dłonie. Prowadzący mówi „Iskierkę przyjaźni puszczam w krąg niech powróci do mych rąk.” I lekko ściska osobę stojącą po prawej stronie. Osoba ta przekazuje iskierkę dalej.
Praca plastyczna – „Piłka”