Konspekt lekcji otwartej z chemii
przeprowadzonej w dniu 6. 06. 2014r., w klasie III d (klasa integracyjna)
nauczyciel …………………………….
Temat lekcji: Jakie substancje dodatkowe znajdują się w żywności?.
Cel ogólny: Zapoznanie uczniów z substancjami dodawanymi do
żywności i ich wpływem na stan zdrowia.
Cele szczegółowe:
Uczeń wymienia substancje dodawane do żywności,
Dokonuje klasyfikacji dodatków do żywności w zależności od roli jaką spełniają w produktach,
Określa cele stosowania środków konserwujących, barwników , przeciwutleniaczy i innych
Rozróżnia symboliczne zapisy chemicznych środków konserwujących
Opisuje działania zamierzone i niezamierzone stosowanych środków konserwujących
Wymienia naturalne sposoby konserwowania żywności
Metody nauczania:
Prezentacja
Pogadanka
Praktyczna – ćwiczenia uczniowskie
Formy pracy uczniów na lekcji:
Praca w grupach,
indywidualna.
Środki i materiały dydaktyczne:
komputer, rzutnik multimedialny,
prezentacja multimedialna,
etykiety produktów spożywczych,
spis dodatków do żywności ( rozporządzenie ministra zdrowia w sprawie dozwolonych substancji dodatkowych, korzystałam również ze strony http://jemcodobre.pl/porady/e-ncyklopedia-lista-dodatkow-do-zywnosci)
Przebieg lekcji:
I. Część nawiązująca.
czynności organizacyjno – porządkowe
przypomnienie wiadomości z poprzednich lekcji dotyczących poznanych substancji, które są składnikami pożywienia
sformułowanie tematu lekcji i określenie celów lekcji.
II. Część właściwa.
1. Przedstawienie prezentacji multimedialnej dotyczącej dodatków do żywności
( przygotowanej wcześniej przez uczniów), omówienie dodatków.
2. Praca w grupach - analiza etykiet produktów spożywczych pod kątem substancji dodatkowych, wypisanie ich, zakwalifikowanie do odpowiednich grup, wskazanie działania na organizm człowieka.
III. Część podsumowująca.
- podsumowanie pracy na lekcji – uczniowie wykonują krzyżówkę dotyczącą omawianych substancji.
- zadanie pracy domowej :
Wykonaj doświadczenie. Obrane ze skórki pokrój na ćwiartki, dwie z nich zanurz na chwilę w roztworze kwasu cytrynowego lub skrop sokiem z cytryny, odłóż na talerzyk. Po kilku minutach porównaj ich wygląd z pozostałymi kawałkami. Zapisz obserwacje w zeszycie. Jaką funkcję pełni kwas cytrynowy?