SCENARIUSZ ZAJĘĆ
Przysposobienie do pracy - pamiątkarstwo
Prowadzący:
Data: ………………………………..
Czas trwania: 4 jednostki lekcyjne
Klasa: 3ppa
Temat: Kartki okolicznościowe i zaproszenia z wytłaczanym motywem (embosing) – łączenie kartonu, papierów ozdobnych i elementów wytłaczanych
BHP: Obcinając krawędzie kartki gilotyną zachowaj szczególną
ostrożność.
Cele zajęć:
Po zajęciach uczeń powinien samodzielnie lub z pomocą nauczyciela wykonać kartkę okolicznościową oraz:
A) WIE:
Jakich materiałów potrzebuje do wykonania kartki okolicznościowej oraz zaproszenia
Jakich narzędzi będzie używać
W jakim celu wykonuje daną pracę
B) PAMIĘTA:
Kolejność etapów pracy przy wykonaniu kartki
Zalecenie bhp
C) POTRAFI:
Wykonać kartkę okolicznościową i zaproszenie z motywem kwiatowym
Nazwać narzędzia, których używał
Przygotować materiały, niezbędne do pracy
W bezpieczny sposób posługiwać się narzędziami
Metody pracy:
Słowna: pogadanka wstępna, instruktaż, formułowanie pytań i odpowiedzi
Oglądowa: pokaz gotowych wzorów kartek i zaproszeń wykonanych przez nauczyciela, pokaz sposobu wykonywania poszczególnych czynności składających się na etapy dzisiejszej pracy
Praktyczna: wykonanie samodzielne kartki okolicznościowej, przygotowanie narzędzi oraz własnego stanowiska pracy, porządkowanie pracowni
Formy pracy:
Zbiorowa: udział w pokazie, przygotowanie i porządkowanie, zapisanie notatki
Indywidualna: wykonanie kartki, przygotowanie własnego stanowiska pracy, porządkowanie
Pomoce dydaktyczne: kolorowy blok techniczny, biały blok techniczny, papier kolorowy, papiery ozdobne, resztki tapet, tektura na szablony, gotowe plastikowe szablony, nożyczki, ołówki, klej, gilotyna, wstążki itp.
Przebieg zajęć:
Powitanie, nawiązanie pozytywnych relacji z grupą.
Pogadanka wstępna dotycząca okoliczności, w jakich potrzebne nam są okolicznościowe kartki z życzeniami lub zaproszenia
Podanie tematu zajęć: Wykonanie okolicznościowych kartek z motywem wytłaczanym, podanie nazwy techniki: EMBOSING, z podkreśleniem iż jest to nazwa trudna i nie trzeba jej zapamiętywać
Wyjaśnienie znaczenia słowa „motyw”.
Podanie zalecenia bhp: Używając gilotyny zachowaj szczególną ostrożność.
Zapisanie notatki w zeszycie:
Zapisanie w skrócie etapów pracy, jakie będziemy wykonywać:
a) Przygotowanie miejsca pracy, materiałów i narzędzi.
b) Przygotowanie kolorowych kartek, zaginanie z użyciem kostki introligatorskiej.
c) Wycinanie ze zwróceniem uwagi na oszczędność materiału.
d) Łączenie elementów w całość.
e) Przycinanie i równanie brzegów kartki na gilotynie.
Przygotowanie stanowiska pracy: pochowanie zeszytów, przygotowanie bloków, papierów, nożyczek, kleju itp.
Zaprezentowanie przez nauczyciela sposobu wykonania kartki, gotowego modelu i niezbędnych materiałów i narzędzi.
Wykonywanie przez uczniów kolejnych etapów pracy równocześnie z nauczycielem, zgodnie z wcześniej zapisanymi etapami pracy.
Obcinanie i równanie brzegów wykonanych kartek pod ścisłą kontrolą nauczyciela i z przestrzeganiem zalecenia bhp.
Wystawka gotowych prac.
Przypomnienie jeszcze raz jakich materiałów i narzędzi używaliśmy.
Podsumowanie wykonanej pracy i ocena gotowych kartek pod względem:
estetyki wykonania pracy
doboru kolorów
podobieństwa do prezentowanego wzoru – z podkreśleniem iż oryginalność i własna inwencja twórcza są mile widziane w wykonaniu tego rodzaju prac
oszczędności materiału
15. Porządkowanie pracowni.
16. Podziękowanie i pożegnanie.
1. Przeczytaj uważnie poniższe zdania i otocz pętlą prawidłowe sformułowania:
używając gilotyny należy zachować szczególną ostrożność
PRAWDA/FAŁSZ
rysując elementy od szablonu najlepiej zacząć od środka kartki
PRAWDA/FAŁSZ
embosing to metoda wytłaczania obrazów w kartonie
PRAWDA/FAŁSZ
kostka introligatorska służy do gry w karty
PRAWDA/FAŁSZ
kostka introligatorska to narzędzie służące do równego zginania papieru
PRAWDA/FAŁSZ