KONSPEKT 1 Sports瑃ivities

KONSPEKT LEKCJI

Przedmiot : Ko艂o j臋zyka angielskiego dla klas 4-6.

Klasa: 4-6

Typ szko艂y: Szko艂a podstawowa.

Dzia艂 programowy: J臋zyk angielski.

Temat zaj臋膰: Sports as free- time activities.

Planowany czas zaj臋膰:45 min.

Cele og贸lne :

1. Powt贸rzenie nazw sport贸w i zapoznanie si臋 z nowym s艂ownictwem zwi膮zanym z formami aktywno艣ci fizycznej.

2. Znajomo艣膰 poprawnej wymowy i pisowni poznawanych s艂贸w.

3.Rozwijanie umiej臋tno艣ci komunikowania si臋 (udzielania i uzyskiwania informacji).

4.Rozwijanie sprawno艣ci rozumienia ze s艂uchu.

5.Rozwijanie umiej臋tno艣ci czytania ze zrozumieniem .

Cele operacyjne:

Po zako艅czonej lekcji ucze艅:

1.zna nazwy dyscyplin sportowych

2. potrafi spyta膰 o ulubion膮 dziedzin臋 sportu, stosuj膮c form臋: What鈥檚 your favourite sport?

3. u偶ywa zaimka wskazuj膮cego- It is ( to jest) przy podawaniu nazw dyscyplin sportowych

4. nauczy si臋 m贸wi膰 o swoich umiej臋tno艣ciach sportowych u偶ywaj膮c wyra偶e艅:

Umiem/potrafi臋 ( I can 鈥 ), jestem dobry w ( I am good at 鈥)

5. potrafi zadawa膰 pytania: Are you good at鈥..?/ Can you鈥? 6. nauczy si臋 udzielania kr贸tkich odpowiedzi typu: Yes, I am. No, I鈥檓 not./ Yes, I can. No I can鈥檛. 7.aktywnie u偶ywa wyra偶enia: I like ( lubi臋), I don鈥檛 like ( nie lubi臋)

8. potrafi uk艂ada膰 zdania z rozsypanki wyrazowej ( zeszyt 膰wicze艅)

9. 膰wiczy umiej臋tno艣膰 m贸wienia i pisania poprzez tworzenie kr贸tkich wypowiedzi lub dialog贸w

10. potrafi dopasowa膰 nazwy sport贸w do odpowiednich obrazk贸w

Metody pracy:

1.Komunikacyjna.

2.Wizualizacja.

3.Pogadanka.

4.Gry i zabawy.

5.Burza m贸zg贸w.

Formy organizacyjne:

1.Praca indywidualna.

2.Praca w parach.

3.Praca w grupach

艢rodki dydaktyczne:

  1. Materia艂y ksero.

  2. Tablica interaktywna

  3. Ksi膮偶ka i zeszyt 膰wicze艅

Przebieg lekcji:

Czynno艣ci wst臋pne:

Na pocz膮tku lekcji nauczyciel sprawdza list臋 obecno艣ci uczni贸w , podaje temat i cel zaj臋膰 a nast臋pnie przechodzi do rozgrzewki j臋zykowej . Zadaje uczniom pytania:

Czy uprawiasz jaki艣 sport? (Do you practice/do any sport? )

Jak cz臋sto uprawiasz sport ?( How often do you practice/ do sport ? )

Gdzie uprawiasz sport? ( Where do you practice/do sport? )

Jaki jest tw贸j ulubiony sport? ( What is your favourite sport?)

Jakiego sportu nie lubisz ? ( What sport do you hate?)

Jaki rodzaj sportu lubisz najbardziej ? (What kind of sports do you like the most? )

FAZA WPROWADZAJ膭CA:

Nauczyciel zaczyna zaj臋cia od zabawy integruj膮cej grup臋. Nazwa tej zabawy to 鈥瀂apami臋tywanie kolejno艣ci鈥.Nauczyciel wybiera karty obrazkowe z grupy tematycznej- sport i przymocowuje je do tablicy: tennis, volleyball, judo, karate, gymnastics, basketball, football, running, jumping, swimming. Prosi uczni贸w, aby przyjrzeli si臋 obrazkom i nazwali karty. Nast臋pnie staraj膮 si臋 zapami臋ta膰 kolejno艣膰, w kt贸rej karty zosta艂y umieszczone na tablicy. Opiekun odwraca karty obrazkiem do tablicy i prosi聽dzieci o powiedzenie s艂贸wek w poprawnej kolejno艣ci.聽

FAZA REALIZACYJNA:

1.Na samym pocz膮tku nauczyciel stosuje metod臋 鈥瀊urz臋 m贸zg贸w鈥. Na tablicy pisze s艂owo SPORTS ( sporty), zadanie uczni贸w polega na poprawnym zapisaniu jak naj颅wi臋颅kszej liczby s艂贸w dotycz膮cych form aktywno艣ci fizycznej w j臋zyku angielskim.

2. Aby po膰wiczy膰 z dzie膰mi nazwy sport贸w nauczyciel pokazuje im karty obrazkowe, a

dzieci wymieniaj膮 po angielsku jaki sport widz膮 na nich.

3. Nauczyciel zadaje uczniom pytania ,wskazuj膮c na karty obrazkowe. Pyta: Can you (swim)?Czy potrafisz (p艂ywa膰)?Na tablicy zapisujemy formy udzielania kr贸tkich odpowiedzi, prosz膮c dzieci o powt贸rzenie i zapisanie ich do zeszytu: Yes, I can. Tak, umiem. No, I can鈥檛. Nie, nie umiem.( prezentowanie kr贸tkich odpowiedzi)

4. Na kserokopiach rozdanych przez nauczyciela widniej膮 pojedyncze s艂贸wka, cztery z tej samej grupy tematycznej- sport, i jedno z innej. Polecenie uczni贸w brzmi : Which word is different?(Kt贸re s艂owo nie pasuje? ). Zadaniem uczni贸w jest jak najszybciej odszuka膰 i wykre艣li膰 wyraz , kt贸ry nie pasuje do pozosta艂ych, np. BASKETBALL, VOLLEYBALL, SPORT, SWIMMING, ELEPHANT.(za艂膮cznik nr 1)

5. Praca indywidualna

W zeszycie 膰wicze艅 uczniowie dopasowuj膮 sporty do odpowiednich miejsc ich wykonywania.(za艂膮cznik nr 2)

6. Praca w parach

Nauczyciel zach臋ca uczni贸w do u艂o偶enia mini dialog贸w z wykorzystaniem s艂ownictwa i wyra偶e艅 zwi膮zanych z tematyk膮 sportu.

FAZA PODSUMOWANIE:

Zadaniem wychowank贸w jest uzupe艂nienie tabelki dyscyplinami sportowymi w jak najkr贸tszym czasie. Osoba kt贸ra wykona to zadanie jako pierwsza wygrywa.( Za艂膮cznik nr 3)

Za艂膮cznik nr 1

Wykre艣l s艂owo , kt贸re nie pasuje tematycznie do pozosta艂ych wyraz贸w

1.jogging, swimming, flower, football, cycling

2.basketball, athletics, ice skating, rollerblading, car

3.juice, gymnastics, activity, volleyball, tennis

4.competitor, fun, goalkeeper, coach, sportsman

5.net, racket, computer, helmet, balls

Za艂膮cznik nr 2

Dopasuj podane ni偶ej sporty do odpowiednich miejsc ich wykonywania

1.swimming a.on the course

2.tennis b.at home

3.skating c.in the ring

4.chess d.in the pool

5.boxing e.on the table

6.shooting f.on the range

7.golf g.on the rink

Za艂膮cznik nr 3

Uzupe艂nij tabelk臋 dyscyplinami sportowymi w odniesieniu do odpowiednich czasownik贸w z nimi zwi膮zanych

athletics, basketball,cycling, football, gymnastics, karate, rollerblading, swimming, tennis

play go do
1 1 1
2 2 2
3 3 3
