Dbamy o Ziemię

SCENARIUSZ SYTUACJI EDUKACYJNEJ

Data:19.04.2010r.

Temat kompleksowy: Dbamy o Ziemię

Temat zajęć: „Szanujemy drzewa” – rozmowa w oparciu o wiersz R.Pisarskiego „Zielone serce”

Cele główne:

• Kształtowanie nawyku uważnego słuchania;
• Zwrócenie uwagi na potrzebę dbania o rośliny;
• Integrowanie grupy;
• Dostrzeganie związku człowieka z przyrodą;
• Rozwijanie postaw prospołecznych .

Cele operacyjne: dziecko:

• Uważnie słucha;
• Odpowiada na pytania nauczyciela;
• Prawidłowo umieszcza poszczególne elementy drzewa;
• Przelicza elementy drzewa;
• Podejmuję próbę śpiewu wspólnie z nauczycielem;
• Potrafi wcielić się w rolę drzewa smutnego i wesołego;
• Wie, że nie należy niszczyć drzew;
• Potrafi nazwać negatywne zachowanie urwisa;
• Umieszcza liść „na” lub „pod” drzewem.

Metody:
• Słowna – wiersz, objaśnienia, piosenka, rozmowa
• Oglądowa – pokaz, obserwacja
• Czynna – zadania stawiane do wykonania
• Aktywizująca- integracyjna, ewaluacyjna

Forma:
• Praca z całą grupą

Przestrzeń edukacyjna:

Płyta CD z podkładem muzycznym, zagadki, elementy drzewa, sylwety do wiersza, smutne i wesołe drzewo, małe koła, opaski: listki, drzewa, tamburyno, listki, obrazki do kolorowania, farba plakatowa-brązowa, rolka po papierze toaletowym do każdego dziecka, kontur korony drzewa do każdego dziecka, klej, biała bibuła.

Przebieg sytuacji edukacyjnej:

Czynności nauczyciela Czynności dzieci
I.
1. Powitanie piosenką integracyjną „Podaj rękę partnerowi” -śpiewają naśladują ruchem słowa piosenki
2.Zabawy w kącikach zainteresowań. -potrafią bawić się w grupie
3.Zestaw zabaw ruchowych nr XXVIII (z wykorzystaniem metody W. Sherborne). -wykonują polecenia nauczyciela
II.

1.Nawiązanie do tematu zajęć.

Zagadka:
„Ma koronę, choć królem nie jest
Pięknie szumi, gdy wiatr wieje.
W lecie chłodzi cię przyjemnie
Zimą stoi nagie, ale nadal piękne.”

-rozwiążą zagadkę
2.Rozmowa nt. „Z czego składa się drzewo?”

• Dzieci przyglądają się poszczególnym elementom drzewa wyciętym z kolorowego papieru ( korzenie, pień, gałęzie, korona z listkami) – określanie kolorów, dopasowywanie kształtów do figur geometrycznych;
• Dzieci nazywają poszczególne części drzewa, przypinają je do tablicy we właściwej kolejności, przeliczają elementy;
• Dzieci określają, które części rośliny rosną pod ziemią, a które nad nią.

Dzieci odpowiadają na pytanie nauczyciela: „Kto jest najczęstszym gościem drzewa?”

3.Zabawa ruchowa „Ptaszki i gniazdka” – dzieci poruszają się w rytm granej przez nauczyciela muzyki. Gdy muzyka milknie, dzieci-ptaszki przykucają w swoim gniazdku – kółeczku.
4. Słuchanie wiersza R.Pisarskiego „Zielone serce” z wykorzystaniem sylwet. Rozmowa dotycząca:
• Wyglądu drzewka
• Zachowania małego urwisa
• Odczuć skaleczonego drzewa.
Dzieci wyciągają wniosek z pomocą nauczyciela – należy być dobrym dla drzew, trzeba je szanować, zawdzięczamy im bardzo wiele. Taki sam stosunek należy mieć również do ludzi
6.Zabawa z elementem dramy: „Smutne i wesołe drzewo” – dzieci przyglądają się drzewkom: zdrowemu, zadbanemu i ogołoconemu z liści z połamanymi gałązkami. Dzieci próbują sobie wyobrazić, co mogą odczuwać te dwa drzewa. Chętne dzieci wcielają się w rolę danego drzewa.
7.Zabawa plastyczna „Wiosenne drzewa’’

-malują na brązowo rolkę po papierze toaletowym,

-wycinają po namalowanym konturze korony drzewa z zielonego kartonu,

-ozdabiają je kuleczkami z białej bibuły,

-wkładają koronę drzewa w niewielkie nacięcie, w górnej części rolki;

8. Zabawa ruchowa „Drzewa i listki” – dzieci drzewa poruszają gałązkami przy muzyce (wieje wiatr), dzieci listki biegają wokół drzew. Gdy muzyka cichnie dzieci drzewa przestają ruszać gałązkami a dzieci listki przykucają obok drzew.
9.Ewaluacja. – dzieci oceniają zajęcie i swój udział na zajęciu przyczepiając listki na drzewku-gdy są zadowolone, pod drzewkiem – gdy nie są zadowolone.
10.Wyjście na plac zabaw. -korzystają z urządzeń znajdujących się na placu;
