Scenariusz lekcji wychowania fizycznego z piłki siatkowej
Prowadzący: Paweł Janoszka
Kierunek: Wychowanie fizyczne, rok II, semestr I
Temat: Doskonalenie odbicia sposobem dolnym
Cele lekcji:
Umiejętności[U]: Uczeń potrafi odbić piłkę sposobem dolnym
Sprawność fizyczna[S]: Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zręczność i zwinność
Wiadomości[W]: Uczeń zna technikę odbijania sposobem dolnym
Postawy i motywacje[P]: Uczeń potrafi wykonywać podstawowe ćwiczenia związane z tematem
Środki dydaktyczne: piłki siatkowe
Liczba uczniów: 20
Miejsce ćwiczeń: sala gimnastyczna
Klasa: V
Tok lekcji |
Treść |
Realizacja celow |
Uwagi organizacyjno metodyczne |
---|---|---|---|
I Część wstępna 1.Zorganizowanie grupy i sprawdzenie gotowości do zajęć. 2. Poinformowanie uczniów o celach lekcji, wzbudzenie motywacji do ćwiczeń 3.Rozgrzewka a)ożywiająca b)bieżna c)kształtująca d)specjalistyczna II. Część główna 4. Kształtowanie umiejętności i doskonalenie sprawności. III Część główna 5. Uspokojenie organizmu 6.Czynności organizacyjno-porządkowe podsumowanie lekcji Nastawienie uczniów do aktywności ruchowej w czasie wolnym |
1.Zbiórka 2.Sprawdzenie obecności 3.Sprawdzenie gotowości do zajęć, kontrola stroju 4. Podanie tematu lekcji i krótki opis 5. „Berek siatkarski” Gra polega na tym że wybieramy berka ,jego zadaniem jest łapanie innych uczestników gry. Uczestnicy aby uchronić się przed berkiem muszą przyjąć postawę niską siatkarską, osoba złapana zmienia berka W truchcie : -krążenie LR w przód i w tył -krążenie PR w przód i w tył -krążenie LR i PR w przód w tył -krążenia LR w przód PR w tył -krążenie PR w przód lewej w tył -rozgrzewanie nadgarstków -przekładanka bokiem -skip A -skip C -wieloskok -bieg tyłem -bieg przodem i na sygnał wyskok w górę -bieg przodem i na sygnał leżenie przodem -krążenie głowy w prawą stronę -krążenie głowy w lewą stronę -krążenie bioder w prawą stronę -krążenie bioder w lewą stronę -skłon boczny z pogłębieniem w prawo -skłon boczny z pogłębieniem w lewo -skrętoskłony lewa ręka do prawej nogi i odwrotnie -siad płotkarski -podpór w leżeniu przodem -przysiady -wyskoki w górę z przysiadu podpartego -Ćwiczący podbijają piłkę sposobem dolnym nad sobą. 6. Doskonalenie elementu technicznego -Ćwiczący podbija piłkę sposobem dolnym do partnera i po każdym odbiciu wykonuje przysiad -Ćwiczący podbija piłkę sposobem dolnym do partnera piłka odbija się kozłem przed odbiciem partnera po odbiciu ćwiczący wykonuje przysiad -Ćwiczący podbija piłkę sposobem dolnym do partnera piłka odbija się kozłem przed odbiciem partnera. Po odbiciu ćwiczący wykonuję pompkę -Ćwiczący leży przodem do partnera i w momencie podania piłki przez partnera wstaje do pozycji siatkarskiej i odbija piłkę sposobem dolnym. -Gra o uproszczonych zasadach bez atakowania i zbijania 7.Zabawa uspokajająca Gdzie jest prąd. Uczniowie siadają w siadzie skrzyżnym w kole podają sobie ręce i zgodnie ze wskazówkami zegara od wyznaczonej osoby wysyłany jest ,,prąd’’- ściśnięcie dłoni. Osoba wyznaczona do znalezienia u której osoby jest ,,prąd’’ musi powiedzieć u której osoby zauważył. Jeśli zgadnie ta osoba wchodzi za niego. 8.Zebranie piłek i sprzętu wykorzystanego na lekcji 9.Zbiórka 10.Omówienie lekcji – wskazanie błędów wyróżnienie najlepszych ćwiczących. Wskazanie ćwiczeń do samodzielnego wykonywania w domu np. |
Nastawienie do aktywnego udziału w lekcji kształtowaniu dyscypliny Kształcenie cech motorycznych(szybkości i zwinności) Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zręczność i zwinność Uczeń kształtuje koordynację ruchową, zręczność i zwinność Ćw. mięśni nóg i brzucha Uczeń potrafi wykonywać podstawowe ćwiczenia związane z tematem U, W P U, W P U,W P U,W P Uświadomienie konsekwencji błędu danego elementu technicznego odbicia sposobem dolnym(postawa ćwiczącego przy odbiciu dolnym piłki powinna wyglądać następująco : kończyny dolne ugięte w stawach kolanowych ustawione w pozycji rozkroczno wykrocznej tułów nie co pochylony w przód kończyny górne wyprostowane, opuszczone w dół w przód tak aby złożone dłonie znalazły się poniżej kolan) Uświadomienie jak ważne jest uspokojenie organizmu po intensywnym wysiłku fizycznym Cel wychowawczy |
Uczniowie ustawiają się w dwuszeregu przed prowadzącym zajęcia Prowadzący przedstawia temat lekcji wyjaśnia co będzie doskonalone oraz krótko opisuje Zabawa w obrębie boiska do piłki siatkowej Trucht dookoła Sali ćwiczący wykonują ćwiczenia zgodnie z poleceniami prowadzącego W miejscu Prowadzący rozdaje każdemu uczniowi piłkę parami Dwa zespoły Uczniowie ustawiają się w kole Wyznaczone osoby zbierają sprzęt Zbiórka w dwuszeregu Zachęcenie do aktywności pozaszkolnej i do doskonalenie nauczanego elementu |